چگونه ۴ اشتباه رایج حسابداری را اصلاح کنیم؟

به‌عنوان یک مدیرعامل واحد تجاری کوچک، شاید شما درگیر ۴ اشتباه رایج حسابداری می‌شوید که ممکن است در سیستم حسابداری واحد تجاری شما به آن توجه نشود. از طرف دیگر، تأثیری که اشتباهات شما در بلندمدت بر سلامت مالی واحد تجاری شما می‌گذرانند، نادیده گرفته شود.

در طی سالیان متمادی، شما با مشتریان زیادی همکاری داشته‌ و در این مدت شاهد برخی اشتباهات، تناقضات و رویه‌های نادرست در فرآیندها و سیستم‌های حسابداری آن‌ها بوده‌اید.

ما می‌دانیم که به‌عنوان صاحب کسب‌وکار تجاری یا مدیرعامل شرکت، شما معمولاً نقش‌ها و وظایف متعددی بر عهده داشته و لزوماً همیشه تخصص حسابداری ندارید. با تشریح چهار اشتباه رایج حسابداری، در این مطلب متوجه خواهید شد که چگونه می‌توان اشتباهات را شناسایی و تعدیل نمود.

 1. تعدیل تناقضات

هنگامی‌که حساب‌ها با یکدیگر تطبیق داده می‌شوند، درواقع شما تائید می‌کنید که معاملات بانکی، کارت اعتباری و حساب‌های ترازنامه با معاملات ذکرشده در دفتر کل و یا سیستم حساب‌های دریافتنی شما مطابقت دارد. در نگاه اول شاید این امر آسان به نظر برسد، اما کسب‌وکارهای بسیاری وجود دارند که این کار را با یک قاعده منظم انجام نمی‌دهند.

 

برخی کسب‌وکارها تطبیق حساب‌های خود را در پایان هرماه انجام داده و هر زمان که به‌صورت‌های مالی دسترسی داشته باشند، آن را بررسی می‌کنند؛ اما دلیل اصلی اینکه چرا حساب‌ها باید در روند روزانه کسب‌وکار تجاری تطبیق داشته باشد، حفظ صورت‌حساب جریان وجوه نقدی است.

مطابق حساب‌های پرداختنی، با پولی که از حساب‌های دفتر کل گرفته‌ می‌شود، شما می‌توانید از جریان نقدی شرکت‌تان مطلع شوید.

صاحبان پرمشغله کسب‌وکارهایی که امور مالی را راساً کنترل می‌کنند، ممکن است به‌سرعت و به‌صورت آنلاین برای بررسی معاملات و تراز حساب‌های تجاری خود اقدام کنند- در اینجا دانستن اینکه شرکت چه میزان نقدینگی در دسترس دارید، عالی به نظر می‌آید؛ اما بدانید که تراز حساب بانکی شما تنها بخشی از معادله حسابداری است.

نیمه دوم معادله جایی است که اصلاح حساب‌ها به میدان می‌آید. شما باید به‌طور مرتب دفتر کل را با سپرده‌های بانکی مقایسه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا اشتباهات را قبل از اینکه دیر شود، پیداکرده و ناهمسانی‌های جریانات نقدی را بر طرف نمایید.

 

 • سادگی، پایداری و به‌موقع بودن

حسابدار شما باید تک‌تک ترازنامه‌ها را برای تمام حساب‌ها و در هرماه بدون هیچ ابهامی تطبیق دهد. اگر مدیران می‌خواهند هنگام مرور صورت‌وضعیت درآمدی نسبت به آن اطمینان داشته باشند، باید این فرآیند ضروری را لحاظ کنند.

تطبیق منظم و به‌روز تمام حساب‌ها مهم است تا بتوان صورتحساب‌ها را به‌موقع و با اطمینان بررسی نمود. مطابقت حساب‌ها در پایان ماه، نه‌تنها دفاتر شما را در آن ماه تراز می‌کند، بلکه داده‌ها را برای تنظیم شاخص عملکرد اصلی به‌صورت ماهانه در اختیار شما قرار می‌دهد.

چگونه ۴ اشتباه رایج حسابداری را اصلاح کنیم

 

دانش حاصل از محاسبه دقیق شاخص عملکرد اصلی، یک دارایی ارزشمند برای شرکت است؛ چراکه می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری بهتر برای کسب‌وکار تجاری، شناسایی فرصت‌های رشد و همچنین از بین بردن ضعف‌ها کمک کند.

برای محاسبه شاخص عملکرد اصلی شما باید از یک مبنای پایدار و داده‌های به‌موقع، دقیق و تطبیق داده‌شده استفاده کنید.

 
 1. عدم دقت یا تأخیر در وارد نمودن داده‌ها

حسابداران همواره مسئولیت نگهداری دفاتر شما را در بر عهده‌ دارند. به ‌طور کلی آن‌ها مسئولیت وارد نمودن داده‌ها را به دفاتر روزنامه و دفاتر کل حسابداری، در نرم‌افزاری مانند سپیدار همکاران سیستم بر عهده ‌دارند.

هر جا که یک کار به‌صورت دستی صورت گیرد، احتمال بروز اشتباه وجود دارد. همه ما ممکن است مرتکب اشتباه شویم. اما این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که فشردن یک کلید اشتباهی می‌تواند منجر به عدم تراز دفاتر حسابداری شود.

 

اگر حسابدار شما مبتلا به یک بیماری باشد، به تعطیلات رفته باشد و یا حتی بدتر از همه این شرایط استعفا دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ چه کسی به جای او می‌توانید کار را تکمیل کند؟ اگر وی استعفا دهد، آیا یک سیستم جایگزین وجود دارد که بتوان با استفاده از آن وظایف وی را به سرانجام رساند؟

چگونه ۴ اشتباه رایج حسابداری را اصلاح کنیم

علاوه بر نیاز شدید به مقابله در تأخیر ورود داده‌ها، گزارش‌های ناکارآمد درنتیجه فرآیندهای مالی منسوخ ‌شده و می‌تواند هزینه‌های زیادی را برای کسب‌وکار شما به همراه داشته باشد.

 • اتوماسیون

اتوماسیون نه‌تنها فرآیندها را تسریع می‌ کند، بلکه درواقع هزینه حسابداری شما را نیز کاهش می‌دهد. اتوماسیون اینکار را با حذف فرآیندهای دستی و ساده‌سازی آن‌ها درجایی که ممکن است با داده‌های حشو و زائد مواجه شوید، انجام می‌دهد.

اتوماسیون ثبت ساعت کاری مثال خوبی از یک فرآیند دستی است که به صورت خودکار انجام می‌شود. قبل از آن ثبت اطلاعات زمان ورود و خروج اغلب با ورود داده‌های زائد همراه بود و این مشکل به‌سادگی با استفاده از تکنولوژی مرتفع شد. به ‌عنوان‌ مثال، شرکت شما ممکن است کارکنانی داشته باشد که مسئول ثبت ساعات کاری هستند. سپس داده‌ها وارد یک صفحه گسترده (نظیر اکسل) می‌شوند.

چگونه ۴ اشتباه رایج حسابداری را اصلاح کنیم

 

این داده‌ها  به ایمیل حسابدار فرستاده می‌شود که باید مجدداً وارد سیستم پرداخت حقوق و دستمزد شود. این بدان معنی است که کار مشابه‌ای چندین بار انجام می‌شود. بنابراین بهتر است که برای صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها، اتوماسیون را وارد کسب‌وکار تجاری خود کنید.

همین فرآیند اغلب برای گزارش‌های هزینه رخ می‌دهد: کارکنان ابتدا هزینه‌ها را وارد یک صفحه مشترک می‌کنند، سپس آن‌ها را به شخص دیگری برای وارد نمودن به سیستم حساب‌های پرداختنی ارسال می‌کنند، این فرآیند نیز شامل یک یا چند مرحله غیرضروری است.

 1. گزارشگیری نادرست و صورت‌های مالی با تأخیر

هر لحظه که شما از وضعیت مالی فعلی خود بی‌اطلاع هستید، بیشتر در معرض شکست قرار می‌گیرید. در عملیات مالی، اگر دفترداری در روزهای خاص هرماه صورت نگیرد یا شما به‌طور مداوم صورت‌های مالی و گزارش‌های با تأخیر دریافت کنید، ریسک کسب‌وکار شما افزایش می‌یابد.

احتمال دارد مشکل بزرگی وجود داشته باشد و شما از آن بی‌خبر باشید. اگر شما گزارش پایان ماه را دو یا سه هفته دیرتر در ماه دریافت کنید، آنگاه چه خواهد شد؟

اگر همواره در مدیریت بحران به سر می‌برید، نمی‌توانید رفتاری استراتژیک داشته باشید. گزارشگری به‌موقع به‌ منظور انجام مخارج و تصمیم‌گیری صحیح عملیاتی برای مدیریت بسیار ارزشمند است.

چگونه ۴ اشتباه رایج حسابداری را اصلاح کنیم

شما می‌خواهید به گزارش‌ها و اعداد اعتماد داشته باشید تا بتوانید کسب‌وکار خود را به‌درستی پیش ببرید. استراتژیک بودن تماماً درباره داشتن دانش درست برای افزایش اعتماد به ‌نفس در تصمیم‌گیری است.

 • گزارشگری دقیق و به‌موقع

گزارش‌های مدیریت و صورت‌های مالی دقیق و به‌موقع، کلید اصلی موفقیت در امور مالی کسب‌وکار شما است.

بررسی دائمی این گزارش‌ها شما را در کنکاش هرچه عمیق‌تر وضعیت مالی کسب‌وکار خود یاری می‌کند؛ بنابراین به‌عنوان یک مدیرعامل یا صاحب کسب‌وکار تجاری کوچک و متوسط، شما باید یک برنامه منظم برای زمان دریافت و بررسی این گزارش‌ها داشته باشید. درمجموع اهمیت بررسی مستمر این گزارش‌ها آشکار است، اما اغلب این گزارش‌ها با تأخیر آماده‌شده یا مورد غفلت قرار می‌گیرد.

احتمال دارد شما با توجیه کمبود وقت، گمان کنید بررسی سریع صورت‌های مالی کفایت می‌کند؛ اما در تجارت برای رشد و درآمدزایی بیشتر باید گزارش‌های مالی و مدیریتی هرچه بهتر و دقیق‌تر بررسی شود و کسب‌وکار شما به گزارش مالی برای انطباق و اطمینان از به‌روز بودن دفاتر حسابداری نیاز دارد. چرا که گزارشگری مدیریتی برای تصمیمات تجاری بهینه با این داده‌ها پشتیبانی می‌شود.

 1. نبود فرآیندهای استانداردشده

فرآیندها در سپیدار استانداردسازی شده تا اشتباهات حذف‌ و کارایی و پایداری بهبود یابد.

 • آیا حسابدار شما از یک فرآیند تا یک فرآیند دیگر تعریف‌شده و همواره از تمام ویژگی‌های سپیدار استفاده می‌کند؟
 • آیا صورتحساب‌ها به‌موقع پرداخت می‌شوند؟
 • آیا حقوق و دستمزد به هر یک از حساب‌های حقوق و دستمزد در دفتر کل کدگذاری شده و منتقل می‌شود؟
 • آیا شما اصلاحات را به موقع انجام می‌دهید؟
 • و حقوق و دستمزد بر اساس جایی است که افراد واقعاً وقت خود را صرف می‌کنند؟

وقتی فرآیندها را استاندارد می‌کنید، درواقع از موارد غیرضروری، اشتباهات و موانع اجتناب می‌کنید که این امر می‌تواند رشد اقتصادی را تحت تأثیر قرار دهد.

رشد کسب‌وکار نیازمند نظم، توانایی برنامه‌ریزی و دنبال نمودن چشم‌انداز تعریف‌شده با نهایت اعتمادبه‌نفس است. به بیان ساده شما نمی‌توانید با رؤیاپردازی این مهم را انجام دهید. شما برای دستیابی به مقیاس‌پذیری به استانداردسازی نیاز دارید.

 •  فرآیندهای استانداردسازی

پایداری برای موفقیت هر کسب‌وکاری ضروری است.

استانداردسازی موجب پایداری می‌شود و کیفیت را بهبود می‌بخشد. هرچه فرآیندهای موجود در پروژه‌ها، نقش‌ها و وظایف، بیشتر استانداردسازی شود، کسب‌وکار شما بیشتر قابل اندازه‌گیری خواهد بود. مقیاس ‌پذیری باعث رشد موفقیت‌آمیز شرکت می‌شود

 •   از بین رفتن خطاها با بهینه‌سازی و یکپارچه‌سازی

اگر شما این روش‌های کارآمد را در سیستم حسابداری و فرایندهای خود پیاده‌سازی کنید، اشتباهات رایج در کسب‌وکارهای کوچک را از بین می‌برید. بااین‌حال، اگر هنوز هم برای بهینه‌سازی و یکپارچه‌سازی نیاز به کمک دارید، به صفحه نزارم افر حسابداری سپیدار سیستم مراجعه نمایید.

هنگامی‌که شما مشتری ما می‌شوید، برای شناخت صحیح کسب‌وکار شما وقت می‌گذاریم. برای ساده و مؤثر نمودن عملیات، تمام سیستم‌های مالی شما را ادغام کرده و فرآیندهای هفتگی و ماهانه را خودکار می‌کنیم.

چگونه ۴ اشتباه رایج حسابداری را اصلاح کنیم

 

ما گزارشات و عملیات مالی شما را مستند کرده تا اطمینان یابیم که حسابداری شما مانند ساعت دقیق و سریع کار می‌کند؛ با ایجاد و بهینه‌سازی سیستم مالی شما، برای محاسبه شاخص عملکرد اصلی و همچنین گزارش‌های مالی و مدیریتی که برای تصمیم‌گیری استراتژیک در کسب‌وکار ضروری است، مبادرت می‌ورزیم.

متخصصان طراحی سیستم حسابداری سپیدار سیستم برای کسب‌وکارهای در حال رشد، بسته‌های مالی سپیدار را طراحی کرده‌، همواره برای دستیابی مدیریت مالی یکپارچه، راه‌حل‌های خاص و کارآمد ارائه می‌دهند.

ویژگی‌‌های نرم‌ افزار حسابداری تولیدی سپیدار همکاران سیستم

حسابداری تولیدی از زمان ایجاد صنعت تولید، تاریخچه دور و درازی دارد.

به گفته مورخان، تولید از اولین صنایع بشر است و نیاز به تولید، منجر به پیشرفت تمام رشته‌های فنی و مهندسی شده است.

تولید یا فرآوری، از کلمات کلیدی علم اقتصاد، به مفهوم تهیه کالا و خدمات مورد نیاز بازار با استفاده از منابع و امکانات موجود است. فعالیّت تولیدی سلسله مراتبی از فعالیت‌ها است که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز صورت می‌گیرد.

در اقتصاد، خلق مطلوبیت از طریق فعالیت نیروی انسانی است. تولید از منظر علم اقتصاد، دربردارنده خلق اشیا توسط انسان نیز هست؛ ولی شامل فعالیت‌های دیگر خدماتی چون نگهداری و تعمیرات، پاکیزه‌سازی، بهداشت محیطی، ارگونومی و غیره هم می‌شود.

آنچه که تولیدکنندگان باید بدانند

 

تولید مانند سایر انواع کسب و کارها نیست. خرده فروشان و خدمات خود را به فروش می‌رسانند. بازرگانان کالایی را می‌خرند و آن را به شیوه‌ای دیگر می‌فروشند. اما تولید کنندگان هستند که با فرایندهای منحصر به فرد خود، محصولات جدید را از ابتدا ایجاد می‌کنند.

این می‌تواند به چالش‌های حسابداری تولیدی منجر شود. شرکت‌های تولیدی باید مواد خام و هزینه‌های پردازش خود را حساب کنند. اما آنها همچنین باید ارزش محصولات ساخته شده را به دقت شناسایی کنند تا قیمت‌گذاری سودآوری داشته باشند.

ویژگی‌‌های نرم‌ افزار حسابداری تولیدی سپیدار همکاران سیستم

پیش بینی تولید

 

پیش‌بینی تولید جهت شناسایی مواد اولیه مورد نیاز برای تولیدات مختلف کاربرد دارد و به کاربر کمک می‌کند که اگر می‌خواهد محصولاتی با فرمول‌های مختلف تولید کند به چه مواد اولیه‌ای نیاز دارد و با توجه به موجودی‌های ثبت شده در سیستم کاربر چه مقدار مواد باید خریداری نماید.

سفارش تولید محصول

 

عمليات مورد نياز برای ساخت محصولات و برنامه مراحل توليد، با توجه به سفارش‌های توليدی دریافت شده، ظرفيت‌های ماشين‌آلات کارخانه، مواد و ملزومات، تعيين می‌گردد. در نهايت عملكرد توليد شامل ميزان توليد واقعی، ثبت و كنترل شده، با توجه به انحراف توليد نسبت به سفارش شناسایی می‌گردد.

فرمول ساخت (BOM)

 

BOM  کوتاه‌شده عبارت (Bill Of Material) یعنی درخت‌واره مواد و قطعات مرتبط به تولید یک محصول است.

BOM یا فرمول ساخت معمولاً به صورت یک جدول از مواد و قطعاتی که مشخصاتی از قبیل استاندارد ابعاد، شکل، جنس مواد، وزن مواد و غیره دارد شناسایی می‌شود اما در ساختار تولید بیشتر به مقدار موجودی کالا و انباری که مواد برای تولید یک محصول از آن خارج می گردد توجه می‌شود.

در اغلب موارد BOM ليست مواد و قطعاتی که نشان دهنده اجزا تشكيل‌دهنده محصول است را نمایش می‌دهد؛ كه شامل كليه اجزا محصول، ترتيب ساخت و تعداد هر يك از اجزا برای ساخت يك واحد از محصول است .

واحدهای تولیدی قبل از شروع فرایند تولید و ساخت یک محصول ابتدا BOM محصول را تهیه می‌کند که این در واقع نسخه اولیه است و در طول فرایند طراحی اولیه تا تولید نهایی احتمالا تغییراتی می‌کند.

در این مواقع عنوان BOM متغیر یا فرمول ساخت متغیر به آن اطلاق می‌گردد. یکی از کاربردهای این جدول در واحد مالی بخصوص حسابداری، صنعتی است که می‌تواند از روی جدول BOM، محصولات را قبل از تولید برآورد قیمت نماید.

ویژگی‌‌های نرم‌ افزار حسابداری تولیدی سپیدار همکاران سیستم

توجه: BOM جزو اسناد محرمانه شرکت‌ها است و استفاده کنندگان تنها با مجوز مدیریت به آن دسترسی دارند.

 

بهای تمام شده کالای ساخته شده

در ادامه به اجزای اصلی بهای تمام شده کالای ساخته شده اشاره می‌کنیم:

 

هزینه مواد اولیه: آن بخش از مواد مورد مصرف که از کالای ساخته شده جدا نمی‌شود و به طور مستقیم در ساخت کالا نقش دارد را مواد مستقیم گویند. به عنوان مثال آرد در تولید نان از مواد مستقیم شناسایی می‌شود.

هزینه حقوق و دستمزد: حقوق و دستمزدی که در جریان تولید و برای تبدیل مواد به کالا به کارگران و نیروی انسانی پرداخت می‌شود را به عنوان دستمزد تولید شناسایی می‌کنند.

هزینه سربار: کلیه هزینه‌هایی که در جریان تولید اتفاق می‌افتد ولیکن نمی‌توان آنها را به طور مستقیم و مشخص به اقلامی از تولید یا محصولی خاص اختصاص داد به عنوان سربار کارخانه یا سایر هزینه‌ها شناسایی می‎شوند.

نمونه‌های مشخص این هزینه‌ها؛ مواد غیرمستقیم تولید، دستمزد غیرمستقیم، هزینه تعمیرات و هزینه های استهلاک ماشین آلات، هزینه بیمه و سایر مواد مشابه می‌باشد.

ویژگی‌‌های نرم‌ افزار حسابداری تولیدی سپیدار همکاران سیستم

 

حسابداری تولیدی چیست؟

هزینه‌یابی شرکت‌‌ها به خصوص در کارخانه‌ها بسیار حائز اهمیت است. شناسایی این هزینه‌ها تاثیرگذار بر خرید شرکت، مذاکرات، قیمت‌گذاری، ارائه تخفیف، بودجه‌ریزی و غیره است.

سیستم‌های موثر هزینه‌یابی عامل بقای کسب و کارها به خصوص در حوزه تولید است. ثبت و ضبط دقیق اطلاعات و شناسایی هزینه‌های تولید عامل قیمت‌گذاری بهینه فروش است.

نرم‌ افزار حسابداری تولیدی‌

استفاده از یک نرم‌ افزار حسابداری تولیدی مناسب که بتواند گزارش‌های مورد نیاز شما را ارائه دهد، سبب رشد سازمان شما می‌شود.

با استفاده از یک نرم‌ افزار حسابداری تولیدی دقیق یک شرکت تولید‌کننده می‌تواند هم زمان خطوط تولید، موجودی کالا و فرایند تولید را دقیق‌تر مدیریت کند.

علاوه بر آن اگر می‌خواهید ثبت و گزارش صورت هزینه‌ها و ارزیابی دقیق بر عملکرد تیم تولید را با دقت بررسی کنید، یک نرم‌ افزار حسابداری تولیدی جامع و یکپارچه می‌تواند به شما در انجام این امور کمک کنید.

بنابراین قبل از خرید نرم‌افزار حسابداری تولیدی خود، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • به دنبال شرکت‌های معتبر ارائه‌دهنده نرم‌افزار باشید

  اصولا هر تولید کننده نرم‌افزار نمی‌تواند سیستمی با هدف مدیریت فرایند تولید، سفارش کار و محاسبه بهای تمام شده به شما ارائه کند. سادگی و دقت بالای سیستم از شروط کلیدی خرید نرم‌افزار برای شرکت‌های تولیدی است. به اندازه کافی از تعداد مشتریان راضی شرکت مربوطه مطلع باشید.
 • بدانید چه نرم‌افزاری مناسب شماست

  فرایند تولید برای هر سازمان و شرکتی منحصر به فرد است. تعداد مراحل تولید، زمان تولید، تعداد نیروهای تولید، موارد اولیه مصرف شده و … همگی بر هزینه‌یابی تولید موثر است. بنابراین قبل از خرید نرم‌افزار حسابداری تولیدی باید بدانید که فرایند داخلی کارخانه شما چه نیازمندی‌هایی دارد و چگونه نرم‌افزار حسابداری تولیدی به هزینه‌یابی و مدیریت فرایند آن کمک می‌کند.
 • قابلیت ارتقا داشته باشد

  کسب و کارهای کوچک به هدف رشد و گسترش فعالیت‌شان را آغاز می‌کنند. در نظر داشته باشید که تغییرات نرم‌افزار کار چندان آسانی نیست و انتخاب هوشمندانه‌تر، تجهیز به نرم‌افزاری است که ضمن سازگاری با وضعیت فعلی شما امکان ارتقا به سیستم‌های پیشرفته‌تر هم داشته باشد.
 • گزارش‌های تحلیلی و کاربردی ارائه کند

اطلاعات مهم‌ترین ابزار کسب و کارها هستند. با تکیه‌بر تحلیل اطلاعات، قدرت تصمیم‌گیری مدیران افزایش می‌یابد و می‌توانند آگاهانه‌تر تصمیم بگیرند. بررسی‌ها نشان می‌دهد، بیش از ۷۰درصد کسب‌وکارها در دو سال نخست تاسیس، به‌دلیل عدم‌دسترسی به اطلاعات کافی و عدم تحلیل صحیح آن‌ها، شکست می‌خورند.

ویژگی‌‌های نرم‌ افزار حسابداری تولیدی سپیدار همکاران سیستم

پیشنهاد سپیدار سیستم برای حسابداری تولیدی‌

بسته توليدی سپیدار همکاران سیستم، نرم‌افزاری برای مدیریت یکپارچه‌ی فرآیندهای شرکت‌های توليدی است که متناسب با نیاز این کسب‌وکارها طراحي شده است و کاربری بسیار ساده‌ای دارد. برخی از مهم‌ترین امکاناتی که سپیدار سیستم برای شرکت‌های تولیدی ارائه می‌‎دهد به شرح زیر است:

 • كدينگ پيش فرض توليدی

به راحتي ازكدينگ پيش فرض شركت‌هاي توليدي استفاده كنيد.

 • تعيين نقطه سفارش موجودی كالا

از نقطه‌ی سفارش و کالاهای نیازمند سفارش، به‌موقع مطلع شوید.

 •  مديريت موجودی انبار

با شمارش کالاها، ثبت انبارگردانی، صدور تگ، کسری و اضافه انبار را شناسایی کنید.

 • گزارش جامع از گردش حساب مشتريان و تامين كنندگان

با امكان تهيه صورت حساب طرف مقابل در هر لحظه ارتباط شفافي بين خود و مشتريان ايحاد كنيد.

 • مديريت بهينه‌ی دريافت و پرداخت‌ها

تمام فعالیت‌های مرتبط با دریافت‌ و پرداخت را به آساني ثبت و مديريت كنيد‌ و از آخرين وضعيت چك‌ها در لحظه مطلع شويد.

 

بسته توليدی سپيدار همكاران سيستم، شامل سيستم‌های حسابداری، دريافت و پرداخت، مشتريان و فروش و انبار توليدی است. با خريداری امكانات سيستم توليد، مي‌توانيد بسته خود را تكميل كنيد:

 • امکان تعریف فرمول ساخت (Bill Of Material )
 • امكان پيش‌بينی توليد
 • امكان مديريت بهينه‌ی ضايعات
 • امكان محاسبه‌‌ی دقیق و ساده‌ی بهای تمام شده

هم‌چنین می‌توانيد سيستم حقوق و دستمزد و زيرسيستم‌های ارزی، دو زبانه، رديابی، دو واحدی و انتقال بين انبارها را به بسته خود اضافه کنيد.

سایر امکانات بسته حسابداری تولید سپیدار همکاران سیستم

 • تهیه مغایرت بانکی خودکار برای هر حساب
 • چاپ چک و کلر بانک
 • تهیه گزارش آخرین وضعیت چک‌های دریافتی و پرداختی
 • دریافت و پرداخت از طریق چک، حواله، وجه نقد و دستگاه کارت‌خوان
 • استفاده از گزارش‌های روزانه و تجمیعی برای ثبت دفاتر قانونی
 • تکمیل اظهارنامه‌ی مالیاتی با استفاده از گزارش‌های تراز آزمایشی، ترازنامه و صورت سود وزیان
 • انجام عملیات پر حجم پایان سال مالی به شکل خودکار و ساده

 

 

 

 

در آخــــــر

اگر کسب و کار شما در حوزه تولید فعال است و نیازمند ابزاری جهت مدیریت مالی و حسابداری تولیدی هستید، می‌خواهید بهای تمام شده کالای ساخته شده را دقیق بیابید و تصمیمات دقیق‌تر مدیریتی بگیرید با کلیک بر دکمه زیر اطلاعات تکمیلی جهت دریافت دموی بسته تولیدی سپیدار را دریافت کنید.

چالش‌های مدیران مالی در کار

آیا شما به عنوان یک مدیر مالی، خودتان نقش خود را تعیین می‌کنید؟ یا اینکه شغل شما نقش‌تان را مشخص می‌کند؟

به‌نظر شما چگونه مدیران مالی می‌توانند در کار خود موفق باشند؟

مدیران مالی شرکت‌ها عموماً با چهار چالش اصلی مواجه هستند. آن‌ها باید به دنبال شکل‌گیری راهبرد و خلاقیت برای رشدِ پایدار در شرکت خود باشند که در نتیجه، این کارها به توسعه سریع نقش‌شان می‌انجامد.

اکثر مدیران مالی بیان داشتند که مدیران عامل و سهامداران عموماً از آن‌ها انتظار دارند که بر دانش استفاده از ابزارهای دیجیتال، تحلیل داده و مدیریت ریسک به طور کامل مسلط باشند. آن‌ها همچنین باید بیشتر از قبل با سهامداران و قانون‌گذاران در تعامل باشند.

با توجه به مسئولیت‌های مدیران مالی، ضروری است که آن‌ها بتوانند به پیشبرد و توانمندسازی استراتژی‌های تجاری کمک کنند، بینش‌ها و تحلیل‌هایی برای استراتژی کلی کسب‌وکار ارائه دهند و مطمئن شوند که تصمیمات تجاری بر اساس معیارهای صحیح مالی اتخاذ شده و در جهت پیشرفت برای رسیدن به اهداف مالی سهامداران خارجی می‌باشد.

 

چالش‌های مدیران مالی در کار

 

پیپ اسپایبی مدیر مالی شرکت Travelport Locomote می‌گوید:

«بیش از هر چیز، مدیر مالی باید یک شریک تجاری استراتژیک باشد، البته با قدردانی از تمام بخش‌های کسب‌وکار که باعث رشد شرکت‌ می‌شوند.»

Travelport Locomote شرکتی استرالیایی است که طرح‌های مسافرتی مرتبط با کسب‌وکار تجاری ارائه می‌دهد و به‌ عنوان یک کسب‌وکار نوآور در سال‌های اخیر شناخته می‌شود.

کریس راجرز توسعه‌دهنده نرم‌افزارهای عملیاتی در اروپا و آسیا و  مدیر مالی شرکت Infragistics معتقد است:

مدیر مالی الگوها را در داده‌ها می‌سنجد و اطمینان حاصل می‌کند که مدیران ارشد نیز به درستی آن‌ها را درک کرده‌اند.

وی همچنین اظهار می‌دارد که یک مدیر مالی قوی، شریک و همکار مدیرعامل بوده و البته در جلسات دونفره در صورت ضرورت سخت‌ترین منتقد او است.

حال ۴ چالش اصلی مدیران مالی چیست؟

دانش فنی دیجیتال

 

یک مدیر مالی برای اجرای اولویت‌های استراتژیک مهم، نیاز به درک بهتر فناوری‌های دیجیتال و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها دارد. دو فناوری بسیار مهم برای رهبران مالی شرکت‌ها که اخیراً شکل‌گرفته‌اند عبارت‌اند از:

 1. بلوک چین (Blockchain) که اجازه می‌دهد داده‌ها با کمک دفتر کل غیرمتمرکز، مبادله شوند و می‌تواند گزارشگری شرکت‌ها را دگرگون نماید؛
 2.  اتوماسیون پیشرفته روباتیک که وعده خودکار شدن و کاهش هزینه فرآیندهای دفتری را داده است.

راجرز بیان می‌دارد:

بیست سال پیش، جداولِ محوری در حال پیشرفت بودند. پویایی، چالش امروز است؛ استفاده از سیستم‌های گوناگون و قرار دادن آن‌ها در سیستم‌های ابری، تأمین امنیت و ایجاد امکان دسترسی به آن‌ها در زمان موردنظر موجب می‌شود شما بتوانید تصمیمات خود را به ‌جای فردا امروز اتخاذ کنید.

استفاده از نرم‌افزار حسابداری و مالی یکی از اولویت‌ها در بخش‌های صنعتی است. زیرا فرصت رشد را از طریق ارائه محصولات جدید، مدل‌های تحویل کالا و یا به ‌وسیله تبدیل محصولات موجود در بازارهای جدید فراهم می‌آورد.

رهبران مالی که می‌دانند چگونه شرکت آن‌ها با استفاده از راهبرد دیجیتالی به ارائه خدمات و تحویل کالا در جهت تغییرات جدید حرکت کند، بهتر می‌توانند سرمایه شرکت را به‌کارگیرند.

مسائلی که نیاز به بررسی با کمک دانش دیجیتالی دارند عبارت‌اند از: پیامدهای مالیاتی در جهان، چگونگی فروش کالاها و خدمات، روباتیک؛ و تحلیل رقبای جدید.

یک راهبرد دیجیتالی خوب به شرکت کمک می‌کند تا مدیر مالی دریابد چه تکنولوژی‌ای بهترین بازده بازگشت سرمایه و احتمالاً مزایای نامشهود را ایجاد می‌کند.

چالش‌های مدیران مالی در کار

 

تحلیل داده

توانایی تهیه داده‌ها و تحلیل پیشرفته برای عملکرد مالی امری حیاتی است.

طبق تحقیقات ارنست و یانگ در دهه گذشته، اکثر مدیران مالی بیشترین زمان خود را در یک روز به ارائه گزارشات تجزیه‌وتحلیل پیشرفته صورت‌های مالی به مدیران عامل و مدیران ارشد اختصاص داده‌اند.

راجرز بیان می‌دارد: «استفاده از big data همراه با داده‌های داخلی، موجب بهینه سازی داده‌های داخلی شده و زمینه و ارتباط مناسبی را در بازار فراهم می‌سازد».

چالش‌های مدیران مالی در کار

 

برای شرکت‌هایی که برای دستیابی به مزیت رقابتی پایدار در بلندمدت تلاش می‌کنند، داده‌ها باید مطابق با راهبرد شرکت یکپارچه‌سازی شود و تحلیل‌های تحویل کالا و ارائه خدمات باید مطابق با شرایط کسب‌وکار باشد.

برای به دست آوردن ارزش بیشتر در تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، رهبران تجاری باید بر استفاده از ابزارهای مناسب محرک‌ها، پاداش مناسب و نحوه اندازه‌گیری آن‌ها تمرکز کنند.

مدیریت ریسک

 

دوسوم رهبران مالی شرکت‌های بزرگ (شرکت‌هایی که بیش از ۵ میلیارد دلار درآمد سالیانه دارند) و ۵۴٪ مدیران مالی شرکت‌های کوچک‌تر معتقدند که مدیریت ریسک یک قابلیت کلیدی در عملکرد یک مدیر مالی است.

مدیران مالی باید فراتر از محدودیت‌ها فکر کنند و ریسک‌های راهبردی را بشناسند. در بحث‌های برنامه‌ریزی راهبردی و تجاری، ریسک را تشخیص و زمان و منابع مورد نیاز را در به ‌کارگیری نیروهای جدید در زمینه مهارت‌های تحلیلی پیشرفته به کار بگیرند.

چالش‌های مدیران مالی در کار

اسپایبی می‌گوید:

شما با دانستن مشکلات بخش‌های کلیدی در سازمان می‌توانید به سطحی متوازن از ریسک همراه با خلاقیت دست ‌یابید و با هدایت سازمان به یک روش مدون، راه‌حل‌های مناسب را یافته و نتایج مطلوب را رقم بزنید.

موشکافی ذینفعان تجاری و قانون‌گذاران

 

بسیاری از مدیران مالی اظهار داشتند باید بتوانند مهارت‌های خود را در مدیریت روابط با ذینفعان از جمله سرمایه‌گذاران و مدیران ارشد بهبود بخشند.

آنچه اهمیت دارد، ارتباط فعالانه و ثبات رویه در کسب‌وکار برای تقویت روابط ذینفعان با مدیران مالی است.

نظارت منظم و دقیق، مدیران مالی را ملزم می‌سازد هرچه بیشتر با خط‌مشی شرکت همگام باشند. بسیاری از مدیران مالی معتقدند که به‌طور فزاینده‌ای مسئولیت اخلاقی در تصمیم‌گیری‌های شرکت خود دارند.

اسپایبی بیان می‌دارد:

یک مدیر مالی موفق باید دارای روابط عمومی قوی باشد و هنگام صحبت با هیئت‌مدیره و سرمایه‌گذاران آرامش خود را حفظ کند، نظیر زمانی که وی با اتاقی پر از مهندسین نرم‌افزار جلسه دارد. مدیران مالی انعطاف‌پذیر هستند و به ایده‌ها گوش می‌دهند، از بازاریابی تجاری اطلاع کامل دارند و با فناوری‌های روز دنیا آشنا هستند.

 چالش‌های مدیران مالی در کار

چگونه مدیران مالی این چالش‌ها را مرتفع می‌سازند؟

۹ اشتباه رایج در مذاکره فروش

اگر  از هر نماینده فروشی بخواهید که سخت‌ترین قسمت کار خودش را توضیح دهد بدون شک به نتیجه رساندن مذاکره فروشرا نام خواهد برد.

فروشندگان بر اساس فروش‌هایی که دارند، درآمد کسب می‌کنند و یا مشتری جدیدی به آن‌ها معرفی می‌گردد. بنابراین به نتیجه رساندن یک معامله دارای اهمیت بالایی برای آن هاست.

اگر شما نیز با مذاکره فروش سر و کار دارید و یا فروشنده هستید، چند اشتباه وجود دارد که لازم است برای کسب موفقیت از آنها دوری کنید. در اینجا به ۹ مورد از متداول‌ترین اشتباهات ویرانگر که نمایندگان فروش انجام می‌دهند می‌پردازیم.

 

9 اشتباه رایج در مذاکره فروش

۹ اشتباه رایج در مذاکره فروش

۱) خواسته خود را بیان نکردن

 

بیان خواسته‌ها در مذاکره فروش رفتاری طبیعی است که اغلب انجام نمی‌شود. ۲ دلیل وجود دارد که نمایندگان فروش به سادگی خواسته خود را از مشتری اعلام نمی‌کنند. یکی از این دلایل ترس از رد شدن می‌باشد. به همین دلیل اغلب با میانه روی، درصد احتمال شنیدن “نه” را کاهش می‌دهند.

دلیل دیگر می‌تواند این امر باشد که خود نمایندگان فروش هم، خواسته واقعی خودشان را نمی‌دانند. این اتفاق بسیار رایج است که نماینده در جلسه حضوری یا حتی تلفنی‌، شرکت می‌کند که هدف نهایی از آن را نمی‌داند. پس وقتی خود شما هدف و خواسته خود را نمی دانید، چطور از دیگران توقع دارید حرف شما را بپذیرند.

هدف مشخصی را در هر جلسه دنبال کنید. سعی نکنید غیر مستقیم به خواسته‌های خود برسید.

مثلاً به دو جمله زیر دقت کنید:

” تماس گرفتم تا ببینم سوالی در مورد پروپوزال دارید؟” این سوال خواسته اصلی شما را از مشتری نشان نمی‌دهد.

“امکانش هست امروز پروپوزال را امضا کنید و بفرستید” این سوال خواسته شما را نشان میدهد یا به بیان بهتر پیام را به مشتری می‌رساند.

۲) پایان یکباره معامله:

 

به سه دلیل شما باید گام به گام فرآیند فروش را پیش ببرید:

اول: شما با این کار درصد موفقیت فروش را بالا می‌برید؛

دوم: مشتریانی که فعلاً قصد خرید ندارند را فیلتر می‌کنید؛

سوم: اطلاعات کلیدی افراد جدید، قرارهای ملاقات جدید و به طور کلی پیشنهادات جدیدی را به دست می‌آورید.

مثلاً:

در تماس اول، شماره‌ی همراه خریدار را بگیرید. در جلسه دوم، از طریق تماس مستقیم یا ارسال پیام مستقیم به خریدار (به جای تماس از طریق دستیارانش یا دفتر کاری) ارتباط مناسبی برقرار کنید. در پایان جلسه سوم شما می‌توانید در خواست کنید تا ارتباط میان شما با واحد تدارکات برقرار شود تا پیش نیازهای خرید مشتری را فراهم کنید. به این ترتیب شما با تجربه‌تر و آماده‌تر به نظر خواهید آمد.

۳) پا فشاری درمقابل پاسخ “نه” مشتری:

 

بدترین کار در مقابل رد شدن از سمت مشتری، بحث کردن است. بحث کردن شما پیام واضحی را برای خریدار می فرستد: شما اعتماد به نفس لازم را برای شنیدن “نه” ندارید. نه تنها اعتماد آنها را ازدست می‌دهید بلکه ارتباط میان شما هم از بین می‌رود.

در این شرایط چه کاری باید کرد؟ “نه” را بپذیرید؟ یک دلیل برای گفتن “نه” این است که شاید خریدار فکر می‌کند ارتباط با واحد تدارکات زود است، شما می‌توانید در پاسخ، واکنش مناسبی نشان دهید.

مثلاً: بسیار خوب، درک می کنم؛ آیا فرد دیگری در داخل سازمان با معیارهای خرید شما آشنا است که بتوان مذاکره فروش را با وی پیش برد.

این امر نشان می‌دهد که شما می‌توانید با آرامش و بدون اینکه عصبی شوید پاسخ “نه”مشتری را بپذیرید. به این ترتیب در چشم خریداران جایگاه بهتری خواهید داشت و احتمال دریافت پاسخ مثبت در مراحل بعدی بیشتر خواهد شد.

 

9 اشتباه رایج مذاکره فروش

۴) مانع موفقیت خود شدن:

 

نمایندگان با به کاربردن “یا”، “و” بلافاصله در زمانی که در حال خاتمه مذاکرات هستند مانع پایان مذاکره فروش می‌شوند.

مثلاً:

به جای اینکه از مشتری بپرسند “می‌توانیم فردا یک جلسه داشته باشیم” و مکالمه را در همین جا خاتمه دهند، اغلب جمله دوم را هم بلافاصله می‌پرسند “هفته آینده چطور؟”

به خاطر داشته باشید کلماتی مانند “یا” یا “و” حق انتخاب جدیدی به مشتری می‌دهند در حالی که شما باید سعی کنید مشتری را وادار به پاسخ دادن به سوالتان با کلمات بله یا خیر کنید. با اضافه کردن جملاتی از این قبیل شما امکان دریافت پاسخ‌های نامشخص را افزایش می‌دهید.

۵) درخواست و یا پیگیری از افراد غیر مرتبط:

 

چرا از کسی که نمی‌تواند کاری را برای شما انجام دهد درخواست می‌کنید؟ این کاری نامناسب است و متاسفانه اغلب می‌بینم که این اتفاق می‌افتد.

مثال عمومی در این مورد:

ارجاع درخواست به کسی که به وضوح نمی‌تواند کار ما را انجام دهد. مثلاً مهندس اجرایی می‌تواند شما را به همکاران خود و مدیران آنها معرفی کند. اما مدیرعامل؟ احتمالاً نه. از مخاطبی که نمی‌تواند کاری برای شما انجام دهد درخواست نکنید و وی را متعهد نکنید.

۶) تلاش برای اتمام پروژه از طریق رابط:

 

نمایندگان اغلب تمایل دارند تا تمام کسانی را که از اجرای قرارداد ذینفع هستند در جلسه حضور داشته باشند. اگر نماینده به مدیر مربوطه دسترسی نداشته باشد از دستیار مدیر سوال خواهد کرد “مدیر شما تمایل دارد چه کسانی در جلسه حضور داشته باشند.” این اشتباه اغلب توسط تصمیم گیرندگان ارشد انجام می‌شود.

 

۹ اشتباه رایج در مذاکره فروش

 

با این سوال از دستیار می‌خواهید تا خواسته شما را از جانب مدیر پاسخ دهد. این ایده خوبی نیست. زمانی که از کسی درخواستی می‌کنید از خود فرد سوال بپرسید. در مورد سوال بالا بپرسید: ” شما (دستیار) فکر می‌کنید چه کسانی باید در جلسه حاضر باشند.” همیشه فرد اصلی را مخاطب قرار دهید. انتخاب افراد به صورت غیر مستقیم سبب سوءتفاهم خواهد شد.

۷) عدم پرسش و یا سوال نکردن:

 

عقد قرارداد همیشه با پرسش امکان پذیر است، چراکه سوال به یک پاسخ مستقیم ختم می‌شود اما اظهار نظر خیر…

مثال:

اگر نماینده فروش از مشتری سوال کند که ” خوشحال می‌شویم اگر بتوانیم روز شنبه بعد از ظهر جلسه ملاقاتی را تنظیم کنیم ” مشتری راه‌های مختلفی برای پاسخ دادن خواهد داشت. اما اگر مستقیم بپرسند “امکان ملاقات برای روز شنبه بعد از ظهر هست؟” تنها دو حق انتخاب به مشتری داده اید : بله یا خیر

عباراتی که با ” دوست دارم” ، “بهتر است” آغاز می شوند غیر مستقیم و غیر کاربردی هستند. سوالات خود را مستقیم بپرسید.

۸) اظهار نظر:

 

راه خود را با عکس العمل سریع نبندید.

ممکن است سکوت کمی ناراحت کننده باشد، اما در زمان عقد قرار داد خیلی مهم و حتی می‌توان گفت که همچون جواهری پنهان است. متاسفانه اغلب اوقات، نمایندگان فروش، زمانی که از مشتریان پاسخ منفی می‌شنوند در پاسخ دادن عجله می‌کنند.

مثال:

نماینده: ممکن است امروز ملاقاتی داشته باشیم؟

مشتری: نه، امروز خیلی شلوغ است.

نماینده: بسیار خوب فردا چطور؟

اگر نماینده بعد از دریافت پاسخ کمی سکوت و تامل می‌کرد مطمئناً خود مشتری جواب سوال نماینده را حتی قبل از پرسش و پاسخ می‌داد.

نماینده: ممکن است امروز ملاقاتی داشته باشیم؟

مشتری: نه، امروز خیلی شلوغ است.

کمی تامل

مشتری: اما می‌توانیم ملاقاتی برای سه شنبه آینده داشته باشیم.

۹) سعی برای راحت کردن فرآیند خرید:

 

نمایندگان فروش اغلب فکر می‌کنند که فرآیند فروش را باید برای مشتری امری راحت جلوه بدهند، اما این یک اشتباه است. مشتری باید کمی  احساس ناراحتی داشته باشد.

 

9 اشتباه رایج در مذاکره فروش

چنانچه مشتری از سمت نماینده کمی تحت فشار قرار نگیرد، تصمیم گیری نخواهد کرد و حالت نا معلوم بدتر از فروش موفق یا حتی عدم فروش رخ می‌دهد. نگران نباشید کمی فشار برای دریافت پاسخ، مناسب است.

 

تا اینجا متوجه شدیم که چه کارهایی باید انجام دهیم تا بتوانیم مذاکره فروش موفقی را تجربه کنیم. فرآیند فروش تا زمانیکه به سرانجام برسد نیاز به مراقبت و توجه کافی دارد. پس از اتمام فروش مراقبت از مشتری دو چندان می‌شود و مشتری از ما توقع ارائه خدمات با کیفیت دارد. نقطه تمایز فروش انواع شرکت‌ها و برندها، ارائه خدمات و مشاوره‌های لازم پس از فروش است.

۵ نکته‌ که حسابداران در مورد آینده حسابداری باید بدانند

پیش‌بینی آینده حسابداری

مانند سایر صنایع، حسابداری نیز در حال تغییر است و اگر شما به عنوان یک حسابدار در یک شرکت مشغول به کار باشید؛ شاهد حضور پررنگ نیز در حال تغییر است و اگر شما به عنوان یک حسابدار در یک شرکت مشغول به کار باشید؛ شاهد حضور پررنگ تکنولوژی در حرفه‌تان هستید.

صنعت حسابداری جز اولین صنایعی است که تحت تاثیر رشد اطلاعات تکنولوژی پیشرفته قرار گرفته است. با حضور ابزارهای تکنولوژی مانند نرم‌ افزار حسابداری و مالی می‌توان به وضوح مشاهده کرد که چگونه فرآیندهای سخت و پر دردسر حسابداری آسان‌تر از گذشته انجام می‌شود و  از میزان خطاهای انسانی کاسته شده است.

با این حال، بر اساس تحقیقات اخیر، آینده حسابداری درخشان در گرو آن دسته از مشاغلی است که حرفه‌ای هستند. کسانی در این شغل‌ها حضور دارند که همواره در صدد پاسخگویی به سوالاتی همچون سوالات زیر هستند:

آیا شغل‌شان، برای آنها مناسب است؟ آیا این حرفه نیاز به یادگیری مهارت‌های به‌روز دارد؟

"۵

به عنوان یک حسابدار آینده حسابداری تحت تاثیر پنج نکته است که در اینجا به آن می‌پردازیم:

۱) تکنولوژی کار را از شما نمی‌گیرد، اما نیاز است که هر چه سریع‌تر تغییر کنید.

هرچه ماشین‌های یادگیری و هوش مصنوعی با سرعت بیشتری پیشرفت می‌کنند، شغل‌های حسابداری اداری در نهایت به پایان عمرشان نزدیک می‌شوند. تکنولوژی مثل یک طوفانی است که به صورت نامحسوس به شغل شما نزدیک می‌شود. با این وجود، اگر به نکاتی که در این مطلب به آن اشاره شده است عمل کنید؛ جایگاه شغلی شما در معرض خطر قرار نمی‌گیرد.

زمان را از دست ندهید…

شما با یادگیری دانش جدید حسابداری می‌توانید در در حرفه‌ی خود یک متخصص به‎‌نام شوید. زمان را از دست ندهید و از همین امروز با حسابداری مدرن و شیوه‌های جدید حسابداری آشنا شوید.

کارمندان با کسب مهارت‌های خاص به هیچ عنوان جایشان را به کامپیوترها نخواهند داد، شغل‌هایی مانند مشاوران مالی و حسابداری، مدیران مالی، سرپرستان حسابداری و کارشناسان مالی تا ابد پایدار خواهند بود اگر با آخرین تغییرات علمی و تکنولوژی همراه باشند.

در اصول حسابداری ما متوجه شده‌ایم که مهارت‌های تخصصی، استعدادهای مطلوب را برای گسترش بخش‌های حسابداری می‌طلبد. از همین امروز برای پرورش استعدادهای خود در جهت ساخت آینده حسابداری بهتر برنامه‌ریزی و تلاش کنید.

 ۲) امروز زمان مناسبی برای حسابداری است

شرکت‌های حسابداری در حال گسترش هستند و واحدهای حسابداری بسیاری در حال شکل گیری است.

بر اساس آماری که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد،  نرخ بیکاری حسابداران در دنیا به ۲٫۲ درصد کاهش یافته است.

در ایران نیز با اینکه اطلاعات دقیقی از میزان نرخ رشد و میزان اشتغال در هر رشته وجود ندارد، ولی نیاز شرکت‌ها به داشتن گزارشات مالی موثق و نظارت نیروهای متخصص حسابداری موجب شده است که بنا بر نظر متخصصان ۹٫۵% از دانشجویان در رشته حسابداری مشغول به تحصیل باشند و نسبت به سایر فارغ‌التحصیلان رشته‌هایی همچون مدیریت یا مهندسی، وضعیت مناسب‌تری را  در بازار کار سپری کنند.

فرصت را غنیمت بشمارید…

نگرانی عمده صنایع در ۱۰ سال اخیر کمبود عمده حسابداران با کیفیت بوده است. هر کسب و کاری در وهله اول نیاز به استخدام حسابدار برای نظارت بر عملیات حسابداری خود دارد و از آن جایی که محاسبه و تعیین سود به یاری حسابدار انجام و مبنای محاسبات مالیات شرکت‌ها است، مراکز مختلف به شخص آشنا و متخصص در زمینه حسابداری نیاز دارند.

پس بازار کار حسابداری تشنه‌تر از دیروز نیاز به حضور حسابداران با کیفیت در عرصه کار است.

5 نکته‌ در مورد آینده حسابداری

 

۳) تحصیلات با کیفیت ضروری است

اگر شما می‌خواهید در حرفه‌تان متخصص شوید ضروری است که زمان و پولتان را صرف تحصیل کنید و مدارک معتبر حسابداری را از بهترین مراکز علمی دریافت نمایید.

خوشبختانه با وجود برنامه‌های آنلاین و زمانبندی کلاس‌های منعطف، این کار نسبت به گذشته آسان‌تر به نظر می‌رسد و شما می‌توانید علاوه بر اشتغال در کار به تحصیل نیز مشغول باشید. بعضی از شرکت‌ها حتی به شما در پرداخت هزینه آموزشی کمک می‌کنند، این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که موضوع آموزش در بسیاری از شرکت‌ها مهم تلقی می‌شود.

۴) تلاش کنید که منحصر به فرد باشید.

اگر شما می‌خواهید یک متخصص در حرفه خودتان باشید، باید بتوانید ارزش افزوده برای خودتان و در کارتان ایجاد ‌نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم که در صورت امکان از کلاس‌ها یا سمینارهای حسابداری استفاده کنید، وجود یک استاد متخصص به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را افزایش دهید و سرعت رشد را در کارتان بیشتر کنید.

۵) فرصت‌های جدید در شهرهای رو به رشد وجود دارد.

همانطور که اقتصاد جهان تغییر می‌کند، نیاز به کارکنان با کیفیت در شهرهای مختلف دنیا نیز وجود دارد. برای مثال مسئله بهداشت امروزه موجب افزایش مراکز مراقبت بهداشتی در شهرهای مختلف دنیا مانند سن پیترزبورگ و مراکز فن‌آوری نوظهور مانند پروو شده است. همین امر فضای خالی و پرپتانسیل کار را در این مراکز بوجود آورده است.

حال شما اگر یک فرد کلیدی در حرفه‌ی خود باشید، بازارهای جدید همچون مراکز بهداشت جایی برای پیشرفت کاری شما خواهند بود.

۵ نکته‌ که حسابداران در مورد آینده حسابداری باید بدانند

 

دانستنی های مالیاتی

مالیات عبارت است از قسمتی از در آمد یا ثروت افراد که به منظور پرداخت بخشی از هزینه های عمومی و حفظ منافع اجتماعی و اقتصادی و سیاسی کشور به موجب قانون به وسیله دولت وصول می شود به عبارت دیگر برای دوام وقوام جامعه و ارائه خدمات اجتماعی توسط دولت هر یک از افراد جامعه با توجه به توان پرداخت خود مکلفند بهای قسمتی از این خدمات را به عنوان مالیات به دولت بپردازد و در این مشارکت جمعی برای رسیدن به رشد و توسعه و رفاه و کرامت انسانی سهیم باشند.

 

 

2-هدف از وصول مالیات چیست؟

هر دولتی برای اداره جامعه نیازمند امکانات مالی است تا بتواند وظایفی را که از جانب مردم به عهده گرفته به نحو مطلوبی انجام دهد.

 


 

1-حفظ استقلال و تمامیت کشور از طریق تامین وسایل و تجهیزات دفاعی استقرار و اداره نیروهای نظامی و انتظامی.

 

2-ایجاد و توسعه راه های ارتباطی و وسایل حمل ونقل.

 

3-تامین بهداشت.آب.برق.مخابرات و سایر وسایل ارتباطی جمعی برای عموم.

 

4-تامین آموزش در همه سطوح.

 

5-تامین قوه قضائیه برای حل و فصل دعاوی واستقرار امنیت اجتماعی.

 

6-تامین مایحتاج عمومی افراد جامعه در یک سطح قابل قبول.

 

7-تامین زیر ساخت های اقتصادی و صنایع مادر و کلیدی برای ایجاد زمینه های تولید و اشتغال و تعادل اقتصادی.

 

8-تقویت روح بررسی تحقیق از طرح تاسیس مراکز پژوهشی و تحقیقاتی و حمایت و تشویق محققان.

 

9-تامین خود کفایی در علوم و فنون. صنعت و کشاورزی.

 

10-تامین خدمات و حمایت های مالی درجهت بر خورداری از تامین اجتماعی. بازنشستگی. بیکاری. پیری و از کار افتادگی و تامین خدمات درمانی و بهداشتی به صورت بیمه همگانی و فراهم آوردن موجبات داشتن مسکن متناسب با خانواده ها.

 

 

بنابراین ملاحظه می شود که دولت برای دستیابی به اهداف خود برای پاسخگویی به نیاز های جامعه که به شمعه ای از آن اشاره شد نیازمند منابع مالی است امروز در کلیه کشورها صاحب نظران مسائل اقتصادی بهترین منبع تامین هزینه های دولت را مالیلت می دانند. زیرا علاوه بر آن که اتکا دولت را به منابع خدادادی مثل نفت که یک ثروت ملی و متعلق به نسل های آینده نیز هست ، کم میکند. یک شور واشتیاق ملی برای مشارکت در امور کشور در آحاد افراد جامعه ایجاد میکند.

 

 

 

3-سهم هر کس از مالیات چگونه تعیین می شود؟

 

یکی از اصول وضع مالیات قدرت پرداخت افراد است یعنی کسانی که از در آمد و ثروت بیش تری برخوردارند باید مالیات بیش تری بپردازند. زیرا این افراد از خدمات و امکانات و مواهب جامعه بیش تر استفاده می کنند و در آمد و ثروتی را که کسب می کنند مدیون امکانات و خدمات اجتماعی است که دولت ارائه می کند.

 

4-نرخ تصاعدی مالیات چیست؟

 

برای نیل به عدالت مالیاتی برای وصول مالیلت از در آمد های بالا تر از نرخ های تصاعدی مالیات استفاده می شود و با افزایش سطح در آمد سالانه نرخ مالیاتی نیز افزایش می یابد. در ماده131 قانون مالیات های مستقیم(اصلاحی) مصوب 27 بهمن

 

1380 ترخ مالیات بر در آمد در منابع مختلف به صورت تصاعدی و به شرح زیر است:

 

تا30میلیون ریال در آمد مشمول مالیات سالانه به نرخ 15 در صد.

 

 

تا100 میلیون ریال در آمد مشمول مالیلت سالانه نسبت به مازاد 30 میلیون ریال به نرخ 20 درصد

 

تا250میلیون ریال در آمد مشمول مالیات سالانه نسبت به مازاد یکصد میلیون ریال به نرخ 25در صد

 

تا یک میلیارد ریال در آمد مشمول مالیات سالانه نسبت به مازاد 250 میلیون ریال به نرخ 30در صد

 

به مازاد یک میلیارد ریال(00/000./000/1) در آمد مشمول مالیات سالانه به نرخ 35 در صد.

 

 

 

5-قراین مالیاتی چیست؟

قرینه یا پایه مالیاتی عبارتست از عواملی که در هر رشته از مشاغل با توجه به موقعیت شغل برای تشخیص در آمد مشمول مالیات به طریق علی الراس ملاک و ماخذ اعمال ضریب مالیاتی برای محاسبه در آمد مشمول مالیات قرار می گیرد. این قراین عبارتند از:

 

1-خرید سالانه

 

2-فروش سالانه

 

3-در آمد ناویژه

 

4-میزان تولید در کارخانجات

 

5-جمع وجوهی که بابت حق التحریر و حق الزحمه وصول و مصرف تمبر عاید دفاتر اسناد رسمی می شود

 

6-سایر عوامل به تشخیص کمیسیون تعیین ضرایب.

 

 

6-ضرایب مالیاتی چیست؟

ضرایب مالیاتی عبارت است از ارقام مشخص به صورت در صد که حاصل آن ها در قرینه مالیاتی در موارد تشخیص علی الراس در آمد مشمول مالیات که ماخذ اعمال نرخ مالیات قرار می گیرد.

 

7-ضریب مالیاتی چگونه تعیین می شود؟

 

برای تعیین جدول ضرایب هر سال کمیسیونی مرکب از نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور بانک مرکزی ونماینده شورای مرکزی اصناف نماینده نظام پزشکی در مورد مشاغل وابسته به پزشکی و نماینده اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در مورد سایر مشاغل در سازمان امور مالیاتی کشور تشکیل و با توجه به جریان معاملات و اوضاع و احوال اقتصادی ضرایب مربوطه درباره مؤدیان مختلف بر حسب نوع مشاغل و به تفیک تعیین میکند.تصمیمات این کمیسیون از طریق سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان جدول ضرایب تهیه و ابلاغ می شود.

 

 

ویژگی های فاکتور رسمی مورد تایید دارایی چیست؟

ویژگی های فاکتور رسمی مورد تایید دارایی چیست؟

 

مشخصات چاپ فاکتور رسمی (مالیاتی ، دارایی ، صورتحساب فروش کالا و خدمات ) به شرح ذیل می باشد :

 

نوع کاغذ به انتخاب اشخاص حقیقی و حقوقی می تواند کاغذ تحریر ۸۰ گرمی اندونزی به منظور استفاده در پرینتر و یا کاغذ تحریر ۶۰ گرمی جهت نوشتن دستی و استفاده از کاربن و نیز کاغذ کاربن لس ( خود کپی ، کاربن دار ، بدون کاربن ، NCR) باشد.

 

تعداد نسخ یا برگ نیز با نتخاب اشخاص بوده که می تواند ۲ برگی و یا ۳ برگی باشد و همچنین در مورد سایز کاغذ عموما انتخاب اشخاص حقیقی و حقوقی سایز A4 بوده ولی انتخاب سایز A5 نیز بلا مانع می باشد .

 

مهم ترین شاخصه چاپ فاکتور رسمی (مالیاتی ، دارایی ، صورتحساب فروش کالا و خدمات ) ، نوع چاپ شماره سریال آن می‌باشد که می بایست به روش چاپ افست یا ملخی برنگ قرمز و کمی برجسته انجام پذیرد ، که به راحتی قابل تشخیص برای ممیز دارایی می باشد و کاملا با چاپ دیجیتال و شماره زنی دستی متمایز است .

 

از آنجایی که واحدهای تجاری صورتحساب فروش کالا و خدمات و یا ارائه خدمات دریافتی از دیگر واحدهای تجاری را در حسابهای هزینه و یا دارایی ثبت می‌نمایند جهت تعیین قابل پذیرش بودن وجوه پرداختی به عنوان هزینه، پیشنهاد می‌گردد ماده ۱۴۷ قانون مالیتهای مستقیم و ماده ۱۴۸ همان قانون را مطالعه فرمایید.

طبق ماده ۱۴۷ قانون مالیتهای مستقیم: هزينه‌هاي قابل قبول براي تشخيص درآمد مشمول ‌ماليات به شرحي که ضمن مقررات اين قانون مقرر مي‌گردد عبارت ‌است از هزينه‌هايي که در حدود متعارف متکي به مدارک بوده و منحصراً مربوط به تحصيل درآمد مؤسسه در دورة مالي مربوط بارعايت حد نصاب‌هاي مقرر باشد. در مواردي که هزينه‌اي در اين ‌قانون پيش‌بيني نشده يا بيش از نصاب‌هاي مقرر در اين قانون بوده ‌ولي پرداخت آن به موجب قانون و يا مصوبة هيأت وزيران صورت‌گرفته باشد قابل قبول خواهد بود، در ماده ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم نیز به تفصیل انواع هزینه‌های قابل قبول از نظر کفایت مدارک و مستندات و چه از نظر عرف بیان نموده است و ممیزین وزارت دارایی نیز به استناد بندهای این ماده و بخشنامه‌های صادره مرتبط با آن، هزینه‌های واحدهای تجاری را رد و یا خواهند پذیرفت.

 

در رابطه با فاکتور رسمی (مالیاتی ، دارایی ، صورتحساب فروش کالا و خدمات ) لازم به ذکر است ، کلیه واحدهای تجاری مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده ملزم به ارائه فاکتور رسمی به خریداران خود می‌باشند لذا صدور فاکتور رسمی ارتباطی به بزرگی و یا کوچکی واحد تجاری ندارد و هر خریدار می‌تواند در قبال وجوه پرداختی خود درخواست صدور فاکتور رسمی نماید و اگر فروشنده از صدور فاکتور رسمی امتناع نمایند مشمول جرایم مربوطه خواهد بود. با توجه به بخشنامه‌‌های مالیاتی در خصوص استفاده از دستگاه صندوق مکانیزه فروشگاهی در حال حاضر اکثر صورتحسابهای صادره ویژگیهای یک صورتحساب قانونی را دارد البته نبود فاکتور رسمی دلیل موجهی برای عدم پذیرش هزینه نمیباشد و ملاک پذیرش صورتحساب از سوی ممیزین مالیاتی مفاد مواد ۱۴۷و ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم است.

 

 

خلاصه مواد مالیاتی مهم

 

۱

اشخاص مشمول مالیات را نام ببرید ؟

 

 

ماده ۱

۱- اشخاص چه حقیقی و چه حقوقی اموال و املاک در ایران مشمول مالیات است

 

۲- اشخاص حقیقی مقیم ایران در تمامی درآمد های ناشی از ایران و خارج از ایران مشمول است .

 

۳- اشخاص حقیقی غیر مقیم در ایران نسبت به کلیه درآمد هایی که در ایران تحصیل می کند .

 

۴- هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیه درآمد هایی که در ایران و خارج از ایران تحصیل می کند .

 

۵- هر شخص غیر ایرانی نسبت به درآمد هایی که در ایران تحصیل می نماید .

 

 

۲

اشخاصی که مشمول پرداخت مالیات نمی شوند را نام ببرید؟

 

 

ماده ۲

۱- وزارتخانه ها و موسسات دولتی

 

۲- موسساتی که بودجه آنها بوسیله دولت تامین می شود .

 

۳- شهرداریها

 

۴- نیروهای مسلح ، جانبازان ، آزادگان ، آستان ها

 

۵ – بنیاد های زیر نظر مقام معظم رهبری با دستور معظم له

 

 

۳

درآمد مشمول مالیات املاک اجاری را شرح دهید ؟

 

 

ماده ۵۳

عبارت است از کل مال الاجاره اعم از نقدی و غبر نقدی پس از کسر ۲۵٪ بابت هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره ( نرخ جدول ماده ۱۳۱ )

 

۴

اگر موجر مالک نباشد مالیات او چگونه محاسبه می شود ؟

 

 

آخر ماده ۵۳

درآمد مشمول مالیات وی عبارت است از ما به التفاوت اجاره دریافتنی و پرداختنی بابت مورد اجاره

 

۵

اشخاص حقوقی نسبت به پرداخت مالیات املاک اجاری چه وظیفه ای دارند ؟

 

 

تبصره ۹ ماده ۵۳

مکلفند مالیات موضوع این فصل را از مال الاجاره هایی که پرداخت می کنند کسر و ظرف ۱۰ روز به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک پرداخت و رسید آن را به موجر تسلیم نمایند .

 

۶

مال الاجاره چگونه تعیین می شود ؟

 

 

ماده ۵۴

از روی سند رسمی تعیین می شود و در صورتی که اجاره نامه رسمی وجود نداشته باشد میزان اجاره بهاء بر اساس املاک مشابه تعیین خواهد شد .

 

۷

معافیت کسانی که غیر درآمد اجاره درآمدی ندارندچه مبلغی است ؟

 

 

ماده ۵۷

تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق موضوع ماده ۸۴ این قانون از درآمد مشمول مالیات سالانه مستغلات از مالیات معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات است .

 

۸

نقل و انتقال املاک و سر قفلی چگونه محاسبه می شود ؟

 

 

ماده ۵۹

نقل و انتقال قطعی املاک به ماخذ ارزش معاملاتی به نرخ ۵ ٪ و انتقال حق واگذاری محل به ماخذ وجوه دریافتی مالک ( سرقفلی ) ۲ ٪

 

۹

اگر معامله ای بعد از پرداخت مالیات انجام نشود ، چه حکمی دارد ؟

 

 

ماده ۷۲

اداره امور مالیاتی مربوط مکلف است بنا به درخواست مودی و تایید اسناد رسمی مربوط ، مبنی بر عدم ثبت معامله ظرف ۱۵ روز از تاریخ اعلام دفتر اسناد رسمی مالیات وصول شده را مسترد دارد .

 

۱۰

املاک نوساز مالیاتشان چگونه محاسبه می شود ؟

 

 

ماده ۷۷

اولین نقل و انتقال قطعی ساختمانهای نوساز که بیش از ۲ سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آنها نگذشته باشد علاوه بر مالیات نقل و انتقال مشمول مالیات مقطوع به نرخ ۱۰٪ به ماخذ معاملاتی اعیانی مورد انتقال خواهند بود .

۱۱

درآمد مشمول مالیات حقوق را تعریف کنید ؟

 

 

ماده ۸۳

عبارت است از حقوق و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر و غیر مستمر قبل از وضع کسور و پس از کسر معافیتهای مقرر در این قانون

 

۱۲

خانه با اثاثیه و بدون اثاثیه ، اتومبیل با راتتده و بدون راننده در مزایای غیر نقدی چگونه محاسبه می شود ؟

 

 

تبصره ماده ۸۳

مسکن با اثاثیه ۲۵٪ و بون اثاثیه ۲۰٪ حقوق و مزایای مستمر نقدی و اتومبیل اختصاصی با راننده ۱۰٪ و بدون راننده ۵٪ حقوق و مزایا ی مستمر نقدی پس از کسر وجوهی که از این بابت از حقوق کارمند کسر می شود .

 

۱۳

پرداخت کنندگان حقوق چه تکلیفی در قانون دارند ؟

 

 

ماده ۸۶

مکلفند مالیات متعلق را طبق مقررات ماده ۸۵ این قانون محاسبه و کسر و ظرف ۳۰ روز ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت کنندگان حقوق و میزان آن به اداره مالیاتی محل پرداخت و در ماههای بعد فقط تغییرات را صورت دهند .

 

 

 

۱۴

درآمد مشمول مالیات مشاغل را تعریف کنید ؟

 

 

ماده ۹۴

عبارت است از کل فروش کالا و خدمات به اضافه سایر درآمد های آنان که مشمول مالیات فصول دیگر شناخته نشده پس از کسر هزینه ها و استهلاکات مربوط

 

۱۵

مشاغل به چند دسته تقسیم می شوند به اختصار شرح دهید ؟

 

 

ماده ۹۵

به ۳ گروه تقسیم می شوند

 

الف – صاحبان مشاغلی که به موجب آن مکلف به ثبت فعالیت های شغلی خود در دفاتر روزنامه و کل ، موضوع قانون تجارت هستند مانند دارنگان کارت بازرگانی ، وارد کنندگان ، صادرکنندگان ، موسسات حسابرسی ، حسابداری ، صاحبان کارخانه و ۰۰۰

 

ب – صاحبان مشاغلی که بر حسب این قانون مکلف به ثبت فعالیتهای شغلی در دفاتر درآمد و هزینه می باشند مانند صاحبان کارگاههای صنعتی ، صاحبان مشاغل ساختمانی ، صاحبان مراکز ارتباطات رایانه ای

 

ج – صاحبان مشاغلی که مشمول مقررات الف و ب فوق نیستند مکلفند صورت خلاصه درآمد و هزینه خود را طبق ضوابط و نمونه های تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور نگهداری کنند .

 

۱۶

موارد تشخیص علی الراس را در قانون مالیات به اختصار توضیح دهید

 

 

ماده ۹۷

۱ – در صورتی که موعد مقرر ترازنامه و حساب سود و زیان و یا دفاتر درآمد و هزینه را تسلیم نکرده باشد

 

۲- در صورتی که مودی به درخواست کتبی اداره امور مالیاتی مربوطه از ارائه دفاتر و یا مدارک حساب در محل کار خود خودداری نماید .

 

۳- در صورتی که دفاتر و اسناد و مدارک ابرازی برای محاسبه درآمد مشمول مالیات بنظر اداره امور مالیاتی غیر قابل رسیدگی تشخیص داده شود .

 

۱۷

میزان معافیت مشاغل چقدر است ؟

 

 

ماده ۱۰۱

تا میزان معافیت ماده ۸۴ این قانون از پرداخت مالیات معاف و مازاد به نرخ های مذکور در ماده ۱۳۱ این قانون مشمول مالیات خواهد بود .

 

۱۸

بطور مختصر ماده ۱۰۴ را توضیح دهید ؟

 

 

کلیه اشخاص حقوقی اعم از انتفاعی و غیر انتفاعی و اشخاص موضوع ماده ۹۵ مکلفند در هر مورد که بابت حق الزحمه پزشکی ، هزینه بیمارستانی ، ( امور خدماتی ) …. پرداخت می کنند ۵ ٪ آن را بعنوان علی الحساب مالیات مودی و ظرف ۳۰ روز به حساب تعیین شده از طرف سازمان مالیاتی کشور واریز و رسید آن را به مودی تسلیم نمایند .

 

۱۹

درآمد مشمول مالیات اشخاص حقوقی را شرح دهید ؟

 

 

ماده ۱۰۶

طبق رسیدگی به دفاتر قانونی بر طبق مقررات ماده ۹۴ و بتد الف ماده ۹۵ این قانون و طبق ماده ۹۷ تشخیص می گردد .

 

۲۰

اشخاص حقوقی خارجی از حیث مالیاتی چگونه محاسبه می شوند ؟

 

 

ماده ۱۰۷

الف – در مورد پیمانکاری در ایران ۱۲٪ کل دریافتی سالانه

 

ب – بابت واگذاری امتیازات و سایر حقوق خود در ایران ۲۰٪ تا۴۰٪ مجموع وجوهی که ظرف یک سال مالیاتی عاید آنها می گردد ضریب تعیین درآمد مشمول مالیات بنا به پیشنهاد وزارت امور و اقتصادی و دارایی و تصویب هیئت وزیران تعیین می شود .

 

ج – در مورد بهره برداری از سرمایه و سایر فعالیت هایی که اشخاص حقوقی و موسسات مزبور به وسیله نمایندگی انجام می دهند طبق مقررات ماده ۱۰۶

 

 

۲۱

بطور کامل طرز تسلیم اظهار نامه را توضیح دهید ؟

 

 

ماده ۱۱۰

اشخاص حقوقی مکلفند اظهار نامه و ترازنامه و حساب سود و زیان متکی به دفاتر و اسناد و مدارک خود را حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی همراه با فهرست هویت شرکا و سهامداران و حسب مورد میزان سهم الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آنها را به اداره امور مالیاتی که محل فعالیت اصلی شخص حقوقی درآن واقع است تسلیم و مالیات متعلقه را پرداخت نمایند .

 

۲۲

اگر موسسه ای دارای فعالیت های آموزشی و غیر انتفاعی باشد حکم قانونی آن چیست ؟

 

 

ماده ۱۳۴

از پرداخت مالیات معاف است

 

۲۳

۵ نمونه از هزینه های قابل قبول را نام ببرید ؟

 

 

ماده ۱۴۸

۱) قیمت خرید کالای فروخته شده و یا قیمت خرید مواد مصرفی در کالا و خدمات فروخته شده

 

۲) هزینه های استخدامی متناسب با خدمت کارکنان

 

۳ ) کرایه محل موسسه در صورتی که اجاری باشد

 

۴) اجاره بهای ماشین آلات و ادوات

 

۵ ) مخارج سوخت ، برق ، روشنایی ،آب ، مخابرات

 

۲۴

قراین مالیاتی چیست؟

 

 

ماده ۱۵۲

عبارت است از عواملی که در هر رشته از مشاغل با توجه به موقعیت شغل برای تشخیص درآمد مشمول مالیات بطور علی الراس بکار می رود (خرید سالانه ، فروش سالانه ، درآمد ناویژه ، میزان تولید در کارخانه جات ، ارزش حق واگذاری محل کسب و….)

 

 

۲۵

ضرایب مالیاتی چیست ؟

 

 

ماده ۱۵۳

عبارت است از ارقام مشخصه ای که حاصل ضرب آنها در قرینه مالیاتی در موارد تشخیص علی الراس. درآمد مشمول مالیات تلقی میگردد .

 

۲۶

منظور از ماده ۱۶۵ قانون مالیات چیست ؟

 

در مواردی که بر اثر حوادث و سوانح به یک منطقه کشور یا به مودی یا مودیان خاصی خسارتی وارد گردد و جبران نگردد وزارت امور اقتصاد و دارایی می تواند معادل خسارت وارده از درآمد مشمول مالیات مودی درآن سال و سنوات بعد کسر و نسبت به آن دسته که بیش از ۵۰٪ از اموال آنان در اثر حوادث از بین رفته است و قادر به پرداخت بدهی مالیاتی نمی باشد . بدهی مالیاتی را بخشوده یا تقسیط طولانی نماید .

 

۲۷

ماده ۱۹۱ را توضیح دهید ؟

 

تمام یا قسمتی از جرائم مقرر در این قانون بنا به درخواست مودی با توجه به دلایل ابرازی مبنی بر خارج از اختیار بودن عدم انجام تکالیف مقرر و با در نظر گرفتن سوابق مالیاتی و خوش حسابی مودی به تشخیص و موافقت سازمان امور مالیاتی قابل بخشوده شدن است .

 

۲۸

عدم تسلیم اظهار نامه توسط اشخاص حقوقی و الف و ب مشاغل چگونه است ؟

 

 

ماده ۱۹۴

علاوه بر تعلق جرائم مقرر مربوط که قابل بخشودن نیز نخواهید بود تا ۳ سال بعد از ابلاغ مالیات مشخصه قطعی از هر گونه تسهیلات و بخشودگی های مقرر در قانون مالیاتها نیز محروم خواهند شد .

 

۲۹

بدهکاران مالیاتی در وزارت دارایی یا سازمان امور مالیاتی از حیث مبلغ بدهی چه نقشی دارند ؟

 

 

ماده ۲۰۲

وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان امور مالیاتی می تواند از خروج بدهکاران مالیاتی که میزان بدهی آنها از یک میلیون تومان بیشتر است از کشور جلوگیری نماید .

 

 

۳۰

اگر مودی مالیات قطعی شده خود را نپردازد حکم قانونی آن چیست ؟

 

 

ماده ۲۱۰

اداره امور مالیاتی به موجب برگ اجرایی به مودی ابلاغ می کند ظرف یکماه از تاریخ ابلاغ کلیه بدهی خود را بپردازد یا ترتیب پرداخت آن را به اداره امور مالیاتی بدهد

نحوه ثبت موجودی دائمی و ادواری

ثبت ادواری:

 

 

 

در این سیستم موجودیهای کالا در پایان دوره ای که صورتهای مالی تهیه می گردد، بطور عینی شمارش می شود.

 

در این سیستم اطلاعات مربوط به موجودیهای کالا(منظور مقدار) در هر زمان در دسترس نمی باشد. چون برای این سیستم مدارک و اطلاعات تفصیلی نگهداری نمی شود که بتوان هر لحظه از میزان موجودیها با خبر بود از جمله مدارک تفصیلی می توان به کارت حسابداری انبار اشاره کرد.

 

در این روش به هنگام خرید و یا فروش، از حسابهایی به همین نامها استفاده می شود. و خبری از حساب موجودی کالا نیست.

 

 

 

خرید  ****

 

موجودی نقد ****

 

 

 

موجودی نقد ****

 

فروش ****

 

 

 

ثبت دائمی:

 

 

 

در این سیستم علاوه بر حسابهای دفتر کل و معین از مدارک تفصیلی برای هر یک از اقلام موجودیهای کالا استفاده می گردد. بنابراین برای انواع موجودیهای مواد و کالا یک حساب کنترل در دفتر کل و مدارک تفصیلی برای هر یک از اقلام موجوديها برای در نظر گرفتن وارد شده ها و صادر شده ها و همچنین موجودیها، هم بر حسب مقدار و هم بر حسب مبلغ نگهداری میشود.

 

بنابراین در این روش در هر لحظه اطلاعات بهای تمام شده موجودیها در دسترس است.

 

در حاليكه در روش ثبت ادواری موجودیها بیانگر موجودیهای ابتدای دوره می باشند. و اطلاعات مربوط به موجودیها بروز نمیشود.

 

چون از حساب موجودی کالا در سیستم ادواری خبری نیست.

 

در روش دائمی از حسابی به نام موجودی کالا  برای ثبت کلیه تغییرات در موجودیها استفاده می شود.

 

 

 

در روش دائمی شمارش موجودیها فقط برای بررسی صحت ثبتها صورت می گیرد.

 

 

 

 

 

نکته مهم:   در روش دائمی ثبت یا ثبتهایی برای پایان سال مالی وجود ندارد چون در تمام طول سال با تغییرات مربوطه حساب موجودی کالا نیز تغییر کرده است. فقط یک ثبت نهایی برای منتقل کردن حساب بهای تمام شده کالای فروش رفته به حساب خلاصه سود و زيان وجود دارد.

 

 

 

 

 

تشریح تفاوت دو سیستم ادواری و دائمی با ذکر مثال:

 

 

 

اطلاعات زیر را در نظر بگیرید:

 

 

 

موجودی ابتدای دوره :   ۵۰۰ ۴۰۰

 

+

 

کالاهای خریداری شده  ۱۰۰۰ ۴۰۰

 

=

 

کالاهای آماده برای فروش ۱۵۰۰

 

 

(کالاهای فروش رفته) ۹۰۰

 

=

 

موجودی پایان دوره ۶۰۰

 

 

ثبت ادواری            ثبت دائمی

 

 

۱) کالاهای خریداری شده برای فروش:

خرید  ۴۰۰۰۰۰

 

موچودی نقد ۴۰۰۰۰۰

موجودی کالا ۴۰۰۰۰۰

 

موجودی نقد ۴۰۰۰۰۰

۲) کالاهای فروش رفته

موجودی نقد ۵۴۰۰۰۰

 

فروش ۵۴۰۰۰۰

 

 

موجودی نقد ۵۴۰۰۰۰

 

فروش ۵۴۰۰۰۰

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته

ثبتهای پایان سال مالی

۱)بستن حساب خريد:

 

خلاصه حساب سود و زيان ۴۰۰۰۰۰

 

خرید ۴۰۰۰۰۰

 

 

هیچ ثبتی زده نمی شود، چون مانده بهای تمام شده کالای فروش رفته و موجودی قبلا یعنی در زمان معامله ثبت زده شده و بعبارتی بهنگام شده بود.

۲)بستن موجودی ابتدای دوره:

 

خلاصه حساب سود و زیان ۲۰۰۰۰۰

 

موجودی کالای ابتدای دوره ۲۰۰۰۰۰

به دلیل ثبت موجودیها در طول دوره دلیلی برای ثبت وجود ندارد.

۳)برای ثبت موجودی پایان دوره:

 

موجودی کالای پایان دوره  ۲۴۰۰۰۰

 

خلاصه حساب سود و زيان ۲۴۰۰۰۰

به دلیل ثبت موجودیها در طول دوره دلیلی برای ثبت وجود ندارد.

۴)ثبتهای نهایی:

 

ثبتی زده نمی شود.

خلاصه حساب سود و زيان  ۳۶۰۰۰۰

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته ۳۶۰۰۰۰

 

 

 

 

 

فکر کنم حالا به تفاوت دو سیستم پی برده اید. بله همانطور که از اسم این دو سیستم بر مي آید ، در سیستم ادواری ثبتهای مربوط به موجودیها به صورت دوره ای انجام می شود و تا پایان دوره اثری از حساب موجودی کالا نیست. فقط در پایان دوره با استفاده از حساب خلاصه سود و زیان موجودی کالای ابتدای دوره بسته شده و سپس حساب موجودی کالای پایان دوره بدهکار شده و خلاصه سود و زيان بستانکار میشود.

 

 

 

اما در سیستم ثبت دائمی اینطور نیست و با استفاده از مدارک تفصیلی هر لحظه یا بطور دائمی تغییرات  موجودیهای کالا ثبت میشوند. منتهی در این روش همانطور که قبلا هم گفتم از حسابی به نام موجودی کالا در هر لحظه برای تغییرات در میزان موجودیها استفاده میشود. یعنی در مواقع خرید یا فروش بسته به نوع عمل موجودی کالا بدهکار یا بستانکار می شود.

 

بنابراین در روش ثبت دائمی حساب موجودیها همواره معرف ارزش کالای موجود در انبار می باشد.

 

 

 

اما حالا به تفاوت گزارشگری در ترازنامه و صورتحساب سود و زيان توجه کنید:

 

 

 

 

ادواری    صورتحساب سود و زیان       دائمی      صورتحساب سود و زیان

فروش     ۵۴۰۰۰۰

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته :

 

موجودی ابتدای دوره ۲۰۰۰۰۰

 

+

 

خرید  ۴۰۰۰۰۰

 

=

 

کالاهای آماده برای فروش

 

 

موجودی پایان دوره  (۲۴۰۰۰۰)

 

=

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته ( ۳۶۰۰۰۰)

 

=

 

سود ناخالص   ۱۸۰۰۰۰

فروش     ۵۴۰۰۰۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته ( ۳۶۰۰۰۰)

 

=

 

سود ناخالص   ۱۸۰۰۰۰

 

 

 

و اين هم ترازنامه در دو روش دائمی و ادواری:

 

 

ادواری    قسمتی از ترازنامه دائمی      قسمتی از ترازنامه

داراییهای جاری:

 

 

 

موجودیهای کالا   ۲۴۰۰۰۰

داراییهای جاری:

 

 

 

موجودیهای کالا   ۲۴۰۰۰۰

 

 

 

ملاحظه ميكنيد در هر دو روش سود ناخالص يكسان و به مبلغ ۱۸۰۰۰۰ ريال است.

 

و همچنین قابل ذکر است که در ترازنامه در هر دو روش موجودیهای کالا به یک میزان و به مبلغ ۲۴۰۰۰۰ ريال گزارش شده است.

 

 

 

تا حالا راجع به روش ثبت برای تعیین مقادیر موجودیها صحبت کردم ولی الان می خواهم راجع به ارزشیابی  یا تعیین ارزش یا مبلغ موجودیها مطالب ارائه دهم.

 

 

 

بنابراین مهمترین مراحل حسابداری موجودیهای مواد و کالا عبارتند از:

 

 

 

۱)  تعیین مقدار کالا هايي که باید به عنوان موجودی منظور شود

 

۲)  تعیین بهای تمام شده این گونه موجودیها

 

 

 

ما برای ارزشیابی با دو عامل یا دیدگاه روبرو هستیم:

 

 

 

ارزشیابی موجودیهای مواد و کالا

ارزشیابی بهای تمام شده کالای فروش رفته

 

 

 

حال به توضیح هر یک از آنها می پردازم:

 

 

 

۱٫ارزشیابی بهای تمام شده یک واحد موجودی

 

در این ارزشیابی هدف، انتخاب بهای تمام شده مناسب برای ارزشیابی اقلام موجودیهاست.

 

مبانی اصلی ارزشیابی موجودیها عبارتند از:

 

 

 

الف_ بهای تمام شده

 

 

 

ب_ انحراف از بهای تمام شده »

 

 

 

اقل قیمت تمام شده یا قیمت بازار   (Lower Of Cost Or Market)

ارزش خالص بازیافتنی   (Net Realizable Value)

ارزش جایگزینی یا ارزش جاری   (Replacement Cost)

قیمت فروش

 

 

 

 

 

ارزشیابی بهای تمام شده کالای فروش رفتهیا جریان موجودیها

 

 

 

شامل انتخاب یکی از روشهای مربوط به جریان موجودیهاست. یعنی انتخاب جریان فرضی پذیرفته شده ای برای بهای تمام شده اقلامی که مصرف می گردند یا به فروش می رسند.

 

 

 

روشهای اصلی جریان موجودیها عبارتند از:

 

 

 

الف_ روش شناسایی ویژه Specific Identification Method

 

ب_ روش میانگین Average Method

 

ج_ روش اولین صادره از اولین وارده ( Fifo (Last in First Out

 

 

 

د_ روش اولین صادره از آخرین وارده  (Lifo    (first in First Out

 

 

 

در ادامه مطالب عامل اول یعنی بهای تمام شده موجودیهای مواد و کالا و در ادامه ارزشیابی بهای تمام شده کالای فروش رفته با استفاده از روشهای ذکر شده فوق را توضیح خواهم داد.

چهار مورد از مزایای نرم افزارهای مالی برای کسب و کار شما چه می تواند باشد؟

هنگامی که کسب و کاری را شروع می‌کنید، فهرست کارها ممکن است به نظر بی پایان برسد. شما نه تنها به ایجاد یک تیم کاری قوی، یافتن یک محل، تولید محصول خود و شروع بازاریابی روی مخاطبان هدف خود نیاز خواهید داشت، بلکه تصمیم گیری های نامشهودی هم دارید که برای سلامت طولانی مدت کسب و کارتان ضروری خواهد بود.
برای مثال، بسیاری از کارآفرینان تازمانی که بعنوان یک حسابدار کسب تجربه نکرده اند کسب و کار خود را شروع نمی‌کنند. باید بدانید، مدیریت پول برای بقای کسب و کارتان بسیار مهم است.
اگر سیستم حسابداری فعلی شما صرفا شامل جعبه‌ای پر از رسید و فاکتور باشد، حرکت به سمت یک ابزار حسابداری مبتنی بر نرم افزار به کسب و کارتان به اشکال ضروری بسیاری کمک خواهد کرد.
مزایای نرم افزارهای مالی

۱. بدانید از لحاظ مالی کجا ایستاده‌اید

مدیریت ضعیف جریان نقدینگی می‌تواند یک کسب و کار را نابود کند و وقتی کسب و کارتان رشد می‌کند نمی‌توانید صرفابه مغزتان برای پیگیری امور مالی تان و داشتن تصویری دقیق از سلامت کسب و کارتان تکیه کنید.
بیشتر گزینه‌های نرم‌افزار حسابداری به راحتی می‌توانند این تصویر را بر اساس داده‌هایی که وارد می‌کنید به شما بدهند، تا بتوانید درک بهتری از پول ورودی در مقابل پولی که بیرون می رود داشته باشید و مهمتر از آن بدانید با چه سرعتی این پول در گردش است.

۲. بحران‌های زمانی کمتر

به عنوان مالک یک کسب و کار کوچک نقش‌های بسیاری به خود می‌گیرید و وقت تان با ارزش است.
نرم افزار حسابداری، به ویژه هنگامی که تحت وب اجرا ‌شود و‌ بتوان بر روی هر دستگاه متصل به اینترنتی به آن دسترسی داشت، به ساده‌سازی وظایف مالی و خودکار کردن فرآیندهای بسیاری کمک می‌کند.
برای مثال، هنگامی که می‌توانید صورت حساب ها را بطور خودکار تولید و ارسال کنید و لازم نیست برای ایجاد هر فاکتور برای مشتری وقت هدر بدهید، می‌توانید به جای آن وقت تان را به کارهای سازنده‌تر و رشد‌گرا مانند بازاریابی یا حفظ کارمند اختصاص بدهید.

۳. دیگر حدس و گمان در بین نیست

لازم نیست یک حسابدار (یا حتی یک کارمند تمام وقت) داشته باشید تا از بسیاری از وظایف اساسی حسابداری در کسب و کارتان مراقبت کنید. با ابزارهای مناسب، مدیریت دفاتر و پر کردن فرم های مالیاتی تان می تواند بسیار ساده‌تر شود.
بسیاری از امکانات موجود در نرم افزار حسابداری در واقع صاحبان کسب و کار را قدم به قدم در این وظایف همراهی می‌کند تا به ساده شدن آنها کمک کند، که می‌تواند به ویژه زمانی که فصل مالیات در پیش است بسیار مفید باشد.

۴. حجم کار به اشتراک گذاشته شده

هنگامی که یک سیستم حسابداری رسمی در محل کار ندارید، محول کردن وظایف مربوط به حسابداری به تیم‌تان می‌تواند بسیار چالش برانگیز شود.
بسته‌های نرم افزار حسابداری اغلب امکان چند کاربری دارند، بنابراین می‌توانید اجازه دهید اعضای دیگر تیم‌ وارد سیستم شده و وظایف حسابداری روزانه را انجام دهند و در نتیجه وقت تان را به جای کار بر روی آن به توسعه کسب و کارتان اختصاص بدهید.

برخورد کردن با کسب و کارتان مثل یک کسب و کار باشد

در حالی که مدیریت کسب و کار روش‌های حسابداری خود را دارد که ممکن است در روز‌های اول کسب و کار‌تان جواب بدهد، در نهایت اگر می‌خواهید کسب و کارتان رشد کند، به استفاده کردن از یک سیستم حسابداری رسمی تر نیاز پیدا می‌کنید.
همین که نیازهای تان را تحلیل کردید و تصمیم گرفتید یک نرم افزار حسابداری به مدیریت کردن امور مالی کسب و کارتان کمک کند، احتمالا تعجب خواهید کرد چطور بدون آن کارها را مدیریت می‌کردید!