به نظر می آید انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری کاری دشوار و طاقت فرساست. اما در صورتی که اطلاعات لازم برای این انتخاب را داشته باشید انتخاب آسان می گردد. در اینجا سه سوال اساسی که شما قبل از انتخاب یک نرم افزار حسابداری برای کسب و کارتان باید از خود بپرسید را بررسی می‌کنیم:

 1. چه مقدار می خواهید هزینه کنید؟
 2. چرا به نرم افزار حسابداری نیاز دارید؟
 3. کسب و کار شما چه قابلیت هایی از یک نرم افزار حسابداری را نیاز دارد؟

نرم افزار 300x200 - انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری برای کسب و کار های کوچک

انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری

در ادامه ما به بررسی این سوالات و پاسخ به هر کدام می پردازیم، اما اگر شما آگاهی کافی راجع به این ویژگی ها دارید، پیشنهاد می کنیم مقاله ده ویژگی ضروری یک نرم‌ افزار حسابداریرا مطالعه بفرمایید تا با ویژگی های لازم برای نرم افزار حسابداری آشنا شوید:

 

چه مقدار می خواهید هزینه کنید؟

نرم افزار حسابداری با توجه به قابلیت‌هایی که شما انتخاب می کنید قیمت های متفاوتی دارند. بعضی از توسعه دهنده های این نرم افزارها، مدل های اشتراکی برای هر کدام از بسته های نرم افزاریشان در نظر می گیرند، بعضی دیگر نسخه رایگان نرم افزار حسابداری را با عملکرد های ابتدایی یا تعداد کاربر محدود و یا تعداد سند محدود در اختیار مخاطبین قرار می دهند.

شما با هر هزینه ای می توانید صاحب یک نرم افزار حسابداری پایه شوید اما به درخواست شما و با اضافه شدن ویژگی هایی مانند: حقوق و دستمزد، فروش، کنترل موجودی، گزارشات مدیریتی ، تهیه لیست های قانونی و….  قطعا هزینه نرم افزار برای شما متفاوت خواهد شد.

چرا شما به یک نرم افزار حسابداری نیاز دارید؟

پاسخ به این سوال قدم اول برای انتخاب بهترین نرم‌افزار حسابداری برای کسب و کارتان است. برای برخی کسب و کارها ،دفاتر و حساب و کتاب دستی کارساز است. اما داشتن یک نرم افزار حسابداری مناسب کمک شایانی به پیشرفت و  آن کسب و کار می نماید.

 

300x200 - انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری برای کسب و کار های کوچک

 

در اینجا برخی از عوامل مهم را باهم بررسی می کنیم:

 • شما به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید: استفاده از نرم افزار حسابداری در شروع کسب و کارتان احتمال موفقیت شما را افزایش می دهد. در واقع بهتر است شما از روز اول اطلاعات مالی خود را وارد نرم افزار کنید . به تعویق انداختن ثبت اطلاعات حسابداری در نرم افزار یک اشتباه بزرگ است.
 • کسب و کار شما در حال رشد است: اگر کسب و کار شما در حال گسترش است یا برنامه ای برای گسترش آن آماده کرده اید، نگه داشتن حساب های مالی در دفاتر سخت و در بعضی موارد باعث آشفتگی و ضرر شما می شود. در صورت استفاده از نرم افزار حسابداری، مدیریت زمان و پول خود را چندین برابر بهتر انجام دهید. درواقع بسیاری از فرآیند ها به صورت خودکار انجام می شوند و این نرم افزارها نسبت به اندازه کسب و کار شما قابل تغییر هستند.
 • شما نیاز مند اطلاعات مهم در لحظه هستید : آیا فکر می کنید که نرم افزارهای حسابداری تنها اعداد و ارقام هستند؟ بر عکس، این نرم افزار ها هم اطلاعات مالی و هم اطلاعات مشتریان را در اختیار شما قرار می دهند. همچنین می توانید به تمام اطلاعات جزئی مشتریان و فروشندگان از جمله اطلاعات تماس، تاریخچه خرید و شرایط پرداخت آن ها دسترسی داشته باشید.
 • شما می خواهید عملیات های خود را ساده کنید: با توجه به فرآیند ها و وظایف متنوع از جمله لیست حقوق و فروش روزانه و …. یک نرم افزار حسابداری می تواند تمامی فرآیند های شما را یکپارچه کند و اطلاعات شما را از سایر سیستم ها جمع آوری کند. هم چنین می توانید صورت‌حساب های بانکیتان را وارد نرم افزار نمایید.
 • سیستم کنونی شما خیلی پیچیده است: همه سیستم های حسابداری یکسان نیستند. بسیاری از سیستم های حسابداری بسیار پیچیده و دارای ویژگی هایی هستند که برای کسب و کارهای کوچک الزامی نیست. اگر سیستم کنونی شما بسیار پیچیده است ، پیشنهاد ما این است که سریعا یک نرم افزار حسابداری ساده و متناسب با کسب و کار خود را انتخاب کنید.
 • می خواهید مطمئن باشید که همیشه تمام قوانین را رعایت می کنید: هیچ آگاهی وشناختی از قوانین حسابداری و یا مالیاتی ندارید؟ جای نگرانی نیست، بسیاری از نرم افزارهای حسابداری شامل تمامی این قوانین می شوند. شما نمی توانید با محاسبات دستی و کاغذی این کارها را انجام دهید.

 

چه ویژگی هایی در یک نرم افزار حسابداری برای کسب و کار شما مورد نیاز است؟

نرم افزار حسابداری مجموعه‌ای از قابلیت های فنی را برای مدیریت مالی شما ارائه می کنند. اگرچه در حال حاضر بسیاری از صاحبان کسب و کار دو ویژگی را به عنوان برترین و مهمترین گزینه ها معرفی می نمایند:

الف) ساده بودن استفاده از نرم افزار

ب) ذخیره زمان برای آن ها

آقای کریستوفر پابُن موسس Simple Tree LLC (که یک شرکت توسعه دهنده اپلیکیشن است) می گوید: “برای من بهترین ویژگی یک نرم افزار حسابداری سادگی استفاده از آن است. من با هر چیزی که زندگیم را آسان تر کند و وقت بیشتری برای من فراهم کند خوشحال و شاد می شوم.”

نرم افزار حسابداری نیز باید قادر به هماهنگ سازی با نیازهای کسب و کار شما باشد تا بتوانید چیزهایی که می خواهید را ببینید. مایکل دِوِرِکس مالک Back Office Support Services (BOSS)  یک کمپانی تولید کننده نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی است که به کسب و کارها کمک می کند تا وضعیت مالیشان را مدیریت کنند. وی می گوید راه حل های مناسب برای نیازهای خاص مشتریان به آن ها کمک می کند که درک بهتری از وضعیت کسب و کارشان داشته باشند و بهتر بتوانند برای آینده شان برنامه ریزی کنند.

 

 

در اینجا میخواهیم برخی از ویژگی های یک نرم افزار حسابداری که موجب کنترل بهتر وضعیت مالی شرکت و مدیریت زمان برای انجام کارهای مهم‌تر می شود را مورد بررسی قرار دهیم.

 • وظایف پایه ای حسابداری: بیشتر کسب و کارهای کوچک می توانند با نرم افزارهای حسابداری دارای حداقل قابلیت‌ها کار کنند. از جمله این ویژگی ها می توان ” ثبت فاکتور ، کنترل درآمدها و هزینه ها، گزارش گیری مالی و مدیریت مشتریان و فروشندگانرا نام برد.
 • ایجاد و ساختن قالب گزارش : این نرم افزارها می توانند برای گزارشات  از قالب های از پیش آماده شده استفاده نمایند و در صورت نیاز گزارشی را بصورت خاص برای خود طراحی کنند.
 • آماده سازی گزارش مالیات:

زندگی خود و حسابدارتان را با یک نرم افزار حسابداری که میتواند در امور مالیاتی به شما کمک کند، آسان کنید. چگونه؟ نرم افزاری که ویژگی هایی مثل: محاسبه خودکار مالیات با نرخ های مالیاتی متعدد و همچنین تهیه گزارش‌های مالیاتی را تنها با یک کلیک برایتان امکان پذیر می‌نماید، می‌تواند خیال شما را از بابت امور مالیاتی راحت ‌کند.

دسترسی چند کاربر: بیشتر نرم افزارهای حسابداری دارای قابلیت استفاده توسط چند نفر می‌باشند. ( چندکاربره بودن نرم افزار) بدین منظور که شما و حسابدارتان بطور همزمان میتوانید با نرم افزار کارکنید و شما مجبور نیستید تمام کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید.

 

لیست حقوقوارد کردن اطلاعات ورود و خروج پرسنل، تهیه لیست حقوق و محاسبه آن به همراه پرداخت به کارکنان بدون صرف زمان و دشواری با نرم افزار حسابداری ممکن است.

انتخاب مناسب‌ترین نرم افزار حسابداری

برای انتخاب یک نرم افزار خوب و مناسب کسب و کارتان باید سوال های زیر را  از فروشنده  بپرسید:

 • آیا نرم افزار شما مناسب کسب و کارهای کوچک است؟
 • آیا نرم افزار شما برای حوزه فعالیت و صنعت شرکت ما مناسب است؟
 • آیا نرم افزار شما محدودیت وارد کردن اطلاعات کارمندان و مشتریان را دارا می باشد یا خیر؟
 • نرم افزار شما در خصوص گزارشات مالیاتی چه راهکاری ارائه می‌دهد؟
 • نحوه پشتیبان گیری از اطلاعات ما به چه صورت است؟
 • برای حفاظت از اطلاعات کسب و کار و همچنین اطلاعات مشتریان من، نرم افزار شما ایمن هست ؟
 • بهای تمام شده نرم افزار چگونه است؟