بیل گیتس

بیل گیتس

بیل گیتش با ارزش خالص بیش از ۸۶ میلیارد دلار، یکی از ثروتمندترین مردم جهان است. اغلب مردم بیش از این نکته، چیز زیادی از بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت نمی دانند.

بیل گیتس در سال ۱۹۵۵ در سیاتل ایالات متحده متولد شد. در دوران مدرسه با Paul Allen دوست شد و مدت ها قبل از ایده مایکروسافت، با یکدیگر یک سرمایه گذارای کوچک تجاری را تجربه کردند.

او پیش از اینکه به تکنولوژی کامپیوترها علاقمند شود برنامه اش تبدیل شدن به یک وکیل متبحر و درس خوانده در هاروارد بود. بیل گیتس مایکروسافت را تأسیس کرد و امروز نه تنها یک میلیاردر است بلکه رهبر فناوری خود ساخته، بشردوست، نویسنده و حتی یک شوالیه است.

در اینجا قصد داریم ۲۵ واقعیت را درباره بیل گیتس بیان کنیم.

۱- گیتس اولین برنامه کامپیوتری خود را در ۱۳ سالگی توسعه داد.

بعد از گذراندن چندین سال در مدرسه دولتی، گیتس در مدرسه لکسید که یک مدرسه خصوصی در سیاتل است ادامه تحصیل داد. در آنجا بود که گیتس متوجه شد که به برنامه نویسی کامپیوتری بسیار علاقه دارد. مدتی بعد او با Paul Allen ملاقات کرد و این ملاقات مقدمه ای شد برای دوستی صمیمی و نزدیک این دو که به تأسیس مایکروسافت منتهی شد.

بیل گیتس اولین برنامه کامپیوتری خود را در ۱۳ سالگی توسعه داد. او با استفاده از زبان BASIC یک بازی تیک تاک نوشت که در آن بازیکنان می توانند با کامپیوتر رقابت کنند.

۲- گیتس نرم افزار برنامه ریزی کلاس دبیرستان خود را طوری تنظیم کرد که او در همه کلاس های دختران جای بگیرد.

مدرسه Lakeside، از بیل گیتس برای برنامه ریزی کلاس ها استفاده کرد. گیتس نیز از توانایی خود در برنامه ریزی برای کنار دختران دبیرستان بودن خود استفاده کرد.

۳- گیتس و آلن پیش از مایکروسافت با یکدیگر شراکت تجاری داشتند.

از لحظه ای که گیتس و آلن در مدرسه راهنمایی یکدیگر را ملاقات کردند به خاطر علاقه مشترک هردو به برنامه نویسی کامپیوتر دوست و همراه یکدیگر شدند. آن ها در همان دوران مدرسه دو شرکت به نام Traf-O-Data تشکیل دادند. پروژه شرکت آن ها تجزیه و تحلیل داده های ترافیکی بزرگراه ایالت واشنگتن بر اساس تراشه Intel 8008  بود. بعد از این آلن برای کار به Honeywell رفت  و گیتس در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد.

۴- در آزمون ورودی کالج نمره ی کامل را گرفت.

نبوغ بیل گیتس به قدری بالا بود و هست که وی در آزمون ورودی کالج توانست نمره ۱۵۹۰ از ۱۶۰۰ را کسب کند که در نوع خود بی سابقه بود.

۵- بیل گیتس ابتدا رشته حقوق را در کالج خواند.

در سال ۱۹۷۳، گیتس شروع به تحصیل در مقطع ابتدایی در دانشگاه هاروارد کرد و قصد داشت مثل پدرش یک وکیل شود. اگرچه در سال دوم سال تحصیلی برنامه گیتس تغییر کرد و شرکت در دوره های ریاضی و علوم را در پی گرفت.

۶- گیتس دو مرنبه برای رانندگی دستگیر شده است.

در سال ۱۹۷۵ در پورشه ۹۱۱، گیتس برای سرعت بالا و رانندگی بدون گواهینامه دستگیر شد. همچنین یکبار دیگر در دو سال پس ازآن در آلبوکرک برای نقض مقررات راهنمایی و رانندگی بدون گواهینامه مجدداً دستگیر شد.

۷- همسرش ملیندا برای وی کار می کرد.

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه دوک در سال ۱۹۸۶، ملیندا گیتس نخستین شغل خود را در مایکروسافت به دست آورد. ملیندا در مایکروسافت به شکلی کار می کرد که تأثیر زیادی بر رئیس (بیل گیتس) داشت.

بیل گیتس در مصاحبه با شبکه CBS گفت: من او را در جلسه فروش شهر نیویورک دیدم و پس از آن حدود یک هفته یا کمی بیشتر بود که او را در پارکینگ دیدم و از او خواستم که بیرون برویم.

Bill og Melinda Gates 2009 06 03 bilde 01 - بیل گیتس

۸- او یکی از جوان ترین میلیاردرها بود.

گیتس اولین سال متوالی در سال ۱۹۸۷ در حدود ۳۱ ساله بود که به عنوان جوان ترین میلیاردر جهان شناخته شد.

۹- در روز عروسی اش تمام اتاق های هتل را اجاره کرد.

عروسی بیل گیتس و ملیندا در هتل Manele Bay در Lanai هاوایی برگزار شد. آن ها برای اطمینان از حریم خصوصی خود تمام ۲۵۰ اتاق هتل را اجاره کردند. در زمان عروسی در سال ۱۹۹۴، بیل گیتس ثروتمند ترین فرد در ایالات متحده بود. همچنین گفته می شود که در آن روز بیل گیتس همه هلی کوپترهای منطقه را به جهت حفظ حریم خصوصی اش از آسمان نیز اجاره کرده بود.

۱۰- او برای آگاهی از حضور کارکنان، شماره پلاک کارکنان خود را حفظ کرد.

بیل گیتس برای اینکه از آمد و شد پرسنل خود در هنگام ورود و خروج آن ها آگاه باشد، پلاک خودروی پرسنل خود را حفظ کرده بود و بر این اساس زمان ورود و خروج آن ها را کنترل می کرد.

۱۱- گیتس نسخه خطی کیهل لستر لئوناردو داوینچی را به قیمت ۳۰٫۸ میلیون دلار خریداری کرد.

گیتس نسخه خطی کیهل لستر لئوناردو داوینچی را که متعلق به قرن شانزدهم میلادی بود را در سال ۱۹۹۴ خرید. بیل گیتس کتاب ها و آثار ارزشمند زیادی را به موزه ها اهدا می کند.

۱۲- در سال ۱۹۹۵ بیل گیتس ثروتمندترین مرد جهان شد.

در ژوئیه ۱۹۹۵ در سن ۳۹ سالگی او ثروتمندترین مرد جهان شد و ثروت ۱۲٫۹ میلیارد دلاری را دارا بود. او چندین بار این عنوان را از دست داده است اما او در مارس ۲۰۱۷ رتبه اول را در رتبه بندی بیلیونرهای جهانی مجله Forbes کسب کرد.

۱۳- بیل و ملیندا گیتس بزرگترین بنگاه خصوصی در جهان را اداره می کنند.

این زوج در سال ۲۰۰۰ بنیاد بیل و ملیندا گیتس را راه اندازی کردند. با کمک سرمایه گذاران بزرگ، شخصیت های مشهور مانند وارن بافت، هیلاری کلینتون، مادلین آلبرایت، جک نیکلاس و بیگ شان، بزرگ ترین بنگاه خصوصی در جهان راه اندازی شد. در سال ۲۰۱۵ اعتبار این بنگاه ۳۹٫۶ میلیارد دلار برآورد شد.

۱۴- کسب عنوان شوالیه از ملکه انگلستان

در سال ۲۰۰۵، گیتس عنوان شوالیه افتخاری را از ملکه الیزابت به جهت انجام امور خیرخواهانه و دستاوردهای خود در فن آوری گرفت.

۱۵- روال خواب او شامل خواندن … و شستن ظروف می شود.

حتی ثروتمندترین مرد جهان وقت خود را برای انجام کارهای خانه اش می گذارد. بیل گیتس در این باره گفته است که “برای شستن ظروف افراد دیگری نیز در خانه داوطلب می شوند اما من دوست دارم که من این کار را انجام دهم.”

علاوه بر شستن ظروف قسمت دیگری از برنامه خواب او مطالعه یک ساعته شبانه است. بیل گیتس در هر ساعتی از شب که باشد این اطمینان را می دهد که ۶۰ دقیقه قبل از خواب مطالعه خود را داشته باشد. در این باره نیز گفته است که “یک ساعت مطالعه پیش از خواب بخشی از به خواب رفتن است”.

۱۶- مهم ترین هدف انرژی است.

در سال ۲۰۱۶ بیل و ملیندا اعلام کردند که مهم ترین پروژه آن ها در خصوص انرژی است.

۱۷- ۱۲۲ میلیون نفر را دوست می داریم.

در نامه سالانه سال ۲۰۱۷ بیل و ملیندا به وارن بافت که در آن بخش بزرگی از ثروت خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کردند؛ این زن و شوهر نوشتند که ۱۲۲ میلیون کودکی که از سال ۱۹۹۰ در پی تلاش هایشان از مرگ نجات پیدا کرده اند را دوست می دارند.

۱۸- بیل گیتس در میان عموم برای مخفی نگهداشتن خود کلاه بر سر می گذارد.

او در زمان هایی که قصد دارد یک فعالیت شخصی را در منظر عمومی انجام دهد از یک تکنیک قدیمی برای استتار استفاده می کند. او برای این کار از کلاه استفاده می کند.

۱۹- بیل و ملیندا گیتس به هرکدام از بچه هایشان ۱۰ میلیون دلار خواهند داد.

در سال ۲۰۱۷ مجله فوربس گزارش می دهد که ارزش خالص سرمایه بیل گیتس ۸۶٫۶ میلیارد دلار است. برای همین این نکته تعجب آور است که بیل و ملیندا قصد دارند تا به هرکدام از سه بچه خود نفری ۱۰ میلیون دلار بدهند. بسیاری از سرمایه بیل به بنیادهای خیریه از جمله بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا خواهد شد.

180218111820 bill gates febraury 18 2018 01 super 169 - بیل گیتس

۲۰- او خرید مواد غذایی را خودش انجام نمی دهد.

در طی بازدید از نمایش الن، الین دگتر که میزبان گیتس بود تصمیم گرفت تا طی سوالاتی متوجه شود که آیا بیل گیتس می تواند اقلام روزمره و مصرفی خوراکی زندگی را حدس بزند یا خیر. در این فرایند مشخص شد که وی خرید روزمره مواد غذایی را خودش انجام نمی دهد.

۲۱- او معمولاً خریدهای بزرگ را انجام نمی دهد به جز یک استثا.

گیتس در مصاحبه با الن دگستر گفت که حتی پس از اینکه میلیاردر شد، در هزینه کردن بسیار محتاط بوده است. او گفت: “من همیشه می خواستم پول کافی در بانک داشته باشم تا حتی اگر مشتریان ما برای یک سال به ما پولی پرداخت نکردند نیز ما هنوز امکان هزینه کردن برای تحقیق و توسعه را داشته باشیم.”

بطور کلی او به جز خرید خودروی پورشه، هواپیمای شخصی خریدهای بزرگی را انجام نمی دهد. بیل گیتس در مصاحبه خود ضمن بیان این موضوع به بیان یک استثنا پرداخت و گفت که ترامپولین درون خانه را تهیه کرده است و به آن علاقه دارد.

۲۲- او آرزو دارد که در دوران کالج و تحصیلش کاش اجتماعی تر می بود.

در ۲۰۱۸ بیل گیتس در دانشگاه هاروارد در پاسخ به یکی از دانشجویان که پرسید: “چیزی است که شما از انجام آن پشیمان باشید؟” گفت: من در دانشگاه خیلی ضد اجتماعی بودم، دوست داشتم افراد بیشتری را از نزدیک می شناختم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *