RIGHT - تابع RIGHT

تابع RIGHT

در آموزش قبل راجع به تابع LEFT اکسل توضیح دادم تابع RIGHT اکسل هم کاملاً کارکردی شبیه با تابع LEFT اکسل داره با این تفاوت که برخلاف تابع LEFT، تابع RIGHT اکسل بخشی از کاراکترهای سمت راست یک متن یا عدد رو جدا میکنه. در ادامه این مطلب آموزشی با نحوه بکارگیری این تابع در اکسل آشنا خواهیم شد.

قاعده کلی تابع RIGHT اکسل:

RIGHT(تعداد کاراکتر[اختیاری],متن)

  • متن: در این پارامتر عبارتی که میخوایم تعدادی از کاراکترهای سمت راستش رو جدا کنیم مشخص میکنیم. این پارامتر میتونه یک عدد مثل 15247، یک متن مثل “کتابخانه”، یا یک فرمول مثل “A1+”BOOK باشه.
  • تعداد کاراکتر: این پارامتر مشخص میکنه که چند کاراکتر باید توسط تابع RIGHT اکسل از سمت راست پارامتر اول جدا بشه. مقدار این پارامتر باید بزرگتر یا مساوی صفر باشه. در صورتی که مقدار این پارامتر صفر در نظر بگیریم عبارت “” به عنوان نتیجه تابع برگردونه میشه. به عبارتی هیچ کاراکتری انتخاب نمیشه. در صورتی که مقدار این پارامتر از طول عبارت پارامتر اول بیشتر یا برابر با اون باشه پارامتر اول عیناً به عنوان نتیجه تابع برگردونده میشه. تعیین این پارامتر اختیاری هست. در صورتی که این پارامتر تعیین نشه مقدار پیش فرض 1 برای اون در نظر گرفته میشه و اولین کاراکتری که در سمت راست پارامتر اول قرار داره به عنوان نتیجه تابع RIGHT اکسل برگردونده میشه.

مثالی از استفاده از تابع RIGHT اکسل:

جدول زیر رو در نظر بگیرید:

کد کالا نام کالا جنس قطعه
135824 قطعه فلزی 1
135024 قطعه فلزی 2
136424 قطعه فلزی 3
154923 قطعه فلزی 4
121625 قطعه فلزی 5
133424 قطعه فلزی 6
160423 قطعه فلزی 7
166423 قطعه فلزی 8

در این جدول ما دو ستون کد کالا و نام کالا رو در اختیار داریم. همینطور میدونیم که دو رقم سمت راست کد کالا بیانگر جنس فلز بکار رفته در هر قطعه هست. عدد 23 در سمت راست کد کالا بیانگر جنسی برنج، عدد 24 بیانگر جنس برنز و عدد 25 بیانگر جنس فولاد هست. حالا میخوایم با استفاده از تابع RIGHT اکسل و تابع IF جنس هر قطعه رو با استفاده از کد کالا محاسبه کنیم و در ستون سوم نماش بدیم. برای اینکار ابتدا فرمولمون رو در سلول C2 مینویسیم و سپس اون رو در سلو های C3 تا C9 کپی میکنیم.

جدا کردن دو رقم سمت راست کد کالا با استفاده از تابع RIGHT اکسل:
  • کد کالای متناظر با سلول C2 در سلول A2 قرار داره. بنابراین پارامتر اول تابع RIGHT برابر با A2 خواهد بود.
  • همونطور که گفتم دو رقم سمت راست کد کالاها نشان دهنده جنس هر قطعه هست. بنابراین پارامتر دوم تابع RIGHT اکسل رو برابر 2 قرار میدیم. در نهایت تابع ما به شکل زیر کامل میشه:

RIGHT(A2;2)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *