تکنولوژی مالی

تکنولوژی مالی

تغییرات تکنولوژی دامن‌گیر تمام کسب‌وکارها شده است. تمام بخش‌های کسب‌وکار به خاطر اهمیت نقششان، با هر تغییری، معمولاً در جبهه‌ی مقدم پذیرش تکنولوژی قرار دارند، در این میان بخش مالی گاهی‌ اوقات باید با سرعت هر چه تمام‌تر خودش را به‌روز و آپدیت نگه دارد.

با این حال، اگر کسب‌وکارها می‌خواهند تحول دیجیتال واقعی انجام دهند و توانایی رقابت را حفظ کنند، بخش مالی و حسابداری باید در این مسیر پیشرو باشد.

واحد مالی همیشه به دنبال راهی برای بهبود سنجش‌های کلیدی، از جریان نقدی گرفته تا دوره‌ی وصول مطالبات (DSO) بوده‌اند. خبر خوب برای مدیران مالی این است که روندهای نوظهور تکنولوژی مالی در حال آسان‌ترکردن مدیریت پذیرش تکنولوژی هستند.

در اینجا چهار روند تکنولوژی مالی (فین‌تک) که راه را برای ایجاد تحول دیجیتال توسط رهبران کسب‌وکار هموار می‌کنند، معرفی می‌شوند:

تکنولوژی مالی جدید، دسترسی سریع‌تر به پول نقد

دسترسی آسان به پول نقد خبر خوبی برای هر مالک کسب‌وکاری است. در گذشته، به‌خصوص کسب‌وکارهای کوچک گزینه‌های زیادی برای جذب سرمایه نداشتند. یا باید یک وام‌دهنده پیدا می‌کردند و فرایند بسیار طولانی وام‌گرفتن را طی می‌کردند یا بخشی از شرکت را به یک سرمایه‌گذار خطرپذیر می‌فروختند.

اما پیشرفت‌های جدید در فین‌تک منابع بیشتری برای جذب سرمایه ایجاد کرده است. مثلاً پلتفرم‌های « نرم افزارهای حسابداری »، کسب سرمایه در همان روز را ارائه می‌دهند که به مالکان کسب‌وکار دسترسی مدیریت وجه نقد را می‌دهد. این جریان به همراه هزینه‌ی سربار کم، منابع کافی برای توسعه‌ی سریع برای برآوردن نیاز مشتریان را فراهم می‌کند.

 

راه‌های آسان‌تر پرداخت و دریافت با کمک تکنولوژی مالی

فرایندهای بهبودیافته‌ی پرداخت هم در زمان مدیران کسب‌وکار و هم مشتریان صرفه‌جویی می‌کند که در نهایت هم بهره‌وری و هم رضایت مشتری را افزایش می‌دهد. یک دسته‌ی جدید از سرویس‌های پرداخت، راه‌حل‌هایی سریع، امن و دیجیتال با ویژگی‌هایی مانند

  • عملیات دریافت چک
  • عملیات واگذاری (تودیع) به بانک
  • نحوه نقد کردن چک دریافتنی
  • فرآیند وصول / واخواست چک دریافتنی
  • عملیات پرداخت چک
  • ثبت رویداد خرج کردن چک
  • نحوه ثبت وصول چک پرداختنی
  • انواع استرداد چک

را ارائه می‌دهند که فرایند پرداخت را تسریع می‌کند و باعث می‌شود که مصرف‌کنندگان اطمینان بیشتری به امنیت داده‌هایشان داشته باشند.

راه‌حل‌های دیجیتال می‌توانند یک پایگاه مشتریان به کلی جدید هم ایجاد کنند، به‌خصوص کسانی که از کارت‌های اعتباری استفاده نمی‌کنند یا کسانی که گزینه‌های دیجیتال را ترجیح می‌دهند. مصرف‌کنندگان به علت راحتی بیشتر و امکان مقایسه‌ی قیمت‌ها هر روز بیشتر از قبل خرید آنلاین می‌کنند. مدیران کسب‌وکار باید به این روند توجه کنند. گزینه‌های بیشتر برای پرداخت معادل است با مشتری راضی (و درآمد بالقوه‌ی بیشتر).

راهی راحت‌تر برای بررسی اعتبار

سیستم‌های جدیدی در حال به وجود آمدن هستند که دید کلی بهتری به شایستگی اعتباری مشتری می‌دهند. این الگوریتم‌ها از داده‌های پروفایل‌های اجتماعی و الگوهای رفتاری آنلاین استفاده می‌کند تا امتیاز اعتباری را تحلیل کنند و فرایندی کاراتر ایجاد کنند.

اگرچه این روش از سنجه‌های سنتی مالی فاصله دارد، اما می‌تواند به کسب‌وکارها دیدی دقیق‌تر نسبت به سلامت مالی مشتری بدهد. از طرف دیگر مشتریانی که می‌فهمند که اعتبارشان دیگر مورد بازرسی قرار نمی‌گیرد، مشعوف خواهند شد.

سطح جدید امنیت

در چند سال گذشته، چندین شرکت بزرگ به خاطر آسیب‌پذیری امنیتی مورد رخنه‌ی داده‌ای قرار گرفته‌اند. مصرف‌کنندگان بیشتر از همیشه به امنیتشان و این که کسب‌وکارها با اطلاعات آنها چگونه رفتار می‌کنند، علاقه نشان می‌دهند.

 

متیو لیبرمن، تحلیل‌گر PwC در فوربس می‌نویسد که شرکت‌ها باید به شکل منظم به مشتریان اطلاع‌رسانی کنند که امنیت سایبری و محرمانگی در اولویت قرار دارد. او می‌گوید که در میانه‌ی سروصدای رخنه‌های داده‌ای، مدیران مالی باید حفاظت سخت‌گیرانه‌ای از حکمرانی داده‌ها انجام دهند و دائماً اعتماد مشتریان را جلب کنند.

فناوری‌های نوظهور، از جمله بلاک‌چین و اینترنت اشیا، وعده‌ی ایجاد ابزارهای امنیتی جدید برای مدیران مالی را می‌دهند. شرکت‌ها در حال گسترش سیستم‌هایی با استفاده از این فناوری‌ها برای احراز هویت مشتریان به منظور پرداخت، کاهش کلاهبرداری و معرفی پروتکل‌های امنیتی جدید هستند.

امنیت، بخشی مهم از فرایند تصمیم‌گیری افراد است – طبق «بیانیه‌ی ۲۰۱۷ بررسی محرمانگی و اعتماد مصرف‌کننده»، ۶۹% از مصرف‌کنندگان نگران امنیت و محرمانگی دستگاه‌های دارای اینترنت اشیا (IoT) هستند و این باید بخشی اساسی از تحول دیجیتال هر شرکتی باشد.

مصرف‌کنندگان هوشمندند و امروزه آن چه را که می‌خرند به دقت انتخاب می‌ِکنند. کل تجربه‌ی مشتری باید بر اساس نیازهایش باشد نه فقط بخش بازاریابی و فروش. کسب‌وکار شما با فراهم‌کردن امکان رهبری پذیرش فناوری و تحول دیجیتال توسط بخش مالی، می‌تواند از دیگران عقب نماند و توانایی رقابت را حفظ کند. امنیت شما، پردازش پرداخت‌ها، پردازش اعتبار و جذب سرمایه، همه وابسته به این موضوع هستند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *