رشته مدیریت صنعتی

کارشناسی رشته مدیریت صنعتی

دوره‌ی کارشناسی بر نظریه‌های مدیریت، اصول و مجموعه‌ی مهارت‌ها تمرکز می‌کند و دانشجویان را برای پذیرش نقش‌های اجرایی در محیط‌های صنعتی آماده می‌کند. دانشجویان درباره‌ی فرایندهای اساسی تولید، راهبردهای مدیریت کارکنان و تدارکات که در صنایع گوناگون کاربرد دارند، می‌آموزند. دوره‌ی ۴ساله‌ی کارشناسی همچنین شامل ریاضیات، آمار و علوم رایانه است. ‌
برنامه‌ی درسی این رشته مانند بسیاری دیگر از رشته‌های مرتبط با کسب‌وکار است اما به‌طور ویژه بر تولید و اجرا تمرکز دارد. برخی از درس‌ها عبارت‌اند از:

آمار؛
حسابداری مدیریتی؛
اصول مدیریت؛
روش‌های تولید؛
مدیریت کارکنان؛
مدیریت عملیات.
کارشناسی ارشد رشته مدیریت صنعتی

تفاوت رشته مدیریت صنعتی با مهندسی صنایع:

در رشته مهندسی صنایع دانشجویان بیشتر به مطالعه بعد فنی و تکنیکی صنایع می پردازند . اما رشته مدیریت صنعتی به دو بعد مالی و رفتاری صنایع تاکید بیشتری دارد.

ضرورت و اهمیت رشته مدیریت صنعتی:

ضرورت و اهمیت دوره کارشناسی رشته مدیریت صنعتی با توجه به نکات زیر به خوبی آشکارمی شود.

۱- آشفتگی و نابسامانی در بسیاری از موسسات بازرگانی و تولیدی عموما ناشی از عدم وجود اصول مدیریت و یا عدم رعایت این اصول است.

۲- آموزش صحیح مدیریت می تواند در بهبود کلی جامعه به طرق زیر موثر باشد:

الف- شناخت مشکلات اقتصادی و بازرگانی جامعه و کوشش در رفع آن.

ب- آگاهی از آخرین پیشرفتهای دانش مدیریت و کاربرد آن براساس نیازهای جامعه و احتراز از تقلید صرف.

ج- اعمال حاکمیت ضوابط برروابط در اداره امور بازرگانی و صنعتی .

اهداف شغلی:

منظور از تربیت مدیر در دوره کارشناسی رشته مدیریت صنعتی تربیت رئیس نیست بلکه تربیت افرادی است که بتواند در حوزه کار خود دارای استقلال فکری بوده و عوامل مهمتر و موثر در جریان کار خود را مورد تحلیل قرار داده و در جهت رفع مشکلات قادر به تصمیمگیری مناسب و مطلوب باشند . بنابراین فارغ التحصیل رشته با آگاهی و شناختی که از ساخت سازمانی ، تئوریهای مدیریت و سازماندهی و تکنیکهای مختلف رفع مشکلات پیدا می کنند قابلیت جذب در تشکیلات و سازمانهای مختلف بازرگانی و صنعتی با وظایف گوناگون در سطوح کارشناسی را دارا می شوند و میتوانند در بهبود و ثمربخشی و کارآیی سازمان موثر باشند.

به عبارت دیگر فارغ التحصیلان دوره کارشناسی مدیریت صنعتی الزاما مدیریت موسسات صنعتی را که برای احراز آن شرایط خاصی لازم است عهده دار نخواهند شد و فقط پس از کسب تجربیات می توانند مسئولیتهای بیشتری در سطوح مختلف مدیریت عهده دار گردند .

فارغ التحصیلان مدیریت صنعتی می توانند در قسمتهای مدیریت تولید ، کنترل کیفیت و مرغوبیت کالا و قسمت تجزیه و تحلیل کمّی مسائل صنعتی و تولیدی بکار اشتغال پیدا کنند .

دوره‌ی کارشناسی رشته مدیریت صنعتی بر درس‌های حوزه‌ی مدیریت مانند حسابداری و اجرای کسب‌وکار تمرکز می‌کند. دانشجوها با روش‌های تولید و نظارت بر کارکنان آشنا می‌شوند. دوره‌ی کارشناسی ارشد مناسب مدیرانی است که می‌خواهند برای توسعه‌ی توانمندی‌های حرفه‌ای‌شان بر دانش‌شان بیفزایند. درس‌های پیشرفته‌ی این دوره شامل نظریه‌های اقتصادی، آمار و روش‌های تولید است. برخی دوره‌ها امکان کسب تخصص در مدیریت صنعتی راهبردی، روش‌های تولید، فناوری‌های مهندسی و ایمنی صنعتی را فراهم می‌کنند.
برای تحصیل در این رشته باید پیش‌نیازهای رایج در دوره‌ی دبیرستان یا پیش‌دانشگاهی گذرانده شود. همچنین برای تحصیل در دوره‌ی کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی مرتبط با این رشته داشته باشید؛ برخی دوره‌ها یا دانشگاه‌ها ممکن است خواستار تجربه‌ی کاری مرتبط باشند. ‌

کارشناسی ارشد رشته مدیریت صنعتی برای کسانی طراحی شده است که مدرک کارشناسی یکی از رشته‌های حوزه‌ی کسب‌وکار را دارند؛ همچنین افرادی که علاقه‌مند به کار در حوزه‌ی صنعت هستند. دانشگاه‌های مختلف دوره‌ی ۲ساله‌ی کارشناسی ارشد را برای مدیرانی با تجربه‌ی کاری در زمینه‌ی مهندسی و فناوری ارائه می‌کنند.
دوره‌ی کارشناسی ارشد شامل اصول پیشرفته‌ی مدیریت و تحلیل سیستم‌هاست و این درس‌ها آموزش داده می‌شود:

سیستم‌های عملیاتی؛
مبانی اقتصاد؛
روش‌های تولید؛
آمار؛
مدیریت کیفیت؛
مدیریت نیروی انسانی.
موقعیت‌های شغلی پرطرفدار

مدیران صنعتی، مدیران تولید، مدیران زنجیره‌ی تأمین و مدیران در زمینه‌های مشابه می‌توانند در شرکت‌های فنی و صنعتی مختلف جایگاه خوبی پیدا کنند. شرکت‌هایی مانند:

صنایع الکترونیک؛
شرکت‌های دارویی؛
کارخانجات خودروسازی؛
صنایع چاپ؛
کارخانجات تولید مواد پلاستیکی؛
کارخانجات نساجی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *