2017 10 10 12 18 58 - طرح کلی حسابرسی

طرح کلی حسابرسی

تنظیم طرح کلی حسابرسی
تنظيم طرح كلي حسابرسي، برنامه ریزی برای شروع عملیات حسابرسی، درنظر گرفتن زمان آغاز کار و چگونگی اجرای روش های حسابرسی است. به این منظور حسابرس باید :
o      برنامه حسابرسی مقدماتی را آماده کند.
o      بودجه زمانی کار را مشخص کند.
o       همکاران حسابرسی را تعیین کند.
o      جدول زمانی تکمیل کار را مهیا کند.
Ø    تکمیل برنامه حسابرسی
برنامه حسابرسی، فهرست کارهایی است که باید انجام شود تا حسابرسان شواهد لازم را به منظور ارائه یک اظهار نظر نسبت به صورتهای مالی گرد آوری نمایند. استانداردهای حسابرسی تهیه برنامه حسابرسی را به عنوان یک بخش اجتناب ناپذیر از انجام حسابرسی می داند.
Ø    بودجه زمانی
ساعت کار انجام حسابرسی را به تفکیک همکاران حسابرسی و حسابهای مورد رسیدگی برآورد مي‌كند. ساعات کار واقعی معمولاً پایان هر هفته درجدول یادداشت می شود. طبقه بندی بودجه زمانی، برحسب رده سازمانی حسابرسان و نوع حساب مورد رسیدگی انجام می شود.
اهمیت بودجه زمانی به این علت است که صورتحساب ارسالی بر مبنای ساعت کار انجام شده است. استفاده از بودجه زمانی باعث ايجاد انگیزه مثبت برای افزایش کارایی حسابرسی است. باید توجه داشت که تأکید بر سرعت انجام کار، منجر به کاهش دقت و درنتیجه کاهش کیفیت کار می شود.
نكته مهم : کمتر از واقع گزارش کردن ساعات کار
زمانی پیش می آید که برخی از همکاران حسابرسي، ساعات کار انجام شده را کمتر از میزان واقعی نشان می دهند و ساعاتی که در منزل و روزهای تعطیل کار انجام می دهند، به حساب نمی آورند. برخی از حسابرسان با کمتر نشان دادن ساعات کار، سرپرستان خویش را تحت تأثیر قرار مي‌دهند. اما این کار مشکلاتی را برای موسسه حسابرسی و همه همکاران حسابرسی بوجود می آورد از جمله:
1-    دریافت حق الزحمه کمتر به علت گزارش ساعات کار کمتر.
2-    غیر واقع تنظیم شدن بودجه زمانی سال آینده.
Ø     انتخاب همکاران برای اجرای حسابرسی
یکی از استانداردهای کنترل کیفیت، تشخیص درست کارکنانی است که باید حسابرسی را انجام دهند. یک گروه حسابرسی شامل یک شریک، یک مدیر، حداقل یک سرپرست وچند کمک حسابرس است. در تعیین اعضای گروه، عواملی همچون اندازه موسسه حسابرسی تجربیات و مهارت های حسابرسان و…. درنظر قرار می گیرد .
Ø    زمان بندی اجرای کار
تنظیم جدول زمانی اجرای کار یکی از اقدامات مقدماتی حسابرسان است. روشهای اجرا شده برای گردآوری شواهد، بیشترین اوقات را به خود اختصاص می دهد. حسابرسی ضمنی در واحدهای تجاری بزرگ انجام می شود.
Ø    گردآوری وارزیابی شواهد
آزمون های کنترل
اگر ارزیابی اولیه حسابرسان از خطر کنترل درسطحی کمتر از حداکثر باشد، آنها باید آزمون های کنترل را برای تعیین اثر بخشی کنترل ها اجرا نمایند. آزمون های کنترل از سه طریق انجام می شود :
1- بررسی وجو از کارکنان صلاحیتدار صاحبکار
2- مشاهده نحوه عمل یا روشهای حسابداری
3- بازرسی مدارک وشواهد
آزمون محتوا
آزمون محتوا شامل مجموعه روشهای حسابرسی است که به منظور کشف تحریف های با اهمیت مانده حساب ها و معاملات انجام مي‌گردد. 3 طبقه کلی آزمون های محتوا عبارت اند از:
1- آزمون محتوای معاملات
2- آزمون جزییات ماندها
3- روش های تحلیلی
Ø     سرپرستی کار
براساس اولین استاندارد اجرای عملیات، بايد بر عملكرد کارکنان به گونه ای مناسب نظارت شود. اعمال سرپرستی تکمیل عملیات حسابرسی را آسان می کند سرپرستی شامل عوامل زیر می باشد:
1- آزمون کامل کارکنان اجرای کار
2- تشکیل گروه حسابرسی
3- بررسی کاربرگ های حسابرسی
4- حل اختلاف نظر بین همکاران حسابرس
حسابرس باید به پرسش های همکاران حسابرس در زمینه حسابرسی و حسابداری پاسخ بدهد. بررسی کاربرگ های حسابرسان بخش با اهمیت سرپرستی کارحسابرسان است. اگر حسابرسان با سرپرستان در مورد موضوع حسابرسی اختلاف نظر داشتند اجازه دارند تا با سرپرستان به تبادل نظر پردازند تا به توافق برسند. تمام اعضای تیم مجازند نظر مخالف خود را بگویند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *