2017 10 08 09 19 52 - فرق مالیات تکلیفی و مالیات بر عملکرد چیست؟

فرق مالیات تکلیفی و مالیات بر عملکرد چیست؟

فرق مالیات تکلیفی و مالیات بر عملکرد چیست؟

?مالیات تکلیفی قسمتی از مالیات بر درآمد اشخاص است که تکلیف کسر و پرداخت آن طبق احکام قانونی مربوطه در برخی منابع مالیات بر درآمد به عهده پرداخت کنندگان وجوه می باشد ( برای مثال همان مالیاتی که کارفرما از حقوق کارگر کسر و به اداره مالیات می پردازد ) .

? مالیات عملکرد هم که دیگه از اسمش مشخص هست ، بعد از آنکه صورتحساب سود و زیان شرکت تنظیم گردید باید به میزان 25% رقم سود خالص شرکت به عنوان مالیات عملکرد محاسبه و ثبت شود .

??در مالیات تکلیفی اگر شما دریافت کننده خدمات باشید وظیفه دارید در قرارداد با اشخاص ثالث ، از شخص کسب کننده درآمد ، مالیات را کسر و به اداره دارایی واریز کنید و اگر شما ارائه کننده خدمات ( پیمانکار ) هستید ، کارفرما مکلف است از شما مالیات را کسر و به اداره دارایی پرداخت کند اما در مالیات عملکرد شرکت شما همیشه خود پرداخت کننده مالیات هست .

 

?انواع مالیاتهای تکلیفی :
مالیاتهای تکلیفی مقرر درقانون مالیاتهای مستقیم ، مصوب اسفند66 واصلاحیه 27/11/80 و تکالیف پرداخت کنندگان وجوه و مهلت ومحل پرداخت مالیات مزبور به شرح زیر می باشد:
1️⃣ماده53،تبصره9 (مالیات تکلیفی اجاره املاک)

2️⃣ مواد85و86 اصلاحی (مالیات تکلیفی حقوق)

3️⃣ ماده102 (مالیات تکلیفی مضاربه)

4️⃣ماده103 (مالیات تکلیفی حق الوکاله)

5️⃣ ماده104 (مالیات تکلیفی حق الزحمه ها)

6️⃣ ماده107 (مالیات تکلیفی اشخاص حقوقی خارجی وموسسات مقیم خارج)

7️⃣ ماده109 (مالیات تکلیفی موسسات بیمه)

8️⃣ ماده116 (تکلیف مدیران تصفیه اشخاص حقوقی)

9️⃣ ماده118 (مسئولیت آخرین مدیران شخص حقوقی ومدیران تصفیه وضامن ها)

? ماده123 (مالیات تکلیفی منافع بلاعوض اموال)

⏸ ماده143 (مالیات تکلیفی نقل وانتقال سهام)

 

⬅️ حکم قانونی مسئولیت مدیران(ماده199) : هرشخص حقیقی یا حقوقی که به موجب مقررات این قانون مکلف به کسر و ایصال مالیات مؤدیان دیگر می باشد، درصورت تخلف از انجام وظایف مقرره علاوه بر مسئولیت تضامنی که با مؤدی در پرداخت مالیات خواهد داشت، مشمول جریمه ای معادل 20% مالیات پرداخت نشده خواهد بود.

▪️ در مواردی که مکلفین به کسر مالیات وزارتخانه ها، شرکت یا موسسه دولتی یا شهرداری باشد، مسئول امرمشمول مجازات مقرر در قانون تخلفات اداری خواهند بود.

▪️ هرگاه مکلف به کسرمالیات شخص حقوقی غیردولتی باشد، مدیر یا مدیران مربوطه علاوه بر مسئولیت تضامنی نسبت به پرداخت مالیات و جرائم متعلق، به حبس تأدیبی از سه ماه تا دو سال محکوم خواهند شد

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *