o 7a31087 - قانون مالیات های مستقیم  ماده 64

قانون مالیات های مستقیم ماده 64

برای همه ی اشخاصی که جهت تنظیم سند مبتنی بر ارزش معاملاتی املاک موضوع ماده ۶۴ ق.م.م به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می نماید .

ماده ۶۴ : تبصره ۳ – در مواردی كه ارزش معاملاتی موضوع این ماده مطابق دیگر قوانین و مقررات، مأخذ محاسبه سایر عوارض و وجوه قرار می‌گیرد ، مأخذ محاسبه عوارض و وجوه یاد شده بر مبنای درصدی از ارزش معاملاتی موضوع این ماده می‌باشد كه با پیشنهاد مشترك وزارت امور اقتصادی و دارایی و دستگاه ذی‌ربط به تصویب هیأت وزیران یا مراجع قانونی مرتبط می‌رسد .

درصد مذكور باید به نحوی تعیین گردد كه مأخذ محاسبه عوارض و وجوه یاد شده بیش از نرخ تورم رسمی اعلامی از طرف مراجع قانونی ذی‌ربط افزایش نیافته باشد.

مصوبه مورخ ۱۱/ ۲/ ۱۳۹۷ هیات وزیران در راستای تبصره فوق برای سال ۱۳۹۷ ، ۴۵% ارزش معاملاتی تعیین شده سال ۱۳۹۶ را مقرر نموده ، یعنی چنانچه مطابق دیگر قوانین و مقررات ، ارزش معاملاتی یادشده ماخذ محاسبه سایر عوارض و وجوه باشد ، محاسبه وجوه [ به تعبیر خودم حتی حق التحریر ] بر مبنای ۴۵% آن برای سال ۱۳۹۷ ( مطابق مصوبه یادشده ) خواهد بود .

از طرفی نظرِ ترجیحاً عمدتاً برخی صاحبان دفاتر اسناد رسمی مبنی بر این است که حکم تبصره ۳ ماده ۶۴ قانون مالیاتهای مستقیم و متعاقب آن مصوبه هیات وزیران در این خصوص 《با این مضمون : در مورد تصویب هیات وزیران در خصوص ماخذ سایر وجوه از ۴۵% ارزش معاملاتی سال ۹۶ ، نظر کانون بر اعمال ۱۰۰% ارزش معاملاتی سال ۹۷ است برای تحریر و صرفا این تغییر در خصوص حق الثبت خواهد بود، مگر از سوی سازمان( که مرجع تصمیم گیری درخصوص تحریر دفاتر است ) بخشنامه در اینخصوص صادر شود》. به حق التحریر دفاتر اسناد رسمی تسری ندارد .

به عبارتی دیگر دفاتر اسناد رسمی ، مبنا و ماخذ محاسبه وجوه رسمی خود ( حق التحریر ) را ارزش معاملاتی مصوب کمیسیون تقویم املاک ماده ۶۴ قانون مالیاتهای مستقیم می دانند … ولی از تعدیل موضوع تبصره ۳ آن که هر ساله توسط هیات وزیران تصویب می شود توجهی نمی نمایند …

فلذا فقط متعاقدین هستند که از بابت تنظیم سند از این حیث وجوه بیشتری به دفاتر اسناد رسمی پرداخت خواهند کرد .

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *