محاسبه سنوات

محاسبه سنوات

محاسبه سنوات همیشه از اساسی‌ترین سوالات تمام کارکنان بوده است. سنوات بخشی از مزایای پرسنل استخدامی مشمول قانون کار است. مطابق ماده ۲۴ قانون کار در صورت خاتمه قرارداد، کارفرما موظف است به کارگری که حداقل یکسال به کار اشتغال داشته است به ازای هر سال سابقه خدمت، اعم از متوالی یا متناوب، براساس آخرین حقوق وی، مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید. پرداخت سنوات در خاتمه قرارداد تحت هر شرایطی که باشد اعم از اخراج، خاتمه قرارداد یا ترک خدمت و غیره لازم الاجرا و قطعی است.

حقوق پایه+(مزایای مستمر) تقسیم بر ۳۶۵ ضربدر کارکرد هرفرد

در قانون فعلی مالیات‌های مستقیم، مزایای پرداخت شده در پایان قرارداد یا میانه خدمت از مالیات معاف است. این در حالی است که سابقاً در صورتی که پرسنل در میانه‌ی خدمت خواستار دریافت این مزایا می بودند، جزو درآمدهای مشمول مالیات پرسنل محسوب می شد و مطابق جدول مالیات حقوق، به آن مالیات تعلق می‌گرفت .

با توجه به اینکه میزان سنوات هرساله عطف به ماسبق شده و به شکل تصاعدی افزایش می‌یابد، بسیاری از شرکت‌های ایرانی اقدام به تسویه‌ی آن در پایان هر سال نموده و یا بخشی از مزایای کارگران را به نحوی پرداخت می‌نمایند که در ظاهر مشمول سنوات نباشد اما وزارت کار و رفاه اجتماعی در قسمت پرسش و پاسخ سایت این وزارت خانه تصریح نموده است که هر گونه مزایای جانبی که به عنوان بخشی از مزایای استخدامی پرسنل پرداخت شود و مکرر باشد مشمول سنوات خواهد بود.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *