jpg - مدیر بد نباشید

مدیر بد نباشید

مدیر بد باعث می‌شود که کارمندان از بروز هر خطایی بترسند. درخواست‌های مدیران بد، غیرمنطقی و انتظاراتش غیر قابل دسترسی است.

استدلال این دسته از مدیران، این است که زمانیکه شما مسئول کاری هستید، باید آرامش خود و کارکنانتان را از بین ببرید و کارمندانتان را بیشتر و سخت‌تر از آنچه فکر می‌کنید، می‌توانند، تحت فشار قرار دهید.

و این چیزی است که میزان فروش، محصول، ایده‌های نو، یا هر چیزی که کسب‌وکار شما به آن احتیاج دارد را کاهش می‌دهد.

شاید بهترین مثالی که برای این دسته از مدیران می‌توان گفت، استیو جابز موسس کمپانی اپل است. او برای رسیدن به رویاهای خود بیش از حد می‌جنگید و گاهی با کسانی که با او کار می‌کردند، بدرفتاری می‌کرد!!!

یک گزارش جدید در مجله وال‌استریت نشان می‌دهد باید از مدل اجرایی جابز جلوگیری کرد. این تحقیق پیشنهاد می‌کند که مدل‌های مدیریتی مدیران مشهور، صرفاً به معنای خوب بودن آن مدل‌ها نیست. مدل‌هایی مانند ددلاین‌های کوتاه، تهدید شغل افراد و القای حس عدم امنیت شغلی، تصمیمات دیکتاتوری و تشویق‌های منفی از جمله روش‌های اجرایی مدیران بد است.

بر اساس آخرین تحقیقاتی که بر روی کارمندانی که با مدیران بد کار می‌کنند، انجام شده؛ مشخص گردید که رفتارهای بد مدیران منجر به عدم تفکر خلاق، انتخاب‌های ضعیف و نتایج منفی در هر کاری می‌شود، حتی اگر کارمند، یک فرد متخصص و حرفه‌ای باشد.

استیو جابز یک مدیر بد بود؟

 

در مورد جابز چه می‌دانید؟ در مورد لری پیج و مارک زاکربرگ چه؟ آیا آن‌ها به عنوان حامی افراد شناخته می‌شوند؟ آیا به تصمیمات گروهی اهمیت می‌دهند؟ نه واقعاً

جابز یکبار یکنفر را در جلوی بقیه افراد شرکت اخراج کرد و لری پیج موسس گوگل هم، عیناً همین کار را انجام داد فقط فرقش این بود که گروهی از کارمندان را یکجا با هم اخراج کرد.

موضوعی که در مورد همه این مدیران سرشناس صدق می‌کند این است که آن‌ها افرادی نابغه هستند، با ایده‌های چند میلیارد دلاری. اما خب در واقع می‌توان گفت در بین مدیران هم استثناهایی وجود دارد که آن‌ها را تبدیل به مدیران مطرح، معروف و محبوب کرده است!!!

چگونه مدیریت کنیم؟

 

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید حداقل نگاهی به خود است. در انتهای روز و یا هفته از خودتان بپرسید آیا شما یک مدیر بد هستید؟ آیا بر سر کارمندانتان فریاد می‌زنید و یا با آن‌ها رفتاری سرزنش آمیز برای خطاهایی که بی تقصیر هستند؛ دارید؟

تلاش کنید که به کارمندان بازخوردهای مثبت و ادامه‌دار بدهید. اگر به طور مستمر بازخوردهای منفی در مورد کاری که انجام می‌دهند، می‌گویید؛ زمان آن فرا رسیده که دو تا سوال را از خودتان بپرسید:

۱) چرا آن‌ها در شرکت شما کار می‌کنند؟

۲) برای چه آن‌ها را استخدام کردید؟

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر شما با کارمندانتان بدرفتاری کنید در آینده آن‌ها حتی کارهایی که به آن مسلط‌‌ اند را بد انجام خواهند داد. به کارمندانتان باور داشته باشید و بدانید که آن‌ها همواره در تلاشند که بهترین باشند. به خودتان نیز یادآوری کنید که بهترین تصمیمات را برای استخدام گرفته‌اید و در نهایت به نتایج بنگرید.

 

حتی جابز با آنکه یک مدیر بد رفتار بود اعتقاد داشت که: “من خوش بین هستم و معتقدم که انسان‌ها شریف و غرورآفرین هستند. البته بعضی افراد واقعاً از بقیه باهوش‌ترند. من دیدگاه بسیار خوش‌بینانه‌ای نسبت به افراد دارم.”

نشانه‌های رفتاری یک مدیر بد چیست؟

 

یک مدیر بد معمولاً نشانه‌های زیر را در رفتارهای خود دارد:

 • اتهام نادرست زدن به کارمندان
 • خیره شدن، زل زدن، و ترساندن غیرکلامی و نشان دادن دشمنی خود
 • تحقیر کردن احساسات و افکار افراد
 • استفاده از رفتار خاموش برای نادیده گرفتن فرد در محل کار
 • انتقاد خشن و مداوم از فرد
 • رفتار غیرمحترمانه
 •  سوءاستفاده از فرایند ارزیابی با دروغ گفتن درمورد عملکرد فرد
 •  اعتراض برای انجام ندادن دستورات
 • سو استفاده از اطلاعات محرمانه در مورد فرد
 •  تلافی کردن بعد از عنوان کردن شکایت از طرف یکی از کارمندان
 • تبعیض گذاشتن
 • عدم توجه حقوق کار در مورد کارمندان

برای مقابله با مدیر بد چه باید کرد؟

 

اگر مدیرتان یک مدیر بد است، بهتر است از کسی حمایت بگیرید.

اگر مدیرتان واقعاً غیرقابل کنترل است و اذیتتان می‌کند از همکاران، سایر مدیران و یا حتی نیروهای بیرون شرکت کمک بگیرید. برای مقابله با مدیر بد شما نیاز به پشتیبانی دارید. اگر نمی‌توانید مستقیم با مدیر بد رفتارتان برخورد کنید، به یک مدیر سطح بالاتر مراجعه کنید و مشکلاتتان را عنوان کنید. صادق باشید و نمونه‌هایی از رفتارهای آزاردهنده او را عنوان کنید. با کمک و حمایت بیرونی احتمال رهایی از این وضعیت بیشتر خواهد بود. اگر همه این راه‌ها با شکست مواجه شد، احتمالاً باید به دنبال کار دیگری باشید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *