jpg - شرایط بازنشستگی

شرایط بازنشستگی

آیا بیمه‌شدگان اختیاری که به رغم داشتن سابقه 20 سال از لحاظ سنی، حائز شرایط بازنشستگی نیستند، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی در تامین‌اجتماعی، بیمه‌پردازی خود را متوقف کنند و پس از رسیدن به سن بازنشستگی، درخواست بازنشستگی کنند؟
بله، با توجه به اینکه بر اساس ماده 76 قانون تامین‌اجتماعی، یکی از حالاتی که بیمه‌شدگان می‌توانند تقاضای بازنشستگی دهند، داشتن 60 سال سن برای مردان و 55 سال سن برای زنان و حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق‌بیمه است. بنابراین بیمه‌شدگان، از جمله بیمه‌شدگان اختیاری و مشاغل آزادی که در مجموع، حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق‌بیمه باشند ولی به سن بازنشستگی نرسیده باشند، می‌توانند بیمه‌پردازی خود را تا رسیدن به سن بازنشستگی متوقف کنند و پس از رسیدن به سن بازنشستگی، تقاضای بازنشستگی بدهند؛ البته با قطع بیمه‌پردازی خود، با توجه به ثابت‌ماندن سابقه بیمه‌پردازی آنها، ممکن است حقوق بازنشستگی‌شان کاهش پیدا کند. (به‌خصوص در مواردی که دستمزد مشمول کسر حق‌بیمه آنها، از یک‌ونیم برابر حداقل دستمزد هر سال بیشتر باشد که توضیحات آن در شماره قبل همین صفحه آمده است.) ضمنا در صورت فوت این‌گونه بیمه‌شدگان قبل از رسیدن به سن بازنشستگی، مستمری بازماندگان با رعایت ماده 111 قانون تامین‌اجتماعی (مبنی بر اینکه مجموع مستمری بازماندگان، در هرحال نباید از حداقل مزد کارگر عادی در هر سال کمتر باشد) نیز برای افراد تحت تکفل آنها برقرار می‌شود. ضمنا در صورت قطع بیمه‌پردازی -در صورت ازکارافتادگی بیمه‌شده- ممکن است شرایط ماده ۷۵ قانون، جهت برقراری مستمری ازکارافتادگی، از دست داده شود. بنابراین، در حالت کلی، توصیه به قطع بیمه‌پردازی نمی‌شود، مگر در شرایط خاص، با توجه به شرایط سن و سابقه که در این‌صورت، لازم است با کارشناسان شعبه محل بیمه‌پردازی خود، مشورت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *