ترازنامه و صورت سود و زیان

ترازنامه و صورت سود و زیان شما نادرست است؟

برای درک میزان سودآوری کسب‌وکار، بسیاری از مدیران عامل تنها به‌ صورت سود و زیان در انتهای هرماه اکتفا می‌کنند. چرا؟

پاسخ در این است که صورت سود و زیان، آنچه را مدیران به دنبالش هستند، نشان می‌دهد (چه مقدار درآمد داشته‌اند و در نهایت چه میزان سود به دست آورده‌اند؟)؛ اما باید توجه کنند که صورت سود و زیان تصویر کلی از سودآوری کسب‌وکارشان را نشان نمی‌دهد.

یک مدیر مالی خوب، برای گردآوری بهتر اطلاعات مورد نیاز، باید دو صورت مالی ترازنامه و صورت سود و زیان را مشاهده کند. هر حسابداری می‌داند که برآورد صورت سود و زیان دقیق مستلزم داشتن یک ترازنامه است. اگر هزینه‌ها و دارایی‌ها به‌درستی ثبت‌نشده باشند یا در جای اشتباه قرار گیرند، هر دو گزارش نادرست خواهد بود.

ترازنامه و صورت سود و زیان

ممکن است فکر کنید ترازنامه و صورت سود و زیان اطلاعات مشابه‌ای را به شما نشان می‌دهند. از یک‌ جهت درست می‌اندیشید، این صورت‌های مالی بینش شما را نسبت به امور مالی شرکت توسعه می‌‌بخشند، اما هرکدام مجموعه متغیرهای مختص خود را دارند.

چه زمانی ترازنامه و صورت سود و زیان شما نادرست است؟

ترازنامه خلاصه‌ای از اطلاعات مالی شما در یک‌لحظه است. از سوی دیگر، صورت سود و زیان مانند یک ویدیو است که نحوه کسب درآمد شما را طی یک دوره زمانی مشخص به نمایش می‌گذارد.

یک ترازنامه از دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام شما تشکیل‌ شده است. دارایی‌ها شامل نقدینگی، حساب‌های دریافتنی، اثاثیه، تجهیزات، هزینه‌های پیش‌پرداخت شده و غیره هستند.

بدهی‌ها همان بدهکاری‌های شماست و شامل حساب‌های پرداختنی، هزینه‌های انباشته‌ شده، بدهی‌های بانکی و صورت‌حساب‌های کارت اعتباری می‌باشد.

پس‌ از اینکه دارایی‌ها (آنچه شما دارید) توسط بدهی‌ها (آنچه شما بدهکار هستید) کاهش می‌یابد، آنچه باقی ماند، ارزش دارایی خالص شرکت یا سرمایه شماست.

دارایی – بدهی= حقوق صاحبان سهام (سرمایه)

تراز کل حقوق صاحبان سهام به مدیران عامل اجازه می‌دهد تا سریعاً کسب‌وکار خود را ارزیابی کند و پیشرفت آن را نسبت به ماه گذشته تشخیص دهند. مشکلات زمانی رخ می‌دهد که در هر یک از گزارش‌ها اشتباهی اتفاق بیافتد.

به‌ عنوان‌ مثال، اگر هزینه‌ها به‌عنوان یک دارایی در ترازنامه کدگذاری شوند، زمانی که باید در صورت سود و زیان قرار گیرند، می‌تواند بر هر دو گزارش تأثیر بگذارد؛ برای نمونه صورت سود و زیان، سود را بیش از میزان واقعی نشان می‌دهد.

چگونه ترازنامه و صورت سود و زیان باهم کار می‌کنند؟

ما قصد داریم مثالی در رابطه با اینکه چگونه این گزارش‌ها باید مطابقت داده شوند ارائه دهیم:

فرض کنید شما کارکنان خود را ملزم به انجام یک رویداد میدانی می‌کنید که مستلزم داشتن یک iPad برای هر کدام از آن‌هاست. شما برای هر iPad هزار دلار پرداخت می‌کنید، که باید ثبت شود. دفتردار نمی‌داند که این پرداخت دارایی است و یا هزینه، و تصور می‌کند که باید به‌عنوان یک دارایی در قالب تجهیزات رایانه‌ای ثبت شود، زیرا iPad عمر بلندمدت دارد.

اما از آنجا که اکثر کسب‌وکارها فقط چیزهایی را به‌عنوان دارایی ثبت می‌کنند که قیمت آن‌ها بیش از ۵۰۰۰ دلار باشد، این مورد باید به‌عنوان هزینه، کدگذاری شده و سپس بهایابی شود.

با ثبت iPads ها به‌عنوان دارایی و نه هزینه، شما در نهایت هزینه‌های کمتر و سود بیشتری را نسبت به آنچه واقعاً برای شرکت، مشتری و کسب‌وکار رخ‌ داده نشان می‌دهید. لذا هنگامی‌که مجدداً می‌خواهید آن کار را قیمت‌گذاری کنید، ممکن است پیشنهاد درستی ارائه ندهید، چون در حقیقت هزینه‌ها (بهای) واقعی را نمی‌بینید.

چرا داشتن یک ترازنامه و صورت سود و زیان در کسب‌وکار اهمیت دارد؟

بسیاری از مدیران عامل‌ها می‌گویند که روی کاغذ به میزان زیادی سودآوری داشتند، اما نقدینگی ندارند. ما همیشه این سؤال را می‌شنویم که: «تمام نقدینگی در کجا صرف می‌شود.» پاسخ، همیشه به ترازنامه منجر می‌شود.

اگر شما در شرکت سود دارید و از آن برای خرید دارایی استفاده می‌کنید، نقدینگی شما خارج می‌شود. به‌ عنوان‌ مثال، هنگامی‌که شما iPads ها را به‌عنوان دارایی خریداری می‌کنید، سود شرکت کاهش نمی‌یابد، اما پول نقد خود را از دست می‌دهید.

 

این موضوع در مورد بدهی‌ها نیز صادق است. اگر شما ۱۰ هزار دلار بدهی کارت اعتباری دارید و از نقدینگی برای پرداخت آن استفاده می‌کنید؛ در صورت سود و زیان نشان داده نمی‌شود؛ همچنین نقدینگی در بانک نخواهید داشت.

ما پیشنهاد می‌کنیم که مدیران عامل در هرماه به ترازنامه خود نگاه کنند. این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد که ترازنامه ماه گذشته را با این ماه مقایسه کنند تا متوجه شوند نقدینگی در کجا استفاده‌ شده و اختلافات را بررسی کنند.

اجازه دهید نرم افزارهای حسابداری، به شما در تهیه گزارش‌های مالی دقیق و مطمئن کمک کنند

یک‌ راه برای دریافت ارقام دقیق در هر ماه، استفاده از نرم افزار حسابداری سپیدار همکاران سیستم است. کارشناسان می‌توانند با استفاده از این سیستم، امور حسابداری را انجام داده و گزارش‌هایی ارائه دهند که به رشد کسب‌وکار شما کمک و به سودآوری بیشتر منجر شود.

دمو رایگان نرم افزار سپیدار

 

منبع : سایت سپیدار سیستم آسیا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *