سپید_حساب_ویرا

تفاوت بورس و فرا بورس

تفاوت بورس و فرا بورس

فهرست مطالب

تفاوت بورس و فرا بورس چیست؟

?آیا تا به حال از خود پرسیده اید فرق بورس با فرابورس در چیست؟
?یقیناً هدف عمده شرکت ها ورود به بازار سرمایه و کسب سود حاصل از این بازار است؛ اما واقعیت این است که برای همه شرکت های فعال در کشور امکان ورود به بازار سرمایه و بورس وجود ندارد.

?به همین دلیل است که بازار فرابورس مشابه بازار بورس و با همان ساختار قانونی ایجاد شده است و تنها تفاوت این دو بازار به چگونگی فرآیند پذیرش برمی گردد.

?البته لازم به ذکر است که بازار فرابورس نسبت به بازار بورس شرایط آسان تری برای پذیرش داشته و همچنین انواع مختلف اوراق بهادار در آن معامله می شود.

?تفاوت در دو بازار بورس و فرابورس

?بر اساس دستورالعمل پذیرش عرضه و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران، فرابورس دارای 5 بازار اول، دوم، سوم، ابزارهای نوین مالی و پایه است.

?تقسیم بندی این 5 بازار به این دلیل است که پذیرش شرکت های سهامی عام در بازار اول و بازار دوم و پذیرش سایر اوراق بهادار صرفاً در بازار ابزارهای نوین مالی صورت می پذیرد.

?بازار سوم جهت عرضه یکجا و پذیره نویسی اوراق بهادار و بازار پایه جهت درج و نقل وانتقال سهام شرکت هایی است که بر اساس الزام بند ب ماده 99 قانون برنامه پنجم توسعه، مشمول ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و امکان پذیرش در یکی از بازارهای بورس یا فرابورس را ندارند .

?در مقابل بازار بورس به طورکلی به دو بازار اول و دوم تقسیم می شود.

?به عبارتی دیگر تشکیل این دو بازار به نحوی عملکرد فعالین را مشخص خواهد کرد؛ به این طریق که اگر شرکتی در بازار اول عملکرد خوبی نداشته باشد به بازار دوم منتقل خواهد شد و در مقابل اگر شرکتی در بازار دوم عملکرد خوبی از خود ارائه دهد به بازار اول منتقل خواهد شد. کانال حساب و کتاب

?ضمن اینکه اگر شرکتی در بازار دوم چندان رضایت بخش عمل نکند از بازار اخراج خواهد شد.

?در کدام بازار سرمایه گذاری کنیم؛ بورس یا فرابورس؟

?شرکت هایی که شرایطشان برای پذیرش در بازار بورس اوراق بهادار دشوار است می توانند به سهولت در بازار فرابورس وارد شوند. این در حالی است که بر اساس مقررات، کلیه مزایای موجود برای شرکت های پذیرفته شده در بورس، برای اوراق بهادار و سهام شرکت های پذیرفته شده در فرابورس نیز تعریف شده اند و این دو بازار در عمل فرق چندانی با هم ندارند.

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ