سپید_حساب_ویرا

حقوق حسابدار

حقوق حسابدار

فهرست مطالب

البته باید این نکته را یادآور شد که کارفرمایان باید مسئولیت ها،پیچیدگی، اهمیت کار و قدرت خرید را در بین دیگر موارد در نظر بگیرند تا حقوق حسابداران را در جایگاه شغلیشان، عادلانه تعیین کنند.

 چند فاکتور دخیل در میزان پرداختی حقوق حسابداران را بررسی خواهیم کرد:

موقعیت

دستمزد یک کارمند در یک رده شغلی مانند حسابداری و در یک مقام ارشد مانند سرپرست حسابداری و یا مدیر مالی، متفاوت است. معمولاً هزینه های زندگی در شهرهای مختلف متفاوت است. برای مثال هزینه های زندگی در شهر تهران بیشتر از شهرهای شمالی ایران است. این فاکتور (موقعیت جغرافیایی) می تواند عاملی برای میزان دریافتی حقوق هر کارمند باشد.

منابع و نیاز در شهر شما می تواند یک فاکتور دیگر به حساب بیاید. برای مثال اگر یک دانشگاه بومی، افراد زیادی را در رشته های مالی فارغ التحصیل کند؛ اما نیاز آن منطقه به حرفه حسابداری از آن نسبت کم تر باشد؛ استعدادها به راحتی هدر می شوند و منابع بیش از نیاز درخواستی، در بازار وجود دارد.

حقوق حسابداران به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

 

برعکس این مسئله، می تواند برای یک موقعیت شغلی که خواهان زیادی یا در یک جای دیگر قرار دارد، هم وجود داشته باشد. راهنمای پرداخت حقوق سالانه برای تمام مشاغل کلیدی و در سرتاسر ایران یکسان است و معادل با حقوقی است که وزارت کار مشخص می کند. با این اوصاف کارفرمایان، در برخی از موقعیت ها، حقوق و مزایایی بیش از تعرفه اعلامی وزارت کار را به کارمندان خود، پرداخت می کنند.

صنعت و کارفرما

صنعتی که در آن مشغول به کار هستید؛ به شدت بر روی مقدار حقوق حسابداران تاثیرگذار است. برای مثال حسابداری که در یک شرکت تکنولوژی و نرم افزاری محور کار می کند؛ ممکن است از کسی که در یک شرکت دیگری که سوددهی چندانی ندارد؛ مشغول به کار است؛ حقوق بیشتری دریافت کند.

موقعیت کارفرما در بازار هم بر میزان حقوق شما، تاثیر خواهد گذاشت. شرکت های استارتاپی حتی در بخش های سودده ممکن است؛ کمتر از جاهای دیگر که  رسمی تر و بزرگ ترند حقوق دهند. مشتریان کارفرما همچنین می توانند فاکتور مهمی در مقدار حقوق حسابداران باشند. برای مثال ممکن است یک مدیر موفق برای یک بانک تجاری کمتر از یک مدیر سهام که در یک شرکت تخصصی کار می کند؛ حقوق بگیرد.

تجربه

در میزان حقوق حسابداران، کارفرمایان به سال ها تجربه ی یک کارمند نگاه می کنند تا مهارت و توانایی هایش را بسنجند. برای مثال یک مامور حسابداری که ۴ سال تجربه ی کاری  در یک شرکت بازرگانی دارد؛ مطمئناً تجربه ی کار با مسائل عمومی بازرگانی را پشت سرگذاشته است و حتی در خصوص مباحث پیچیده از جمله مسائل مالیاتی و حسابداری با تجربه و خرد خود می تواند آن ها را به سادگی پش سر بگذارد. این فرد حسابدار، معمولاً حقوق قابل توجهی نسبت به کسی که فقط برای یک شرکت محلی کار کرده است و مشتریان کمتری دارد را خواهد داشت.

گواهینامه ها

مدارک و گواهینامه های تخصصی می توانند تاثیر زیادی بر حقوق شما داشته باشند اما تاثیر هر نوع گواهینامه متفاوت است. بر اساس سایت StartHereGoPlaces.com که یک سایت آموزش حسابداری است و توسط موسسه ی آمریکایی CPA اداره می شود؛ کسانی که دارای مدرک CPA هستند می توانند ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از کسانی که این مدرک را ندارند حقوق می گیرند.

در حسابداری عمومی و شرکتی نیز گواهینامه ها اهمیت فراوان دارند. برای مثال بر طبق مجله فوربز دانشجویان رشته MBA می توانند به اندازه ی ۵۰ درصد بیشتر حقوق دریافت کنند. متخصصین حسابداری دولتی که دارای مدرک CGAP هستند؛ درآمدشان تا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.

اما هر سازمان خصوصی می تواند مقدار افزایش حقوق را خودش پیشنهاد دهد؛ دارا بودن گواهینامه های تخصصی، برای برخی شرکت ها اهمیت ویژه ای دارد؛ برای مثال حسابداران شرکت های بورسی باید مدارک تخصصی این حرفه را داشته باشند. باید این موضوع را در نظر گرفت که حقوق پایه تنها شرط واریزی نیست و پاداش های کلی مانند مزایا سهیم شدن در سود و دیگر منافع می تواند در نگه داشت یک فرد در جایگاه حسابداری تقش موثری داشته باشد. در برخی موارد نیز پاداش کلی دو تا سه برابر حقوق پایه است.

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ
question