سپید_حساب_ویرا

شرکت ها با ۱۰ درصد افزایش درآمد، مشول ۵ درصد معافیت مالیاتی می شوند

کنترل هزینه چیست

فهرست مطالب

سازمان امور مالیاتی از قانون پنج واحد درصد تخفیف مالیاتی به ازای ۱۰ درصد افزایش درآمد برای اشخاص حقوقی خبر داد.

به گزارش ایسنا، طبق قوانین مالیاتی اشخاص حقوقی مشمول تخفیف مالیاتی یک تا پنج واحد درصدی به ازای هر ۱۰ درصد افزایش درآمد ابرازی در صورت تسویه بدهی مالیاتی گذشته و ارایه به موقع اظهارنامه مالیاتی سال جاری را خواهند شد.

اعلام سازمان امور مالیاتی از مالیات اشخاص حقوقی در حالی است که طبق ماده ۹۴ قانون امور مالیاتی روش محاسبه درآمد مشمولین مالیات مودیان براساس کل فروش کالا و خدمات به اضافه سایر درآمدهای انتفاعی پس از کسر هزینه ها و خسارات صورت می گیرد.

براساس مقررات انتشار یافته تارنمای سازمان امور مالیاتی، اشخاص حقوقی موظفند حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی اظهارنامه، ترازنامه و حساب سود و زیان به دفاتر خود را به همراه فهرست هویت سهامداران و شرکاء با جزئیات تعداد سهام ارایه کنند.

coloured accounting background design 1151 88

از این گذشته اشخاص حقوقی مکلف هستند تا با محاسبه پرداخت حقوق بگیران لیستی شامل نام و نشانی دریافت کنندگان حقوق و میزان آن را ظرف ۳۰ روز به اداره امور مالیاتی محل ارایه دهند.

هم چنین پرداخت های کارفرمایان به اشخاص حقیقی به غیر از پرداخت کسورات بازنشستگی یا بیمه که به عنوان حق مشاوره و حق تحقیق بوده است نیز مشمول مالیات ۱۰ درصدی است.

مشمولیت ۲۵ درصدی مجمع درآمدهای یک شرکت به همراه درآمدهای انتفاعی اشخاص حقوقی وصول شده از داخل و خارج از کشور در حالی است که به موجب این قانون تمامی شرکت ها، وزارتخانه ها، مؤسسات، نهادهای عمومی و شعب شرکت های خارجی ثبت شده در اداره کل ثبت شرکت ها به عنوان اشخاص حقوقی تلقی می شوند.

این در حالی است که مالیات ۲۵ درصدی پس از وضع زیان های حاصل از منابع غیر معاف و کسر معافیت های مقرر به استثنای مواردی که طبق مقررات قانون مذکور دارای نرخ جداگانه ای هستند صورت می گیرد.

هم چنین مالیات مذکور شامل درآمد کل اشخاص حقوقی غیر تجاری که به دلیل تقسیم سود تأسیس نشدند در صورت فعالیت های انتفاعی خواهد شد.

در خصوص اشخاص حقوقی خارجی و مؤسسات خارج از ایران که وصول درآمدی شان از طریق فعالیت های مستقیم با شعبه داخل ایران یا واگذاری فیلم های سینمایی از ایران است نیز مالیات ۲۵ درصدی تعلق می گیرد.

درخصوص شرکت های ادغامی نیز گفته شده که نقل و انتقال دارایی های به شرکت جدید مشمول مالیات نخواهد بود. این در حالی است که اگر این انتقال دارایی موجب تعلق درآمد به هر یک از سهامداران گردد طبق مقررات مشمول مالیات است.

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ