آینده حسابداری و نقش تکنولوژی در حسابداری

فهرست مطالب

آینده حسابداری

زبان کسب و کار و تجارت، حسابداری است. بسیاری از افراد خبره و حرفه ای، چه در حوزه های مالی و چه در حوزه های بازاریابی و راهبردی، به این مسئله پی برده اند که عدم آگاهی از علم حسابداری از جمله موانع

مهمی است که برای انجام بهتر و دقیق تر کار خود باید بر آن چیره شوند و در رفع آن همت کنند. این امر در آینده از اهمیتی دو چندان برخوردار خواهد بود چرا که داده ها و اطلاعات بیشتر و بیشتر در دسترس سازمان ها و شرکت ها قرار خواهد گرفت و به طوری مستمر و به روزتر با آن ها به اشتراک گذاشته خواهد شد. اینطور به نظر می رسد که این صنعت همچون هر صنعت دیگری در حال تغییر است و اگر شما در حال حاضر در حرفه ی حسابداری مشغول به کار هستید و یا سعی دارید وارد این حوزه شوید، باید بدانید که نقش در حال تغییر علم حسابداری در محیط کاری می تواند تا حد زیادی برای شما ناخوشایند باشد. این صنعت یکی از اولین صنایع و حوزه هایی است که با افزایش پیشرفت تکنولوژی اطلاعات و داده ها تحت تأثیر قرار گرفته شده و با توسعه و بکارگیری تکنولوژی هایی مثل نرم افزارهای مالیاتی و ابزاری که حسابداران را قادر می سازد تا میزان اشتباهاتشان را کاهش دهند، همراه بوده است. با این حال طبق برخی از جدیدترین آمارها و آنچه که امروزه در بسیاری از شرکت های فعال در این حوزه ملاحظه می کنیم، می توان گفت که آینده حسابداری همچنان برای افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند و یا می خواهند به این فکر کنند که این زمینه، یک حرفه ی شغلی مناسب برای آن هاست، آینده همچنان روشن است. اگر قصد دارید تا بیشترین فایده را از اشتغال در این حوزه ببرید، باید موارد زیر را درباره آینده حسابداری بدانید:

صنعت حسابداری یکی از اولین صنایع و حوزه هایی است که با افزایش پیشرفت تکنولوژی اطلاعات و داده ها تحت تاثیر قرار گرفته شده و با توسعه و به کارگیری تکنولوژی هایی مثل نرم افزارهای مالیاتی و ابزاری که حسابداران را قادر می سازد تا میزان اشتباهاتشان را کاهش دهند، همراه بوده است.

تکنولوژی شغل شما را از میان نمی برد اما آن را دستخوش تغییر قرار می دهد

از آنجایی که هوش مصنوعی در حال پیشرفت های سریع می باشند، مشاغل حسابداری مدیریتی نهایتاً حذف شده و تکنولوژی با سرعت عمل و کارآیی به مراتب بالاتر جایگزین آن ها خواهند شد. با این حال جای نگرانی نیست چرا که شغل شما در معرض خطر نمی باشد. کارمندان حرفه ای دارای توانایی هایی هستند که نمی توان با کامپیوترها آن ها را جایگزین نمود.  بعنوان مثال مسندهایی چون مسندهای مشاوره ای و یا حتی وظایف بالقوه ی مدیران ارشد مالی، غیرقابل جایگزینی است. در نتیجه می توان گفت آینده حسابداری با تغییر شکل مشاغلی همراه هست که در حال حاضر هنوز توسط تکنولوژی جایگزین نشده اند.

الان بهترین زمان برای حسابدار شدن است

شرکت های تخصصی حسابداری و همچنین معاونت های مخصوص به این کار در سازمان ها و شرکت های بزرگ در حال رشد و گسترش هستند. یکی از معضلات و مشکلات بزرگ در این صنعت آن بوده که در ده سال اخیر کمبود حسابداران حرفه ای و کارکشته به شدت احساس شده و این خود یکی از بهترین فرصت ها برای ورود به این حوزه است. شما می توانید تنها با کمی پشت کار و دقت به یکی از بهترین حسابداران موجود در بازار کار تبدیل شوید. طبق آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۶ در ایالات متحده نرخ بیکاری حساب داران به ۲/۲ درصد کاهش پیدا کرده است و این در حالی است که در این کشور نرخ بیکاری متوسط ملی برابر با ۴ درصد است.

طبق آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۶ در ایالات متحده نرخ بیکاری حسابداران به ۲/۲ درصد کاهش پیدا کرده است و این در حالی است که در این کشور نرخ بیکاری متوسط ملی برابر با ۴ درصد است.

اخذ مدرک کارشناسی ارشد الزامی است

اگر بدنبال آن هستید تا در آینده حسابداری جایی برای خود داشته باشید، حتماً بدنبال ادامه ی تحصیلات بروید. داشتن مدرک کارشناسی ارشد برای داشتن محیط رشد و افزایش حقوق امری غیرقابل انکار است. البته این امر شاید برای تمامی حوزه های کار صدق کند اما به خاطر داشته باشید کسانی در حرفه ی حسابداری موفق تر خواهند بود و موقعیت های بهتری خواهند داشت که زمان خود را در راستای بهبود علم خود و آشنایی با نرم افزارهای جدید سرمایه گذاری کرده باشند. علم حسابداری همواره در حال تغییر و گسترش است و شاید بهترین راه برای همتراز شدن با این سطح از پیشرفت، وقف زمان های خالی برای تحصیل عالی باشد.

سعی کنید در یک حوزه متخصص شوید

اگر امکان دارد در یکی از زیرمجموعه های این علم تخصص پیدا کنید چرا که این باعث می شود فرصت های شغلی خوبی در این زمینه پیدا کنید. بعنوان مثال یکی از زیرمجموعه های این حوزه، حسابداری کشاورزی است. این یکی از صنایعی است که در کشورمان دارای پویاترین محیط های کسب و کاری می باشد و به همین دلیل داشتن دانش لازم مرتبط در علوم مالی می تواند تضمین کننده ی موقعیت های شغلی خوبی باشد. این را نیز در نظر بگیرید که با پیشرفت تکنولوژی شاید این خود شما باشید که با همکاری با شرکت های نرم افزاری به تولید نرم افزار مالی مرتبط با حوزه ی تخصص خود اقدام کنید و سود سرشاری را به دست آورید.

علم حسابداری

تکنولوژی تنها شکل حسابداری را تغییر می دهد

جمع بندی:

در طول این مقاله متوجه شدیم که آینده حسابداری، نه تنها به لحاظ شغلی آینده ای تاریک را برای افراد مشغول به کار در این حرفه رقم خواهد زد، بلکه بالعکس دیگر حرفه ها که با پیشرفت تکنولوژی از میزان کارمندان مشغول به کار در آن ها کاسته می شود، این حوزه تنها با تغییر ماهیت کاری روبرو خواهد بود. به همین خاطر مواردی ذکر شد که به نظر می رسد برای همگام شدن با پیشرفت این علم الزامی باشد. این را باید در نظر داشت که اخذ مدارک عالی و کسب تخصص در یک رشته زیرمجموعه می تواند از بهترین کارهایی باشد که یک حسابدار در راستای حفظ شغل و پیشرفت در آن انجام دهد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
question