24 - انبار

انبار

انبار ، محل فيزيكي نگهداري كالا است .

با تعريف انبار در سيستم ، امكانات و موارد زير در اختيار شما قرار مي‌گيرد :

– محل هاي مختلف فيزيكي كه در واقعيت كالاهاي مختلف در آنها نگهداري ميشوند ، در سيستم هم وجود خواهند داشت و ميتوانيد اطلاعات كالاها را منطبق با شرايط خارج از سيستم نگهداري كنيد .

– در قسمتها و فرم هاي مختلف مورد استفاده در سيستم ، موجودي هاي مختلف كالاها علاوه بر موجودي كل شركت ، به تفكيك انبارهاي تعريف شده در دسترس خواهند بود .

1- تعريف انبار جديد :

پس از ورود به سيستم در منوي سمت راست ، وارد قسمت تامين كنندگان و انبار شده و در قسمت عمليات روي گزينه ” انبار جديد” كليك كنيد .

1 2 148x300 - انبار

در پنجره‌اي كه در اختيار شما قرار ميگيرد ، در صفحه اطلاعات اصلي ، اطلاعات مورد نياز را وارد كنيد.

2 2 300x249 - انبار

جهت ورود اطلاعات ، موارد و نكات زير را مدنظر داشته باشيد :

1- ورود اطلاعات “كد” و “عنوان” اجباري است . پس از تعريف اين اطلاعات ، در همه جاي سيستم هر جا نياز به مشاهده ، نمايش يا انتخاب انبار باشد ، اطلاعات “كد” و “عنوان” به عنوان مشخصات انبار نمايش داده ميشوند .

2- اطلاعات “كد” و “عنوان” وارد شده براي انبارهاي مختلف نميتوانند تكراري باشند .

3- در صورتيكه از امكانات زبان دوم در سيستم استفاده ميكنيد ، ورود اطلاعات “عنوان (2)” اجباري است . در همه جاي سيستم در حالت استفاده از زبان دوم هر جا نياز به مشاهده ، نمايش يا انتخاب انبار باشد ، اطلاعات “كد” و “عنوان (2)” به عنوان مشخصات انبار نمايش داده ميشوند .

4- اطلاعات “عنوان (2)” وارد شده براي انبارهاي مختلف نميتوانند تكراري باشند .

5- ورود اطلاعات “مسئول” ، “شماره تلفن” و “آدرس” اجباري نيست . در صورت ورود هر يك از اين اطلاعات ، ميتوانيد بعدا در گزارش ها و فرمهايي كه چاپ ميگيريد ، از اين اطلاعات استفاده كنيد . مثلا با وارد كردن اطلاعات شماره تلفن و آدرس انبار ، ميتوانيد روي هر سند “حواله انبار” يا “فاكتور فروش” ، اين اطلاعات را هم در صورت نياز چاپ كنيد تا تحويل گيرنده كالا بداند بايد به كجا مراجعه كند .

6- در صورتيكه از امكانات زبان دوم در سيستم استفاده ميكنيد ، ميتوانيد اطلاعات “آدرس (2)” را نيز وارد كنيد و از آن هم در گزارش ها استفاده كنيد.

“معين انبار ” حسابي است كه در هنگام صدور سند حسابداري اسناد انبار ، براي ثبت گردش هاي ريالي ورودي و خروجي انبار ، از آن استفاده خواهد شد .

7- انتخاب “معين انبار” اجباري نيست ولي براي صدور سند حسابداري اسناد انبار به اين معين احتياج داريد . در اين قسمت بايد از ليست حسابهاي معين تعريف شده در قسمت “دفترداري/تعريف حسابها” ، يكي را به عنوان حساب معين مرتبط با اين انبار انتخاب كنيد . در ليست “معين انبار” حسابهاي معيني نمايش داده ميشوند كه فعال بوده و خصوصيت تفصيل پذير ، پيگيري و ارزي براي آنها غير فعال باشد .

8- انتخاب يك حساب معين مشابه براي انبارهاي مختلف ، امكان پذير است ولي در نظر داشته باشيد كه با انجام اين كار ، موجودي ريالي آن انبارها را به تفكيك در حسابداري در اختيار نخواهيد داشت و بايد از گزارش هاي ريالي انبار براي دسترسي اطلاعات ريالي انبارها به تفكيك استفاده كنيد .

9- در صورتيكه براي كاربر ، حقوق دسترسي ويرايش اطلاعات انبار تعريف شده باشد ، ويرايش كليه اطلاعات تعريف انبار در هر شرايطي امكان پذير است .

10- پس از ورود اطلاعات كليد ذخيره y6 - انباريا Ctrl+S را بزنيد . پس از ذخيره اطلاعات ، در سمت راست نوار پايين فرم پيغام y7 - انبارنمايش داده ميشود .

2- يادداشت و اطلاعات تكميلي :

براي مشاهده نحوه استفاده از قسمتهاي “يادداشت” و “اطلاعات تكميلي” ، به راهنماي قسمتهاي عمومي سيستم مراجعه كنيد .

3 2 300x250 - انبار

3- ليست انبارها :

براي مشاهده ليست انبارهاي تعريف شده ، وارد قسمت تامين كنندگان و انبار شده و در قسمت فهرست ، روي گزينه “انبارها” كليك كنيد .

4 2 90x300 - انبار

با انتخاب اين گزينه ، ليستي از انبارهاي تعريف شده در سيستم به همراه خلاصه اي از اطلاعات تعريف شده براي آنها نمايش داده ميشود .

5 2 300x184 - انبار

 

4- حذف انبار :

در صورت نياز به حذف اطلاعات انبار تعريف شده ، از ليست انبارها ، مورد يا موارد مورد نظر را انتخاب كرده و در قسمت y20 - انبار كليدy21 - انباررا بزنيد يا از Ctrl+D استفاده كنيد .

اگر انباري در سيستم به هر نحوي استفاده شده ياشد ، امكان حذف آن انبار از سيستم وجود نخواهد داشت . در اينصورت در صورتي كه حتما بايد حذف شود ، ابتدا مواردي كه از اين انبار استفاده كرده اند را حذف كنيد .

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *