سپید_حساب_ویرا

انجام محاسبات بر روی زمان

تابع VLOOKUP در اکسل

فهرست مطالب

 

محاسبات مربوط به زمان (جمع ساعت در اکسل)

جمع ساعت در اکسلتاریخ و زمان در اکسل یکی از مباحثی است که خیلی مورد سوال قرار میگیره به عنوان مثال جمع ساعت در اکسل . مثلا یک برنامه برای ثبت ساعت ورود و خروج افراد تنظیم کردیم و میخواهیم از طریق اون محاسبات مربوط به حقوق، اضافه کاری، کسری کار و ….. محاسبه کنیم. پس باید بدونیم زمان در اکسل چه مفهومی داره و محاسباتش به چه صورته.

در این آموزش هر نکته ای راجع به زمان وجود داره رو با هم مرور خواهیم کرد.

مطابق شکل 1 در دو سلول، زمان یکسان رو وارد کنید. فرمت یک سلول رو به Number تغییر بدید. این عدد به چه معنی است؟

 

time

شکل 1- مفهوم مقدار زمان

همونطور که در شکل 1 میبینید، 12:53 بعد از ظهر، معادل 0.54 روز هست. بعبارتی 24 ساعت کامل در اکسل معادل عدد 1 هست. در واقع محاسبات ساعت در اکسل، نسبت به روز سنجیده میشه. پس اگر میخوایم محاسباتی که داریم انجام میدیم، بر اساس ساعت باشه، مثلا میخوایم ساعت اضافه کاری رو در مبلغ هر ساعت ضرب کنیم. باید حواسمون باشه که اکسل اون جمع ساعت رو به روز تبدیل میکنه و بعد در مبلغ هر ساعت ضرب میکنه. به نکات زیر دقت کنید:

همونطور که در شکل 2 می بینید، حاصل جمع چند ساعت اضافه کاری بدرستی نمایش داده نمیشه. با یک حساب سرانگشتی می بینیم که مجموع ساعت ها بیش از 50 ساعت هست. برای اینکه نمایش جمع رو اصلاح کنیم، بر روی سلول B8 کلیک راست کرده و در Format Cell/ Custom کد زیر رو وارد میکنیم:

در واقع فرمت زمان هر چی که بود با ثانیه/بدون ثانیه یا مثلا AM/PM …. در هر صورت ساعت یا همون h رو داخل براکت [ ] قرار میدیم.

time calculation

حالا فرض کنید هر ساعت اضافه کاری معادل 10000 ریال هست، برای اینکه ببینیم در نهایت مبلغ ناشی از اضافه کاری چقدر خواهد بود، مجموع بدست آمده رو در مبلغ ضرب میکنیم.

همونطور که در شکل 3 مشاهده می کنید در مرحله اول، حاصل ضرب مجموع ساعات در 10000 به فرمت ساعت هست، در حالیکه ما مبلغ را به فرمت عدد نیاز داریم. پس فرمت آن را به Number تغییر میدهیم. اما می بینیم که پس از تغییر فرمت به Number، میزان حاصلضرب درست نیست. علت همون مسئله ای سهت که در بالا به آن اشاره شد. اکسل مجموع ساعت را به روز تبدیل کرده (یعنی 61:05 رو تقسیم بر 24ساعت کرده) و حاصل را در 10000 ضرب میکند. پس اگر بخواهیم خود ساعت در 10000 ضرب بشه، باید حاصل را در 24 ضرب کنیم.

time calculation 24

شکل 3- محاسبات زمان و ساعت

حالا که جنس زمان و منطق محاسبه اکسل رو فهمیدیم، به راحتی میتونیم هر نوع محاسباتی (جمع ساعت در اکسل) رو روی زمان های مختلف انجام بدیم، جمع، تفریق، ضرب و ….

در ادامه چند تابع کاربردی در خصوص زمان معرفی میکنم که در محاسبات مفید خواهد بود:

2017 09 25 18 40 13

مثلا زمانی که میخوایم دو ساعت رو از هم کم کنیم، از یکی از حالت های نشان داده شده در شکل 4 استفاده میکنیم:

time minus

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ
question