سپید_حساب_ویرا

تابع INDEX

راهنمایی تابع اکسل

فهرست مطالب

در حالت کلی تابع INDEX اکسل برای نمایش مقدار یک سلول از یک محدوده مشخص استفاده میشه. تابع INDEX تابع مهمی در اکسل هست و زیاد از اون استفاده میشه به خصوص ترکیبش با تابع MATCH خیلی کاربرد داره. به عنوان مثال اگر بخوایم مقدار سلولی که در سطر سوم و ستون پنجم یک جدول قرار داره رو بدست بیاریم میتونیم از  تابع INDEX استفاده کنیم. تابع INDEX اکسل در حالت کلی به دو شکل استفاده میشه که اونها رو با هم بررسی میکنیم.

قاعده کلی تابع INDEX به دو صورت زیر هست:

(شماره ستون، شماره سطر، محدوده) INDEX

(شماره محدوده، شماره ستون، شماره سطر، یک یا چند محدوده) INDEX

در حالت اول ما یک محدوده رو برای تابع تعریف میکنیم و شماره سطر و ستون موردنظرمون رو هم مشخص میکنیم و تابع مقدار سلولی که در سطر و ستون مورد نظر هست رو برای ما نمایش میده. در حالت دوم ما چند محدوده رو برای تابع مشخص میکنیم و با دادن شماره سطر و ستون مورد نظر و شماره محدوده موردنظرمون تابع سلول موردنظر رو برمیگردونه. بنابراین اگر محدوده ای که میخوایم در اون با دادن سطر و ستون مقداری رو مشخص کنیم قرار نیست متغیر باشه و ثابت هست از حالت اول استفاده میکنیم و اگر قراره این محدوده تغییر کنه از حالت دوم میتونیم استفاده کنیم.

برای اینکه بهتر با نحوه استفاده از این تابع آشنا بشیم جدول زیر رو در نظر بگیرید:

A B C D
1 میوه اول سیب زرد 100
2 میوه دوم پرتقال نارنجی 50
3 میوه سوم خیار سبز 40
4 نوشیدنی اول شربت سرد 3
5 نوشیدنی دوم قهوه گرم 7

در حالت اول که تابع INDEX سه پارامتر داره اگر فرمول ‎=INDEX(A1:D5;3;4)‎ رو در سلولی قرار بدیم مقدار سلول موجود در سطر سوم و ستون چهارم جدول فوق که عدد 40 هست نمایش داده میشه.

حالا نگاهی به حالت دوم که در اون محدوه موردنظر ما میتونه متغیر باشه میندازیم. در این حالت اگر در سلولی فرمول  ‎=INDEX((A1:D3;A4:D5);2;2;2)‎ رو قرار بدیم چون پارامتر آخر ما عدد 2 هست سلول موجود در سطر دوم و ستون دوم مربوط به آرایه دوم یعنی محدوده  A4:D5 انتخاب میشه و در نتیجه قهوه در اون سلول نمایش داده میشه. اگر پارامتر آخر رو به یک تغییر بدیم محدوده ما از  A4:D5  به  A1:D3 تغییر میکنه و در نتیجه تابع به جای کلمه قهوه کلمه پرتقال رو برمیگردونه.
نکته:

  1. اگر در تابع INDEX پارامتر شماره سطر رو برابر صفر قرار بدیم تابع آرایه ای شامل تمام سلولهای شماره ستون مشخص شده رو برمیگردونه. همینطور اگر شماره ستون رو برابر صفر قرار بدیم تابع آرایه ای شامل تمام سلولهای شماره سطر مشخص شده رو به عنوان نتیجه برمیگردونه. به عنوان مثال اگر ما در سلولی فرمول ‎=SUM(INDEX(B1:D5;0;3))‎ رو در سلولی قرار بدیم، جمع تمام سلول های موجود در ستون سوم محدوده B1:D5 یعنی عدد 200 توسط فرمول محاسبه میشه.
  2. اگر محدوده موردنظر ما دارای فقط یک سطر یا یک ستون باشه تعریف شماره سطر یا ستون برای اون آرایه اختیاری هست. به عنوان مثال اگر محدود موردنظر ما  A1:D1 باشه، ازونجایی که این محدوده فقط یک سطر داره نیازی به تعیین پارامتر شماره سطر نیست و میتونیم جای این پارامتر رو در فرمول خالی بزاریم.

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ