سپید_حساب_ویرا

تاثیر هوش مصنوعی بر کسب و کارها

تاثیر هوش مصنوعی

فهرست مطالب

شاید تا همین چند سال پیش کمتر نام و نشانی از هوش مصنوعی به گوش می رسید ولی امروزه AI به پای ثابت بسیاری از فن آوری های مدرن تبدیل شده است. شرکت های مطرح دنیا نیز از گوگل و آمازون گرفته تا نتفلیکس و ال جی به استفاده از این فن آوری علاقه بسیاری نشان می دهند، این موضوع حتی کسب وکارهای کوچک را مشتاق کرده است که با کسب دانش مورد نیاز، خود را از مزایای چنین فن آوری ارزشمندی بهره مند سازند. وب سایت Chief Marketer یافته های جالبی در این خصوص منتشر کرده که بخش های مهم آن را با هم مرور می کنیم:

 

دموی نرم افزار حسابداری سپیدار

 

۱. در حال حاضر هوش مصنوعی وارد بطن زندگی اغلب شهروندان آمریکایی شده است.

براساس برخی آمارها ۷۹ درصد بزرگسالان آمریکایی به شکلی از هوش مصنوعی استفاده کرده اند. ۶۵ درصد نیز تایید می کنند که اتوماسیون، تاثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره آنها بر جای گذاشته است.

۲. انسان ها به هوش مصنوعی بدگمان هستند و با دیده شک و تردید به آن می نگرند.

این موضوع در حوزه های سلامت، ثروت و رفاه بیشتر دیده می شود، که البته چندان جای تعجب ندارد. ۶۹ درصد افراد شرکت کننده در یک نظرسنجی گفته اند که ترجیح می دهند تصمیم های حوزه ی بهداشت و سلامت را به طور شخصی و بدون دخالت هوش مصنوعی صورت دهند.

۳. بیش از ۶۰ درصد افراد، مسائل مالی خود را بدون دخالت هوش مصنوعی حل و فصل می کنند.
این در حالی است که روز به روز بر تعداد مشتریان سرویس‎ های سرمایه گذاری مبتنی بر ماشین همچون Wealthfront و Betterment افزوده می شود.

۴. به عقیده ۸۱ درصد مردم، اتوموبیل های خودرانِ مجهز به هوش مصنوعی در ده سال آینده در خیابان ها به وفور مشاهده خواهد شد.
در حال حاضر خودروهای ساخت شرکت تلسا و برخی خودروسان دیگر، به طور محدود به این ویژگی مجهز هستند. این ویژگی را شاید بتوان به نوعی برادر بزرگ تر GPS به شمار آورد.

۵. هشتاد درصد افراد شرکت کننده در نظرسنجی می گویند در آینده، مرسولات پستی به طور خودکار در درب منازل به مشتریان تحویل داده می شود. این موضوع به خودی خود فرصتی برای برخی کسب وکارهای کوچک به شمار می رود.

۶. اگر چه در ظاهر «ربات دستیار» ایده جذابی است و بسیار کاربرد دارد ولی آمار چیز دیگری نشان می دهد. فقط ۱۵ درصد کاربران آیفون از «سیری»، یکی از شناخته شده ترین بازیگران این عرصه استفاده می کنند. در واقع این موضوع بیانگر آن است که از دید ۸۵ درصد کاربران آیفون، سیری چندان کاربردی نیست.

۷. بدبیاری های سیری به این نکته ختم نمی شود. ۴۶ درصد صاحبان آیفون که از سیری استفاده می کنند، معتقدند در مورد قابلیت های این ابزار اغراق شده است!

۸. هتل Cosmopolitan در لاس وگاس از یک مسئول پذیرش مجازی به نام Rose استفاده می کند که متکی به فن آوری هوش مصنوعی است. «رُز» کمک کار مشتریان هتل است و تجربه منحصر به فرد تعاملی در اختیار این افراد قرار می دهد. از زمان شروع به کار رز، درآمدهای هتل ۳۹ درصد افزایش یافته و ۹۰ درصد مشتری هایی که با رز سر و کار داشته اند، گفته اند آن را به دیگران هم توصیه می کنند.
۹. بررسی های مرکز تحقیقاتی فارستر نشان می دهد که افراد موثر در تصمیم گیری های سازمانی، علاقه فراوانی به استفاده از هوش مصنوعی در کسب وکار خود دارند. ۶۳ درصد مدیران کسب وکارها، یا در حال استفاده از هوش مصنوعی هستند یا درصدد استفاده از آن هستند.

۱۰. اگر چه بیش از ۶۰ درصد مدیران معتقدند سازمان آن ها از تحول دیجیتال فاصله زیادی دارد، ولی در عمل تحرک چندانی از این افراد دیده نمی شود. این در حالی است که طبق پیش بینی های فارستر، این سازمان ها دیر یا زود شکست می خورند یا توسط شرکت های سطح بالا خریداری می شوند.

۱۱. خرده فروش‎ها برای بهره مندی از مزایای کارگزارهای هوشمند یا همان ربات ها، آمادگی و دانش اندکی دارند. طبق آمار، فقط ۳۳ درصد از خرده فروش ها اهمیت فوق العاده کارگزارهای هوشمند را درک می کنند و ۶۷ درصد بقیه فاقد چنین بینشی هستند. این در حالی است که ربات ها می توانند علاوه بر انجام وظایف معمولی خود، کارهایی همچون «پیشنهاد خرید» و یا «کمک به مشتریان برای تجربه بهتر در خریدهای اینترنتی» را به ارمغان آورند.

۱۲. فن آوری هوش مصنوعی هنوز در دوران ابتدایی خود به سر می برد و رشد و تکامل آن بعضاً عواقب ناخواسته و ناگواری به همراه دارد. به همین دلیل پیش بینی می شود در سال جدید میلادی، ۷۵ درصد پروژه های هوش مصنوعی کمتر از حد انتظار پیش برود.
البته با افزایش درک مدیران و پرسنل کاری با این فن آوری، اشتباه های کمتر صورت خواهد گرفت و اوضاع بهتر می شود.

۱۳. اگر چه هوش مصنوعی در حال ایجاد تغییر و تحول در کسب وکارهای مختلف در گوشه و کنار جهان است ولی اجرا و انجام آن کار ساده ای نیست و به زیرساخت های قدرت مندی نیاز دارد.

تخمین زده می شود در سال ۲۰۱۸، بالغ بر ۵۹ درصد تصمیم گیران کسب وکارها، برای بهره مندی از مزایای هوش مصنوعی، در مدل کسب وکار خود تغییراتی به وجود آورند.

۱۴. وقتی یک فن آوری جدید به عرضه می شود، تا وقتی که برای مردم جا بیافتد و انسان ها با آن خو کنند، قدری زمان نیاز است. این موضوع در مورد هوش مصنوعی نیز صادق است. برای این قضیه دلایل مختلفی بیان می شود که یکی از آنها «مشکلات زبانی» است؛ به این معنا که برخی افراد به دلیل تفاوت های زبانی، نمی توانند تاثیرات هوش مصنوعی را درک کنند.
۳۸ درصد شرکت های شرکت کننده در یک نظرسنجی گفته اند که از هوش مصنوعی در محل کار خود استفاده می کنند ولی ۸۸ درصد دیگر گفته اند خود را به نوعی، از نتایج هوش مصنوعی بهره مند می سازند زیرا قادر به درک کامل آن نیستند.

۱۵. الگوریتم های اختصاصی، ستون فقرات پلتفرم هایی همچون فیس‎بوک، آمازون و گوگل به شمار می رود، و ناتوانی در درک این الگوریتم ها می تواند یک چالش جدی پیش روی کمپین های بازاریابی تلقی گردد. به همین دلیل ضروری است که بازاریاب های حرفه ای با خم و چم هوش مصنوعی آشنا شوند.
این در حالی است که طبق بررسی های فارستر، ۲۵ درصد مدیران ارشد بازاریابی از انجام چنین کاری ناتوان هستند و این موضوع به خودی خود، افول نام و آوازه برند آن ها را به همراه خواهد داشت.

۱۶. معمولاً هر نوع فن آوری در آغاز، ترس و نگرانی را به همراه می آورد. حال این پرسش وجود دارد که هوش مصنوعی به چه شکل کسب وکار، اقتصاد و زندگی ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟ بالا رفتن سطح اتوماسیون باعث شده افراد زیادی نگران آینده شغل خود باشند. برای نمونه، با توجه به این واقعیت که یکی از حوزه های پرکاربرد هوش مصنوعی در آینده، در اتوموبیل های خودران و بدون راننده نمود دارد، این موضوع زنگ خطر را از هم اکنون برای فعالان صنعت خودروسازی به صدا در آورده است. طبق آمارهای انجمن کامیون دارهای آمریکا، در حال حاضر ۳.۵ میلیون راننده کامیون در آمریکا وجود دارد که احتمالاً فن آوری اتوماسیون خودرو باعث می شود ۷۹ درصد این افراد شغل خود را از دست بدهند.

۱۷. این ترس فقط به یک صنعت محدود نمی شود. تقریباً یک سوم از افراد شرکت کننده در یک نظرسنجی، از این که شاید در آینده، اتوماسیون باعث حذف یا نابودی شغل آنها شود ابراز نگرانی کرده اند.
۱۸. ترس از هوش مصنوعی به دیگر جنبه های زندگی نیز کشیده شده است؛ از جمله حریم خصوصی یا همان Privacy.
۴۵ درصد شرکت کنندگان این نظرسنجی، بر این باورند که هوش مصنوعی و اتوماسیون ممکن است یک ریسک برای حریم خصوصی آن ها به شمار رود. ۱۹. از این عده، ۵۷ درصد نگرانی خود را نسبت به تاثیرات ناگوار احتمالی هوش مصنوعی بر اقتصاد جهانی طی ده سال آینده ابراز کرده اند.

۲۰. در دنیای امروز که مردم زیر بمباران انواع اطلاعات نوشتاری، شنیداری و دیداری قرار دارند، آرامش و سکوت حکم کیمیا را دارد. تخمین زده می شود یک درصد جمعیت آمریکا بالغ بر ۲۴ میلیارد دلار هزینه می کنند تا بتوانند با استفاده از سرویس‎ های هوش مصنوعی، پیام های نامرتبط و رسانه های ناخواسته را فیلتر کنند.

منبع: chiefmarketer.com

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ
question