139310271925389244539014 - تسویه حساب

تسویه حساب

تسویه حساب فرمی است که به کمک آن می توانید مبالغ مورد نظر از یک یا چند صورت وضعیت و یا یک یا چند صورت هزینه را تسویه نمایید.

1-     تسویهحساب جدید:

پس از ورود به سيستم در منوي سمت راست ، وارد قسمت پیمانکاری شده و در قسمت عمليات روي گزينه ” تسویه حساب جديد” كليك كنيد .

n1 - تسویه حساب

در پنجره‌اي كه در اختيار شما قرار ميگيرد ، در صفحه اطلاعات اصلي ، اطلاعات مورد نياز را وارد كنيد.

n2 - تسویه حساب

جهت ورود اطلاعات ، موارد و نكات زير را مدنظر داشته باشيد :

1-       انتخاب اطلاعات “نوع تسویه” اجباري است .

2-       در صورت انتخاب نوع “مطالبات”، تسویه برای صورت وضعیت‌ها صادر می شود.

3-       در صورت انتخاب نوع “بدهیها”، تسویه برای صورت هزینه‌ها صادر می شود.

4-       در صورتی که از روش شماره گذاری دستی برای شماره گذاری تسویه‌حساب استفاده می کنید، ورود اطلاعات “شماره” اجباری است.

5-       انتخاب اطلاعات “قرارداد” اجباری است. براي انتخاب “قرارداد” ميتوانيد در  n3 - تسویه حساب در قسمت سمت راست ، شماره قرارداد را تايپ كنيد و كليد Enter يا Tab را بزنيد . در صورتيكه كد وارد شده صحيح باشد ، نام قرارداد نمايش داده ميشود . همچنين با استفاده از كليد y10 - تسویه حساب يا با زدن y11 - تسویه حساب  ، ليست قرارداد هاي تعريف شده در سيستم باز ميشود و ميتوانيد از بين آنها ، قرارداد مورد نظر را انتخاب كنيد.

6-       اطلاعات “کارفرما” با انتخاب قرارداد به طور خودکار پر می شود.

7-       در گزينه “تاريخ” بصورت پيش فرض تاريخ روز نمايش داده ميشود . ميتوانيد تاريخ مورد نظر را در آن وارد كنيد. با ورود “تاریخ” امکان تسویه صورت وضعیت/صورت هزینه های تسویه نشده قبل از آن تاریخ را خواهید داشت.

8-       در صورت انتخاب نوع “بدهی”، انتخاب “طرف مقابل” اجباری است. در این قسمت امکان انتخاب طرفهای مقابلی که در صورت هزینه های اعتباری قرارداد شرکت کرده اند وجود دارد.

9-       در قسمت اقلام تسویه حساب، درج حداقل يك قلم اجباري است و امكان ثبت تسویه بدون قلم وجود ندارد .

10-     براي اضافه كردن قلم به تسویه حساب ، كليد y9 - تسویه حساب يا Ctrl+Insert را بزنيد . همچنين براي حذف يك قلم ميتوانيد از كليد o2 - تسویه حساب يا Ctrl+Delete استفاده كنيد.

11-   براي هر يك از اقلام تسویه حساب ، ورود اطلاعات “شماره صورت وضعیت/هزینه” و “مبلغ دریافت/پرداخت” اجباري است.

12-   برای انتخاب صورت وضعیت/هزینه ، در جدول اقلام در گزينه “شماره” ، شماره صورت وضعیت/هزینه مورد نظر را تايپ كنيد و كليد Enter يا Tab را بزنيد . در صورتيكه شماره وارد شده صحيح باشد ، اطلاعات صورت وضعیت/هزینه نمايش داده ميشود . همچنين با استفاده از كليد y10 - تسویه حساب  يا با زدن y11 - تسویه حساب ، ليست صورت وضعیت/هزینه های تسویه نشده قرارداد باز ميشود و ميتوانيد از بين آنها، صورت مورد نظر را انتخاب كنيد.

13-   پس از انتخاب یک صورت وضعیت/هزینه، مبلغ تسویه نشده آن در بخش “مانده” نمایش داده می شود. شما می توانید با توجه به این مبلغ، مبلغی از این صورت که می خواهید تسویه کنید را در قسمت “مبلغ دریافت/پرداخت” وارد نمایید. توجه داشته باشید که این مبلغ نمی تواند از مبلغ مانده بیشتر باشد.

14-    پس از ورود اطلاعات كليد ذخيره y6 - تسویه حساب يا Ctrl+S را بزنيد. پس از ذخيره اطلاعات ، در سمت راست نوار پايين فرم پيغام y7 - تسویه حساب نمايش داده ميشود.

 

2-     ثبت رسید دریافت/اعلامیه پرداخت برای تسویه حساب:

پس از ثبت تسویه حساب، در صورتی که از “سیستم دریافت و پرداخت سپیدار” استفاده می کنید، می توانید برای تسویه حسابهای خود رسید دریافت یا اعلامیه پرداخت ثبت کنید.

1-      در صورت ثبت تسویه حساب مطالبات، از بالای فرم گزینه “صدور رسید دریافت”n4daryaft - تسویه حساب را انتخاب نمایید.

2-      در پنجره‌ای که در اختیارتان قرار می گیرد، اطلاعات مربوط به “طرف مقابل” ، “حساب معین” و “شرح”  پرشده است. کافیست جزئیات دریافت را وارد نمایید.

نکته:

برای اطلاع از جزئیات مربوط به نحوه صدور رسید دریافت می توانید به راهنمای آن در بخش دریافت و پرداخت مراجعه نمایید.

3-      در صورت ثبت تسویه حساب بدهی ها، از بالای فرم گزینه “صدور اعلامیه پرداخت”n5pardakht - تسویه حساب را انتخاب نمایید.

4-      در پنجره‌ای که در اختیارتان قرار می گیرد، اطلاعات مربوط به “طرف مقابل” ، “حساب معین” و “شرح”  پرشده است. کافیست جزئیات پرداخت را وارد نمایید.

نکته:

برای اطلاع از جزئیات مربوط به نحوه صدور اعلامیه پرداخت می توانید به راهنمای آن در بخش دریافت و پرداخت مراجعه نمایید.

5-       براي هر تسویه حساب ، امكان صدور بيش از يك رسید دریافت/ اعلامیه پرداخت وجود ندارد و همه اطلاعات يك تسویه حساب در يك رسید دریافت/اعلامیه پرداخت ثبت ميشود .

6-      در تسویه حساب در صفحه اسناد مرتبط  ، ميتوانيد مشخصات رسید دریافت/اعلامیه پرداخت صادر شده براي تسویه حساب را مشاهده كنيد .

n6 - تسویه حساب

7-      پس از ثبت سند رسید دریافت/اعلامیه پرداخت برای یک تسویه حساب، امكان انجام تغييرات در آن تا زمان حذف رسید دریافت/اعلامیه پرداخت مربوطه وجود ندارد .

 

3-     حذف رسید دریافت/اعلامیه پرداخت تسویه حساب:

1-     پس از ثبت رسید دریافت برای یک تسویه حساب، در صورت نیاز می توانید آن را با استفاده از گزینه “حذف رسید دریافت”n7 - تسویه حساب در بالای فرم حذف نمایید.

2-     پس از ثبت اعلامیه پرداخت برای یک تسویه حساب، در صورت نیاز می توانید آن را با استفاده از گزینه “حذف اعلامیه پرداخت” n7 - تسویه حسابدر بالای فرم حذف نمایید.

 

4-     يادداشت و اطلاعات تكميلي :

براي مشاهده نحوه استفاده از قسمتهاي “يادداشت” و “اطلاعات تكميلي” ، به راهنماي قسمتهاي عمومي سيستم مراجعه كنيد .

n8 - تسویه حساب

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *