آموزش صدور سند اختتامیه و افتتاحیه در نرم افزار سپیدار (۱۹ گام اساسی)

صدور سند اختتامیه و افتتاحیه - تعریف حسابهای تفصیلی(تعریف مركز هزینه) - تعریف سال مالی در سپیدار

فهرست مطالب

برای شنیدن این مقاله بر روی کلید پخش کلیک کنید 👆

آموزش صدور سند اختتامیه و افتتاحیه در نرم افزار سپیدار

بر طبق فرض دوره مالی ، شرکت ها در پایان سال مالی موظف به بستن حساب های خود وانتقال به سال مالی بعد هستند. به جهت این که عملیات مذکور به درستی انجام شود ابتدا بایستی از صحت اسناد اطمینان حاصل نمود و کلیه اسناد شماره گذاری و قطعی شده باشد. شرکت ها برای این عملیات ابتدا حساب های موقت (حساب های سود زیانی) را بسته ومانده آن را به یک حساب ترازنامه ای منتقل می کنند. این عملیات می تواند در یک یا چند مرحله انجام شود و نهایتاً مانده آن به حسابی مانند سود و زیان سال جاری بسته می شود. در مرحله بعد نیز بایستی حساب های تراز نامه ای بسته شود و به سال بعد منتقل شود که این کار با صدور سند اختتامیه انجام می شود. پس از صدور سند اختتامیه بایستی حساب های ترازنامه ای بسته شده در سند اختتامیه به سال بعد منتقل شود و این امر با صدور سند افتتاحیه محقق می شود. 

چگونه در نرم افزار سپیدار سند اختتامیه صادر کنیم؟

ابتدا وارد نرم افزار حسابداری سپیدار شوید، در منوی سمت راست، وارد قسمت حسابداری شده و در قسمت عملیات روی گزینه ” صدور سند اختتامیه و افتتاحیه” کلیک کنید .
صدور سند افتتاحیه و اختتامیه در سپیدار
صدور سند اختتامیه و افتتاحیه
 فرمی که در اختیار شما قرار می گیرد شما می توانید اطلاعات را وارد نموده و عملیات صدور سند اختتامیه را انجام دهید .
صدور سند افتتاحیه و اختتامیه در سپیدار
عملیات صدور سند اختتامیه
 

نکات مهم هنگام صدور سند اختتامیه در سیستم سپیدار

جهت صدور سند اختتامیه، موارد و نکات زیر را مدنظر داشته باشید:۱-در صورتیکه برای کاربر، حقوق دسترسی صدور سند اختتامیه تعریف شده باشد ، کاربرمی تواند اقدام به این عملیات نماید.۲- قبل از صدور سند اختتامیه حتما بایستی اسناد سال مالی مربوطه قطعی شده باشند.۳-قبل از صدور سند اختتامیه حتما بایستی مانده حساب های سود و زیانی صفر شده باشد ( از طریق صدور سند بستن حساب های سود وزیانی ).۴- سند اختتامیه با وضعیت دائم صادر گردیده و در لیست اسناد با وضعیت دائم نمایش داده می شود و امکان تغییر وضعیت آن توسط کاربر وجود ندارد.۵- سند اختتامیه را می توان با در نظر گرفتن شماره پیگیری و یا بدون در نظر گرفتن شماره پیگیری صادر نمود . اگر در قسمت تنظیمات سیستم حسابداری، گزینه “صدور سند تسعیر و اختتامیه به تفکیک شماره پیگیری” فعال شده باشد ، سنداختتامیه با در نظر گرفتن شماه پیگیری صادر خواهد شد.۶- با باز شدن فرم ، سیستم به صورت پیش فرض “نوع سند” را اختتامیه نمایش می دهد که شما می توانید با توجه به نوع عملیات (اختتامیه یا افتتاحیه) آن را تغییر دهید.
صدور سند افتتاحیه و اختتامیه در سپیدار
اختتامیه یا افتتاحیه
 ۷- “تاریخ سند” اجباری است . سیستم به صورت پیش فرض “تاریخ سند” را با تاریخ روز نمایش می دهد . شما می توانید تاریخ را خالی نموده و تاریخ را به صورت دستی وارد نمایید و یا با زدن کلیدF4 “تاریخ سند” با تاریخ روز پر خواهد شد.
صدور سند
صدور سند
سند اختتامیه صادر شده
سند اختتامیه صادر شده
۸-بعد از وارد نمودن تاریخ سند اختتامیه شما می توانید با زدن کلید بالای فرم ، سند اختتامیه را صادر نموده و همچنین با زدن کلید بالای فرم ، سند اختتامیه صادر شده را مشاهده نمایید.
حذف سند
حذف سند
۹-شما می توانید با کلیک بر روی علامت سپیدار بالای فرم و انتخاب گزینه ، سند اختتامیه را حذف نمایید.۱۰-بعد از صدور سند اختتامیه امکان صادر کردن سند در سال مالی که سند اختتامیه صادر شده است، وجود نخواهد داشت. 

آموزش صدور سند افتتاحیه در سیستم حسابداری سپیدار

پس از ورود به سیستم سپیدار در منوی سمت راست ، وارد قسمت حسابداری شده و در قسمت عملیات روی گزینه “ صدور سند اختتامیه و افتتاحیه” کلیک کنید .
صدور سند افتتاحیه و اختتامیه در سپیدار
صدور سند اختتامیه و افتتاحیه
 فرمی که در اختیار شما قرار می گیرد شما می توانید اطلاعات را وارد نموده و عملیات صدور سند افتتاحیه را انجام دهید .
صدور سند افتتاحیه و اختتامیه در سپیدار
عملیات صدور سند افتتاحیه
 

هنگام صدور سند افتتاحیه به نکاتی دقت کنیم؟

جهت صدور سند افتتاحیه ، موارد و نکات زیر را مدنظر داشته باشید :۱-در صورتیکه برای کاربر ، حقوق دسترسی صدور سند افتتاحیه تعریف شده باشد ، کاربرمی تواند اقدام به این کار نماید.۲- ابتدا باید سال مالی جدید را ایجاد نموده و در سال مالی ایجاد شده اقدام به صدور سند افتتاحیه نمایید.۳- سند افتتاحیه با وضعیت موقت صادر گردیده و در لیست اسناد با وضعیت موقت نمایش داده می شود. شما می توانید مانند بقیه سندها اقدام به تبدیل اسناد موقت به دائم نمایید و وضعیت سند را تغییر دهید . ۴- جهت صدور سند افتتاحیه ، لازم است که در سال مالی قبل سند اختتامیه صادر شده باشد.۵-با باز شدن فرم ، سیستم به صورت پیش فرض “نوع سند” را اختتامیه نمایش می دهد که شما باید نوع سند را تغییر داده و افتتاحیه را انتخاب نمایید.
صدور سند افتتاحیه و اختتامیه در سپیدار
افتتاحیه
 ۶- “تاریخ سند” اجباری است . سیستم به صورت پیش فرض “تاریخ سند” را با تاریخ روز نمایش می دهد . شما می توانید تاریخ را خالی نموده و تاریخ را به صورت دستی وارد نمایید و یا با زدن کلیدF11 “تاریخ سند” با تاریخ روز پر خواهد شد.۷- بعد از وارد نمودن تاریخ سند افتتاحیه شما می توانید با زدن کلید F12 بالای فرم ، سند افتتاحیه را صادر نموده و همچنین با زدن کلید F13 بالای فرم ، سند افتتاحیه صادر شده را مشاهده نمایید.۸-بعد از صادر کردن سند افتتاحیه ، می توان سند مربوطه را ویرایش نمود ( امکان اضافه و یا حذف نمودن قلم سند وجو دارد).۹-شما می توانید با کلیک بر روی علامت سپیدار بالای فرم و انتخاب گزینه F14 ، سند افتتاحیه را حذف نمایید . 

آموزش نحوه بستن حساب ها و ثبت سند اختتامیه/افتتاحیه + آموزش در سپیدار

سوالات متداول

متن سربرگ خود را وارد کنید

پشتیبانی سپیدار

پشتیبانی سپیدار

خدمات پس از فروش و پشتیبانی سپیدار سیستم به صورت رایگان شامل چه مواردی می باشد؟ ۱. دوره گارانتی: مشتریان پس از نصب سیستم (دریافت کد فعال

ادامه مطلب »
تعرفه سپیدار سال 98

تعرفه سپیدار سال ۹۸

آخرین فرصت ها برای خرید نرم افزار مالی سپیدار با تعرفه سال ۹۷ بهمراه هدیه ویژه فقط تا روز ۲۸ اسفند تا ساعت ۱۲ ظهر

ادامه مطلب »

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
question