24 - عامل و فرمول محاسبه

عامل و فرمول محاسبه

برای کالا هایی که محاسبه مقدار آنها نیازمند استفاده از فرمول است می توان از” فرمول محاسبه” استفاده کرد. جهت استفاده از فرمولها باید ابتدا عوامل به کار رفته در آنها را تعریف نمایید. در این سیستم تنها فرمول هایی که در آن از چهار عمل اصلی استفاده شده است قابل محاسبه هستند.

فرآیند استفاده از این ویژگی سیستم به صورت زیر است:

تعریف عامل محاسبه تعریف فرمول محاسبه گروه بندی کالا قرار دادن کالا در گروه بندی محاسبه مقدار در اسناد انبار/فروش

1- تعریف عامل محاسبه جدید:

پس از ورود به سيستم در منوي سمت راست ، وارد قسمت تامین کنندگان و انبار شده و در قسمت عمليات روي گزينه “عامل محاسبه جدید” كليك كنيد .

1 4 106x300 - عامل و فرمول محاسبه

در پنجره‌اي كه در اختيار شما قرار ميگيرد ، در صفحه اطلاعات اصلي ، اطلاعات مورد نياز را وارد كنيد.

7 1 300x115 - عامل و فرمول محاسبه

جهت ورود اطلاعات ، موارد و نكات زير را مدنظر داشته باشيد :

1- ورود اطلاعات “نماد” و “عنوان” اجباري است .

2- در صورتيكه از امكانات زبان دوم در سيستم استفاده ميكنيد ، ورود اطلاعات “عنوان(2)” اجباري است .

3- اطلاعات “نماد” ، “عنوان” و “عنوان(2)” نميتوانند تكراري باشند .

4- پس از ورود اطلاعات كليد ذخيرهy6 - عامل و فرمول محاسبه يا Ctrl+S را بزنيد . پس از ذخيره اطلاعات ، در سمت راست نوار پايين فرم پيغام y7 - عامل و فرمول محاسبهنمايش داده ميشود .

2- تعریف فرمول محاسبه جدید:

پس از تعریف کردن تمام عوامل مورد استفاده در فرمول، می توانید فرمول را نیز در سیستم تعریف کنید. بنابراین در منوي سمت راست ، وارد قسمت “تامین کنندگان و انبار” شده و در قسمت عمليات روي گزينه “فرمول محاسبه جدید” كليك كنيد .

1 5 106x300 - عامل و فرمول محاسبه

در پنجره‌اي كه در اختيار شما قرار ميگيرد ، در صفحه اطلاعات اصلي ، اطلاعات مورد نياز را وارد كنيد.

2 5 300x176 - عامل و فرمول محاسبه

جهت ورود اطلاعات ، موارد و نكات زير را مدنظر داشته باشيد :

1- ورود اطلاعات “کد” و “فرمول” اجباري است .

2- در بخش “فرمول”، فرمول محاسبه مورد نظر را با استفاده از چهار عمل اصلی تایپ کنید.

3- اطلاعات “کد” نميتواند تكراري باشد .

4- پس از ورود اطلاعات كليد ذخيرهy6 - عامل و فرمول محاسبه يا Ctrl+S را بزنيد . پس از ذخيره اطلاعات ، در سمت راست نوار پايين فرم پيغامy7 - عامل و فرمول محاسبه نمايش داده ميشود .

پس از تعریف کردن عوامل و فرمول محاسبه ، برای استفاده از آنها در محاسبه مقادیر کالا می توانید با تعریف گروهی از کالاهای مورد نظر، فرمول محاسبه مرتبط را به آن تخصیص دهید.

جهت اطلاع از نحوه گروهبندی می توانید به راهنمای بخش گروهبندی مراجعه کنید.

پس از تعریف فرمول در سیستم و تشکیل گروه کالا می توانید از فرمول محاسبه با توجه به موجودیت گروه کالا استفاده کنید. بدین ترتیب که اگر موجودیت گروه کالای شما “کالا/خدمت خرید “باشد فرمول محاسبه در رسيد انبار و فاکتور خرید و اگر موجودیت گروه کالای شما ” کالا/خدمت فروش” باشد در فاکتور فروش و خروج انبار قابل استفاده می باشد .

برای استفاده از فرمول در فاکتور ها پس از ایجاد سطر در فاکتور و انتخاب کالایی که در گروه کالای مورد نظر قرار دارد، در قسمت واحد اصلی نماد ماشین حساب را کلیک کنید تا پنجره “محاسبه از روی فرمول” باز شود . در این پنجره با وارد کردن مقدار برای عوامل محاسبه و انتخاب گزینه تایید می توانید مقدار کالای خود را با استفاده از فرمول محاسبه کنید .

3- يادداشت و اطلاعات تكميلي :

براي مشاهده نحوه استفاده از قسمتهاي “يادداشت” و “اطلاعات تكميلي” ، به راهنماي قسمتهاي عمومي سيستم مراجعه كنيد .

4- ليست عوامل و فرمولها :

براي مشاهده ليست گروه هاي تعريف شده ، وارد قسمت تامین کنندگان و انبار شده و در قسمت فهرست ، روي گزينه “عامل محاسبه” یا “فرمول محاسبه” كليك كنيد.

با انتخاب هر یک از اين گزينه ها ، ليستي از عوامل یا فرمولهای تعريف شده در سيستم نمايش داده ميشود4 4 300x201 - عامل و فرمول محاسبه

3 4 153x300 - عامل و فرمول محاسبه

 

5- حذف عامل، فرمول :

در صورت نياز به حذف عامل یا فرمول تعريف شده ، مورد يا موارد مورد نظر را انتخاب كرده و در قسمت كليد را بزنيد يا از Ctrl+D استفاده كنيد .

اگر عامل محاسبه در فرمول محاسبه به هر نحوي استفاده شده باشد ، امكان حذف آن وجود نخواهد داشت . در اينصورت در صورتي كه حتما بايد حذف شود ، ابتدا فرمولهای مرتبط را حذف كنيد .

اگر فرمول محاسبه در گروههای کالا/خدمت به هر نحوي استفاده شده باشد ، امكان حذف آن وجود نخواهد داشت . در اينصورت در صورتي كه حتما بايد حذف شود ، ابتدا گروههای مرتبط را حذف كنيد .

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *