سپید_حساب_ویرا

فرمت سفارشی اعداد اکسل (جادوی نمایش اعداد)

فرمت سفارشی اعداد اکسل

فهرست مطالب

فرمت سفارشی اعداد اکسل

یکی از ابزارهای کاربردی اکسل برای نمایش اعداد محسوب می شود و مطمئن هستم خیلی از دوستانی که با اکسل کار می کنند حداقل یک بار سر و کارشون با شیوهی نمایش اعداد در اکسل افتاده؛ بعضی ها هم که هر روز با این موضوع روبرو هستند.

کاربرد نرم افزار اکسل اون قدر گسترده هست که فکر می کنم هیچ مدیر پروژه یا کسی که در پروژه فعالیت می کند یک روز هم بدون این برنامه نتواند سر کند. بعضی مواقع فکر می کنم که دنیای بدون اکسل چقدر سخته و چقدر محاسبات وقت گیر و پیچیده خواهد بود. بااین حالی که بیش از ۱۵ سال است که با اکسل کار می کنم اگر هرروز یک مطلب جدید از اون یاد بگیرم باز هم تعجب نخواهم کرد، چون می دانم دنیای این برنامه اون قدر گسترده و وسیع است که حالا حالاها باید باهاش کار کرد.

 

پشتیبانی نرم افزار سپیدار

 

یه مدت پیش دنبال یک مطلب می گشتم که اتفاقی به کتاب Excel® Dashboards and Reports, 2nd Edition از نویسنده پرآوازه اکسل John Walkenbach و Mike Alexander برخورد کردم که حیفم اومد اون رو با شما در میان نگذارم.

این مطلب در فصل دوم کتاب با عنوان ارتقا بخشیدن گزارش ها از طریق فرمت سفارشی اعداد، قرار دارد که توصیه می کنم حتماً کتاب اصلی را مطالعه نمایید. سعی می کنم حق مطلب رو تا آنجایی که امکان داره، برای دوستانی که در سمت های مختلف پروژه و یا در سازمان های پروژه محور فعالیت می کنند، ادا کنم.

مفاهیم پایه ای فرمت سفارشی اعداد

برای اعمال فرمت سفارشی اعداد به روش زیر عمل کنید

  1. بر روی محدوده مورد نظرتون که می خواهید فرمت اعداد اون رو عوض کنید راست کلیک کنید و آیتم Format Cells رو انتخاب کنید تا پنجره Format Cells باز شود.
  2. بر روی زبانه یا تب Number بروید و از لیستی که در پایین نشان داده شده گزینه Number رو انتخاب کنید (البته ناگفته نماند این روشی که ارائه می شود محدود به انتخاب Number نمی شه و هر گزینه ای که در لیست قرار داره رو می شه انتخاب کرد و سپس به مراحل بعدی رفت).

در شکل همان طور که نشان داده شده است، تعداد اعشار صفر، استفاده از کاما برای جداکننده هزارگان و همچنین استفاده از پرانتز برای نمایش اعداد منفی استفاده شده است.

 

فرمت سلول ها در اکسل

  1. بر روی گزینه Custom در لیست کلیک کنید تا فرمت سفارشی اعداد باز شود. اکسل فرمت تنظیم شده در مرحله قبل را به صورت دستور زبانی که موردنظر خود می باشد، نشان دهد.

 

فرمت سفارشی اعداد در اکسل

از شکل مشخص است که دستور زبان فرمت انتخاب شده قبل به صورت

#,##0_);(#,##0)

می باشد. از این فرمت نترسید چند لحظه آینده همه آن ها را خودتان اصلاح خواهید نمود.

این دستورالعمل نوشتاری به اکسل می گوید که اعداد را چگونه نمایش دهد. این دستورالعمل شامل فرمت های مختلفی بوده که از طریق نقطه کاما (;) از هم تفکیک می گردند.

در شکل مذکور دو فرمت قرارگرفته که یکی سمت چپ نقطه کاما و دیگری سمت راست نقطه کاما قرار داده شده است. فرمتی که سمت چپ نقطه کاما قرار دارد برای اعداد مثبت اعمال شده و فرمتی که در سمت راست نقطه کاما قرار دارد برای اعداد منفی اعمال می شود؛ بنابراین در این مثال اعداد منفی با نمایش پرانتز در اطراف آن و اعداد مثبت به صورت عادی نمایش داده می شود.

توجه کنید که علامت _) در انتهای فرمت مثبت به اکسل می گوید که به اندازه یک پرانتز در انتهای اعداد مثبت فاصله بیاندازد. با این کار اعداد مثبت هم تراز با اعداد منفی (که پرانتز در اطراف آن قرار دارد)، در زیر هم و شکیل تر نمایش داده می شود.

به راحتی می توان فرمت ارائه شده را اصلاح نمود. برای مثال فرمت زیر را امتحان کنید:

+#,##0;-#,##0

در مثال بالا اعداد مثبت با علامت مثبت در سمت چپ آن (با جداکننده هزارگان) و اعداد منفی با علامت منفی در سمت چپ آن (با جداکننده هزارگان) شبیه اعداد زیر نمایش داده می شود.

+1,200
-15,000,000

به راحتی می توان این فرمت را برای نشان دادن اعداد به صورت درصد اصلاح کرد. فرمت زیر را در کادری که قبلاً اشاره شد، وارد کنید:

+0%;-0%

این دستورالعمل نوشتاری، اعداد را به صورت زیر نمایش می دهد:

+43%
-54%

می توان زیباتر عمل نمود و دستورالعمل نوشتاری را به صورت زیر وارد کرد:

0%_);(0%)

با این تغییرات اعداد قبلی به این صورت نمایش داده می شود:

 45%
(54%)

درصورتی که در دستورالعمل از نقطه کاما استفاده نکنید نشان دهنده این است که فقط یک فرمت را انتخاب کرده اید و این فرمت هم برای اعداد مثبت و هم اعداد منفی اعمال می شود.

خلاصه کردن اعداد بزرگ از طریق گرد کردن به ضرایب هزار، میلیون و …

در قسمت قبل برای نمای اعداد بزرگ از جداکننده هزارگان استفاده شد. برای نمایش واضح تر اعداد بزرگ و گیج نکردن مخاطبان از نمایش سه رقم سمت راست هزارگان و شش رقم میلیون و … می توان صرفه نظر کرد. برای انجام این کار کافی است مراحل قبلی که برای فرمت سفارشی اعداد استفاده شد، انجام دهید. در کادر مربوطه این فرمت را وارد کنید (به کامای آخر توجه کنید):

 

#,##0,

درصورتی که بخواهید شش رقم آن حذف شود و اعداد به صورت ضریبی از میلیون نمایش داده شود، کافی است دو کاما اضافه نمود:

#,##0,,

برای درک بهتر مطلب به شکل زیر توجه کنید. در این شکل هزینه، درآمد و سود دیسیپلین مکانیکال در یک پروژه به نمایش در آمده است:

 

گرد کردن اعداد به صورت ضریبی از میلیون

فکر می کنم شکل به اندازه کافی گویاست ولی برای درک تفاوت این دو فرمت به شکل زیر که مقایسه فرمت قبل و بعد از اعمال ضریب میلیارد برای هزینه دیسیپلین مکانیکال در یک پروژه است، توجه کنید:

 

قبل و بعد از گرد کردن اعداد به صورت ضریبی از میلیارد

 

پرواضح است که خواندن اعداد در حالت دوم برای کاربر، در مواقعی که واقعاً لازم نیست تمام ارقام با دقت زیاد نمایش داده شود بسیار راحت تر است.

نکته حائز اهمیت این است که اکسل تمام ارقام حذف شده را در محاسباتش در نظر می گیرد و فقط برای نمایش خروجی، ارقام را بر اساس فرمت در نظر گرفته شده اصلاح می کند.

خیلی از مواقع دیدم که دوستان برای این کار (گرد کردن اعداد به ضرایب هزارگان) اعداد را بر ۱,۰۰۰ و یا ۱,۰۰۰,۰۰۰ و … تقسیم می کند و این در حالی است که در هرجایی که بخواهند از این اعداد برای محاسباتشان استفاده کنند باید دوباره آن اعداد را به فرمت اولیه بازگردانند و به عبارت دیگر باید در هرجایی یکپارچگی محاسباتشان در اکسل را حفظ نمایند که می تواند بسیار وقت گیر و در بعضی مواقع باعث بروز اشتباه در محاسباتشان گردد.

در صورت نیاز می توان گرد کردن اعداد به ضرایب هزار، میلیون و … را با اضافه کردن یک حرف یا کلمه به انتهای فرمت مشخص تر نمود:

#,##0, “k”

با این کار اعداد بدین صورت نمایش داده می شود.

188k
318k

از این تکنیک برای نمایش اعداد مثبت و منفی نیز می توان استفاده نمود:

#,##0, "k";(#,##0, "k")

بعد از اعمال این فرمت اعداد مثبت و منفی بدین صورت نمایش داده می شود:

188k
(318k)

همین منطق را اگر بخواهید برای ضریب میلیون استفاده کنید، کافی است از دو کاما استفاده کرده و عبارت موردنظر خود را به انتهای دستورالعمل اضافه نمایید.

 

#,##0.00,, “m”

با ترفند قبلی و با اضافه کردن دو رقم اعشار، وقتی که اعداد به ضریب میلیون گرد می شوند، می توان با نمایش دو رقم اعشار دقت اعداد نمایش داده شده را بالا برد.

به عنوان مثال به شکل زیر توجه کنید که هزینه، درآمد و سود دیسیپلین سیویل به صورت ضریب میلیارد (نه رقم) گرد شده و برای بالا بردن دقت از دو رقم اعشار استفاده شده است:

 

گرد کردن اعداد به صورت ضریبی از بیلیون با نمایش حرف b

مخصوصا برای مدیران داشتن یک عدد کلی ملاک است و نیازی نیست که تا ریال آخر اعداد ارائه شود و پرواضح است برای ارائه گزارش مالی این اعداد باید تا ریال آخر ارائه گردد.

مخفی کردن و در نظر نگرفتن صفر

علاوه بر فرمت اعداد مثبت و منفی اکسل این قدرت را دارد که فرمت اعداد صفر نیز تغییر دهد. کافی است یک کاما نقطه (;) دیگر اضافه شده و فرمت موردنظر خود را برای اعمال به عدد صفر در نظر بگیرید. به صورت پیش فرض هر فرمتی که بعد از نقطه کامای دوم در نظر گرفته می شود به عدد صفر اعمال می شود.

به عنوان مثال در دستورالعمل زیر هرگاه در سلولی عدد صفر قرارگرفته باشد عبارت «n/a» نمایش داده می شود:

 

#,##0_);(#,##0); “n/a”

درصورتی که بخواهید کلاً عدد صفر نمایش داد نشود می توانید از این دستورالعمل استفاده کنید:

 

#,##0_);(#,##0);

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ