سپید_حساب_ویرا

آموزش گزارش دفاتر نرم افزار حسابداری سپیدار (8 نکته مهم)

صدور سند اختتامیه و افتتاحیه - تعریف حسابهای تفصیلی(تعریف مركز هزینه) - تعریف سال مالی در سپیدار

فهرست مطالب

برای شنیدن این مقاله بر روی کلید پخش کلیک کنید 👆

گزارش دفاتر نرم افزار حسابداری سپیدار

در پایان گردآوری اسناد ومدارك مثبته ، بررسی وتحلیل رویدادهای مالی و تنظیم سند حسابداری، رویدادهای مزبور به شكلی مناسب در دفاتر حسابداری ثبت می شوند. دفاتر حسابداری را میتوان به دو گروه تقسیم كرد:

  • گروه اول؛ دفاتر رسمی یا قانونی شامل دفتر روزنامه عمومی و دفتر كل می باشد که مورد قبول اداره دارایی است .
  • گروه دوم؛ دفاتر غیر رسمی یا كمكی كه شامل دفاتر معین و سایر دفاتر مورد نیاز حسابداران می گردد .

گزارش دفاتر

گزارش گردش عملیات هر سرفصل بشرح ردیفهای سند یا سرفصلهای حساب یا اطلاعات روزنامه در سطوح ( کل، معین ، تفصیلی ، كل/معین ، معین/تفصیلی ، تفصیلی/معین و كل/معین/تفصیلی ) در این فرم قابل استخراج است.اطلاعات هر سرفصل را میتوان برای کل دوره مالی و یا محدود به یک دوره زمانی رویت نمود.

دفتر كل

دفتری است که ورودی-خروجی حساب ها را به تفکیک “حساب کل” آن ها نشان می دهد. هر سطر از این دفتر یک قلم از سند حسابداری است. از آنجا که در یک سیستم حسابداری معمولی به ازای هر حساب کل چندین و چند حساب معین و به ازای هر حساب معین هم چندین سند حسابداری ثبت می شود حجم این گزارش (دفتر) بسیار زیاد است.

دفتر معین

دفتری است که ورودی-خروجی هر کدام از حساب های معین انتخابی را به تفکیک حساب های معین نشان می دهد. هر سطر از این دفتر یک سطر از سند حسابداری است. این گزارش خیلی شبیه به گزارش دفتر کل است و برای مواردی کاربرد دارد که تنها چند حساب معین خاص مد نظر باشد.

دفتر تفصیلی

این دفتر کاملا مشابه دفاتر معین و کل می باشد و تفاوت در این است که آیتم های اسناد حسابداری به تفکیک حساب های تفصیلی نمایش داده می شوند.

 

دریافت گزارش دفاتر نرم افزار سپیدار و 8 نکته مهم

پس از ورود به سیستم سپیدار در منوی سمت راست ، وارد قسمت حسابداری شده و در قسمت عملیات روی گزینه “گزارش دفاتر” كلیك كنید .

آموزش گزارش دفاتر در نرم افزار سپیدار

 

فرمی كه در اختیار شما قرار می گیرد، می توانید اعمال فیلتر نموده و گزارش مورد نظر را تهیه نمایید .

آموزش گزارش دفاتر در نرم افزار سپیدار

 

جهت تهیه گزارش دفاتر، موارد و نكات زیر را مدنظر داشته باشید :

1- در صورتیكه برای كاربر، حقوق دسترسی گزارش دفاتر تعریف شده باشد، كاربرمی تواند اقدام به تهیه گزارش نماید.

2- وقتی فرم گزارش دفاتر را باز می كنید ، سیستم به صورت پیش فرض گزارش را در محدوده سال مالی كه در آن سال قرار گرفته اید و با درنظر گرفتن سند افتتاحیه ، گزارش دفتر كل را نمایش می دهد . شما می توانید با توجه به نیاز خودتان فیلتر های لازم را انجام داده و گزارش را تهیه نمایید.

3- گزارشگیری “گزارش دفاتر” تنها برای یك سال مالی امكان پذیر است و محدوده گزارشگیری این گزارش نمی تواند بیش از یك سال مالی باشد.

4- در گزارش دفاتر امكان گزارشگیری بر اساس محدوده تاریخی ، شماره سند و با در نظر گرفتن اسناد افتتاحیه، اختتامیه و بستن حسابها وجود دارد و كاربر به راحتی می تواند محدوده گزارشگیری خود را براساس نیاز خود تعیین نموده و گزارش را تهیه نماید.

 

آموزش گزارش دفاتر در نرم افزار سپیدار

 

5-گزینه “از تاریخ” d4 تاریخ شروع سال مالی و گزینه “تا تاریخ” d5 تاریخ خاتمه سال مالی را كه در آن سال اقدام به تهیه گزارش نموده اید را نمایش می دهد . شما می توانید محدوده تاریخ را تغییر دهید و با زدن كلید d6 تاریخ را خالی نموده و تاریخ را به صورت دستی وارد نمایید و یا با زدن كلید d7 با تاریخ روز پر خواهد شد.

6- به طور پیش فرض گزارش دفاتر ، گزارش دفتر كل را نمایش می دهد . چنانچه بخواهید گزارش سطوح دیگر ( معین ، تفصیلی ، كل/معین ، معین/تفصیلی ، تفصیلی/معین و كل/معین/تفصیلی ) را مشاهده نمایید ، كافیست برروی سطح مورد نظر كلیك نموده تا بتوانید گزارش دفتر مربوط به آن سطح انتخابی را تهیه كنید.

7-در صورتیكه از امكانات ارزی در سیستم استفاده میكنید ، در گزارش دفاتر سه ستون ارز ، بدهكار ارزی و بستانكار ارزی فعال می¬شود تا بتوان مقدار ارزی هر حساب را نیز مشاهده نمود.

 

آموزش گزارش دفاتر در نرم افزار سپیدار

 

8- شما می توانید با توجه به نیاز خودتان فیلتر های لازم را انجام داده و گزارش را تهیه نمایید . برای این منظور كافیست بعد از اعمال فیلتر های لازم ، كلید “بروز كردن” d9 پایین فرم را بزنید تا اطلاعات بروز شوند . همچنین شما می توانید اطلاعات تمام صفحات گزارش دفاتر را باز خوانی نمایید . برای این منظور كافیست كلید “بازخوانی همه صفحات” d10 بالای فرم رابزنید .

سوالات متداول

مطالب مرتبط

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ
question