1314 - گزارش دفاتر

گزارش دفاتر

توضیحات گزارش دفاتر
پس از جمع آوري اسناد ومدارك مثبته ، تجزيه وتحليل رويدادهاي مالي و تنظيم سند حسابداري ، رويدادهاي مزبور به شكلي مناسب در دفاتر حسابداري ثبت مي شوند . دفاتر حسابداري را ميتوان به دو گروه تقسيم كرد : گروه اول ، دفاتر رسمي يا قانوني شامل دفتر روزنامه عمومي و دفتر كل مي باشد که مورد قبول اداره دارایی است . و گروه دوم ، دفاتر غير رسمي يا كمكي كه شامل دفاتر معين و ساير دفاتر مورد نياز حسابداران مي گردد .
· گزارش دفاتر : گزارش گردش عملیات هر سرفصل بشرح ردیفهای سند یا سرفصلهای حساب یا اطلاعات روزنامه در سطوح ( کل، معین ، تفصیلی ، كل/معين ، معين/تفصيلي ، تفصيلي/معين و كل/معين/تفصيلي ) در این فرم قابل استخراج است.اطلاعات هر سرفصل را میتوان برای کل دوره مالي و یا محدود به یک دوره زمانی رویت نمود.
·دفتر كل : دفتری است که ورودی-خروجی حساب‌ها را به تفکیک “حساب کل” آن‌ها نشان می‌دهد. هر سطر از این دفتر یک قلم از سند حسابداری است. از آنجا که در یک سیستم حسابداری معمولی به ازای هر حساب کل چندین و چند حساب معین و به ازای هر حساب معین هم چندین سند حسابداری ثبت می‌شود حجم این گزارش (دفتر) بسیار زیاد است.
·دفتر معين : دفتری است که ورودی-خروجی هر کدام از حساب‌های معین انتخابی را به تفکیک حساب‌های معین نشان می‌دهد. هر سطر از این دفتر یک سطر از سند حسابداری است. این گزارش خیلی شبیه به گزارش دفتر کل است و برای مواردی کاربرد دارد که تنها چند حساب معین خاص مد نظر باشد.
·دفتر تفصيلي : اين دفتر کاملا مشابه دفاتر معین و کل مي باشد و تفاوت در این است که آیتم‌های اسناد حسابداری به تفکیک حساب‌های تفصیلی نمایش داده می‌شوند.

گزارش دفاتر :
پس از ورود به سيستم در منوي سمت راست ، وارد قسمت حسابداري شده و در قسمت عمليات روي گزينه “گزارش دفاتر” كليك كنيد .
d1 - گزارش دفاتر
فرمي كه در اختيار شما قرار مي گيرد، مي توانيد اعمال فيلتر نموده و گزارش مورد نظر را تهيه نماييد .
d2 - گزارش دفاتر
جهت تهيه گزارش دفاتر ، موارد و نكات زير را مدنظر داشته باشيد :
1- در صورتيكه براي كاربر ، حقوق دسترسي گزارش دفاتر تعريف شده باشد ، كاربرمي تواند اقدام به تهيه گزارش نمايد .
2- وقتي فرم گزارش دفاتر را باز مي كنيد ، سيستم به صورت پيش فرض گزارش را در محدوده سال مالي كه در آن سال قرار گرفته ايد و با درنظر گرفتن سند افتتاحيه ، گزارش دفتر كل را نمايش مي دهد . شما مي توانيد با توجه به نياز خودتان فيلتر هاي لازم را انجام داده و گزارش را تهيه نماييد .
3- گزارشگيري “گزارش دفاتر” تنها براي يك سال مالي امكان پذير است و محدوده گزارشگيري اين گزارش نمي تواند بيش از يك سال مالي باشد .
4- در گزارش دفاتر امكان گزارشگيري بر اساس محدوده تاريخي ، شماره سند و با در نظر گرفتن اسناد افتتاحيه ، اختتاميه و بستن حسابها وجود دارد و كاربر به راحتي مي تواند محدوده گزارشگيري خود را براساس نياز خود تعيين نموده و گزارش را تهيه نمايد .
d3 - گزارش دفاتر
5-گزينه “از تاريخ” d4 - گزارش دفاتر تاريخ شروع سال مالي و گزينه “تا تاريخ” d5 - گزارش دفاتر تاريخ خاتمه سال مالي را كه در آن سال اقدام به تهيه گزارش نموده ايد را نمايش مي دهد . شما مي توانيد محدوده تاريخ را تغيير دهيد و با زدن كليد d6 - گزارش دفاتر تاريخ را خالي نموده و تاريخ را به صورت دستي وارد نماييد و يا با زدن كليد d7 - گزارش دفاتر با تاريخ روز پر خواهد شد .
6- به طور پيش فرض گزارش دفاتر ، گزارش دفتر كل را نمايش مي دهد . چنانچه بخواهيد گزارش سطوح ديگر ( معين ، تفصيلي ، كل/معين ، معين/تفصيلي ، تفصيلي/معين و كل/معين/تفصيلي ) را مشاهده نماييد ، كافيست برروي سطح مورد نظر كليك نموده تا بتوانيد گزارش دفتر مربوط به آن سطح انتخابي را تهيه كنيد .
7-در صورتيكه از امكانات ارزي در سيستم استفاده ميكنيد ، در گزارش دفاتر سه ستون ارز ، بدهكار ارزي و بستانكار ارزي فعال مي¬شود تا بتوان مقدار ارزي هر حساب را نيز مشاهده نمود .
d8 - گزارش دفاتر
8- شما مي توانيد با توجه به نياز خودتان فيلتر هاي لازم را انجام داده و گزارش را تهيه نماييد . براي اين منظور كافيست بعد از اعمال فيلتر هاي لازم ، كليد “بروز كردن” d9 - گزارش دفاتر پايين فرم را بزنيد تا اطلاعات بروز شوند . همچنين شما مي توانيد اطلاعات تمام صفحات گزارش دفاتر را باز خواني نماييد . براي اين منظور كافيست كليد “بازخواني همه صفحات” d10 - گزارش دفاتر بالاي فرم رابزنيد .

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *