سپید_حساب_ویرا

مالیات کارتخوان سوپرمارکت

مالیات سوپرمارکتها

فهرست مطالب

امروزه در تمام سوپرمارکت‌ها از دستگاه کارتخوان استفاده می ‌شود. با توجه به مبالغ بسیاری که از طریق این کارتخوان‌ ها دریافت و پرداخت می ‌شود، صاحبان این دستگاه ها نیاز به افتتاح پرونده مالیاتی پیدا کرده اند. کلیه این پرداخت ‌ها و واریز ها باید از نظر شرایط مالیاتی بررسی شوند. اداره مالیات بر اساس قوانین مالیاتی کشور از صاحبان سوپرمارکت‌ها و افرادی که در این صنف فعالیت می‌کنند به ازای درآمدی که دارند، مالیات دریافت می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید نحوه محاسبه مالیات سوپرمارکت‌ها به چه صورت است و کدام یک از نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی می‌توانند برای محاسبه مالیات کارتخوان کاربردی باشند، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

نحوه محاسبه مالیات سوپرمارکتها

پیش از اینکه درباره نحوه محاسبه مالیات سوپرمارکت‌ها صحبت کنیم، باید ابتدا این نکته را خاطرنشان کنیم که صاحبان سوپرمارکت‌ها باید به اداره مالیات مراجعه کنند و یک حساب مالیاتی برای خود افتتاح نمایند. در قدم بعدی هم باید طبقه مالیاتی خود را انتخاب کنند. سه طبقه مالیاتی در کشور ما وجود دارد که بر اساس قانون مالیات مستقیم دسته‌بندی شده‌اند.

سوپرمارکت‌ها در طبقه سوم مالیاتی قرار می ‌گیرند و میزان مالیاتی که از آن ها دریافت می‌شود، نسبت به طبقه‌ های بالاتر سبک‌تر و کمتر است.

توجه: صاحبان سوپرمارکت باید طبقه مالیاتی خود را به درستی انتخاب کنند. زیرا اگر اشتباه کنند، امکان تغییر آن تا ۳ ساله آینده وجود نخواهد داشت.

 پس از انجام این مراحل، مالیات سوپرمارکت به صورت پله‌ای برای آن ها محاسبه می‌شود. ابتدا مغازه دارها و صاحبان این مشاغل باید سود سالیانه خود را محاسبه کنند. در صورتی که سود آن ها معاف از مالیات باشد، نیازی به پرداخت مالیات ندارند. اما اگر سود سالیانه آن ها از مبلغ۳۹.۶۰۰.۰۰۰ تومان بیشتر باشد، مالیاتی که پرداخت می‌کنند به شرح زیر است.

  • اگر سود سالانه بیش از ۳۹.۶۰۰.۰۰۰ تومان باشد و مقدار آن به ۲۰۰ میلیون تومان برسد، باید ۱۵% مالیات پرداخت کنند ا.
  • اگر سود سالانه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان باشد، باید ۲۰% مالیات بدهند.
  • به ازای مبالغی بیشتر از ۴۰۰ میلیون تومان هم ۲۵% مالیات برای آن ها در نظر گرفته می‌شود.

معافیت مالیاتی سوپرمارکتها

 به سوپرمارکت ‌ها معافیت مالیاتی هم تعلق می ‌گیرد. بر اساس ماده ۳۱ در قانون مالیات مستقیم کشور، اگر سوپرمارکت‌ها دارای سود سالانه کمتر از یک مقدار مشخص باشند، نیازی به پرداخت مالیات دستگاه کارتخوان ندارند. ۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان مبلغ سقف سود سالانه برای معافیت از مالیات است. افرادی که سود سالانه آن ها بیشتر از این مبلغ باشد، باید به صورت پله‌ای با توجه به سودی که به دست می‌آورند، مالیات بپردازند.

محاسبه مالیات سوپرمارکتها 1

آیا دستگاه کارتخوان مشمول مالیات است؟

با توجه به قوانین مصوب در سازمان امور مالیاتی کشور، تمام افرادی که از دستگاه کارتخوان استفاده می‌ کنند باید مالیات پرداخت کنند. این افراد باید در سامانه مربوط ثبت نام کنند و پس از دریافت کد اقتصادی، یک پرونده مالیاتی تشکیل دهند. در نهایت سود سالانه آن ها محاسبه شده و بر اساس میزان سودی که دارند به دولت مالیات می ‌دهند.

محاسبه سود و زیان سوپرمارکتها با نرم‌افزار فروشگاهی دشت

بعضی از افراد هستند که به مالیات‌های تعیین شده برای دستگاه کارتخوان خود اعتراض دارند. این افراد معتقدند به درستی مالیات کارتخوان برای آن ها محاسبه نشده است. به همین خاطر دست به دامان کافی نت‌ها می‌شوند و با استفاده از ابزارهای نامناسب، سود سالانه خود را محاسبه می‌کنند. در صورتی که محاسبه سود و زیان سوپرمارکت‌ها تنها با استفاده از نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی ممکن است.

به همین خاطر توصیه می ‌کنیم قبل از اقدام به محاسبه سود سوپرمارکت یا فروشگاه خود، درباره نرم‌افزار فروشگاهی دشت اطلاعات بیشتری کسب کنید. به این صورت می‌توانید با خیال راحت مالیات کارتخوان سوپرمارکت خود را بدون خطا محاسبه نمایید.

بسیاری از سوپرمارکت‌ها به خاطر اینکه مالیات کارتخوان خود را پرداخت نکرده‌اند و اطلاعات کافی درباره نحوه تشکیل پرونده مالیاتی نداشته اند، امکان استفاده از دستگاه‌های پوز خود را ندارند. از آنجا که در سال‌های اخیر به دستگاه‌های کارتخوان هم مالیات تعلق می‌گیرد، افرادی که در صنف سوپرمارکت و فروشگاه‌ها فعالیت می‌کنند، باید حتماً با نحوه محاسبه مالیات کارتخوان آشنا باشند و پرونده مالیاتی خود را افتتاح کنند.

کلام پایانی

بسیاری از سوپرمارکت‌ها به خاطر اینکه مالیات کارتخوان خود را پرداخت نکرده‌اند و اطلاعات کافی درباره نحوه تشکیل پرونده مالیاتی نداشته اند، امکان استفاده از دستگاه‌های پوز خود را ندارند. از آنجا که در سال‌های اخیر به دستگاه‌های کارتخوان هم مالیات تعلق می‌گیرد، افرادی که در صنف سوپرمارکت و فروشگاه‌ها فعالیت می‌کنند، باید حتماً با نحوه محاسبه مالیات کارتخوان آشنا باشند و پرونده مالیاتی خود را افتتاح کنند.

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ