حسابداری مدیریت

تکنیک‌‌های حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت یا حسابداری مدیریتی، استفاده از تکنیک‌های حسابداری برای تحلیل کسب‌ و کار جهت حمایت از شکل‌گیری استراتژی، اجرای کسب ‌و کار، تصمیم‌گیری و مدیریت ریسک است. این نوع حسابداری شامل تحلیل اقدامات مالی و غیرمالی است. لازم به ذکر است که حسابداری مدیریت به ‌طور کلی یک شیوه‌ی جدا از فعالیت‌‌های حسابداری مالی است. حسابداری مالی با حسابداری مدیریت فرق دارد. حسابداری مالی فرآیند تهیه و ارائه‌ی اطلاعات مالی سه‌ ماهه و یا سالانه برای استفاده‌ی خارجی است. در حالی ‌که حسابداری مالی برای گزارش به سرمایه‌گذاران خارجی، سهامداران و ذینفعان استفاده می‌شود. حسابداری مدیریت، اطلاعاتی را برای مدیران داخلی شرکت و صاحبان کسب ‌و ‌کار فراهم می‌کند. به ‌طوری ‌که آن‌ها می‌توانند فعالیت‌های کسب ‌و کار را برنامه‌ریزی و کنترل کنند. بنابراین، این دو را با هم اشتباه نگیرید.

حسابداری مدیریت به مدیران در هنگام تصمیم‌گیری‌های دشوار کمک می‌کند. حسابداری مدیریت یک فرآیند درون محور است که اطلاعات مالی و عملیاتی واقعی را به مدیران ارائه می‌کند. استراتژی‌ها معمولاً آینده‌نگرانه هستند و محرمانه نگهداری می‌شوند. در حسابداری مدیریت از تکنیک‌های مختلفی برای ارزیابی هزینه، سود و برنامه‌ریزی استفاده می‌گردد که برخی از آن‌ها نیازمند شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری مدیریت است. اگر مدیر کسب‌ و کاری هستید یا در عرصه‌ی کسب ‌و کارهای مدیریت شرکت مشغول به کار هستید، لازم است که از تکنیک‌های حسابداری در مدیریت استفاده کنید و در صورت لزوم دوره‌هایی جهت آموزش حسابداری مقدماتی تا پیشرفته را برای آشنایی کارکنان با حسابداری مدیریت برگزار کنید. در ذیل، به تعدادی از تکنیک‌های حسابداری مدیریت اشاره می‌کنیم:

 • برنامه‌ریزی مالی

برنامه‌ریزی مالی، عمل تصمیم‌گیری از قبل در مورد فعالیت‌های مالی لازم برای رسیدن به اهداف اولیه‌ی خود است. این اهداف شامل تعیین هر دو اهداف بلند مدت و اهداف کوتاه ‌مدت مالی شرکت، تنظیم سیاست‌های مالی و توسعه‌ی روش‌های اجرایی مالی برای رسیدن به اهداف است. نقش سیاست‌های مالی برای رسیدن به حداکثر بازده سرمایه به کار گرفته شده مورد تأکید قرار گرفته و اهمیت آن را نمی‌توان نادیده گرفت. سیاست‌های مالی ممکن است با تعیین میزان سرمایه‌ی مورد نیاز، منابع بودجه، تعیین و توزیع درآمد و تعیین سطح سرمایه‌گذاری بهینه روی دارایی‌های مختلف ارتباط داشته باشد. در صورت شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری مقدماتی با اصول و روش‌‌های برنامه‌ریزی مالی آشنا شده و حتی کتاب‌هایی در این زمینه به شما معرفی می‌گردد.

 • تحلیل صورت‌های مالی

تجزیه‌ و تحلیل تلاشی برای تعیین اهمیت و معناداری داده صورت‌های مالی است به‌طوری‌که پیش‌بینی را بتوان از طریق چشم‌اندازها برای درآمدهای آینده، توانایی پرداخت بهره و سر رسیدهای بدهی و سودآوری، یک سیاست تقسیم سود منطقی انجام داد. تکنیک‌های چنین تحلیلی، صورت‌های مالی قیاسی، تحلیل روند، صورت‌های جریان وجوه نقد و  تحلیل نسبت هستند. این تجزیه و تحلیل به ارائه اطلاعاتی منجر می‌شود که به مدیران اجرایی، سرمایه‌گذاران و اعتباردهندگان کمک خواهد کرد. اهمیت صورت‌های مالی برای مدیریت کسب ‌و کار کاملاً مشخص است و تجزیه ‌و تحلیل به مدیران کمک می‌کند که از وضعیت مالی و جریان بدهی‌ها و طلب‌ها اطلاع داشته باشند. به همین منظور برای فراگیری استفاده از صورت‌های مالی و همین‌طور تحلیل آن‌ها دوره‌هایآموزش صورت‌ های مالی برگزار می‌شود و در دانشگاه‌ها بر کسب آموزش صورت های مالی تأکید می‌شود. حتی بخش مدیریت ممکن است برای هر چه بهتر انجام دادن تحلیل صورت‌های مالی، اقدام به برگزاری کارگاه آموزش صورت ‌های مالی بکند.

 • بهای تمام ‌شده‌ی تاریخی

بهای تمام ‌شده‌ی تاریخی مبلغی است که در ازای آن خریدار و فروشنده دارایی را با پول مبادله می‌‌کنند. حسابداری بهای تمام شده‌ی تاریخی، داده‌های گذشته را برای مدیریت هزینه‌های مربوط به هزینه‌ی هر نیروی کار، فرآیند و بخش فراهم می‌کند. به ‌طوری ‌که این نوع حسابداری با هزینه‌های استاندارد مقایسه شود. چنین مقایسه‌ای ممکن است برای مدیریت برای کنترل هزینه و برای برنامه‌ریزی‌های آینده مفید باشد.

 • هزینه‌یابی استاندارد

هزینه‌یابی استاندارد یک روش ثبت معاملات حسابداری در هزینه‌های مورد ‌انتظار و سپس تحلیل تفاوت بین هزینه‌های استاندارد و هزینه‌های واقعی است. در حالی ‌که این کار، روش جدیدی نیست، سرعتی که در آن این اطلاعات را می‌توان تحلیل کرد، قطعاً تغییر یافته است. با استفاده از سیستم‌های اطلاعات حسابداری مدرن، صاحبان کسب ‌و کار کوچک می‌توانند به‌ طور همزمان به بررسی واریانس‌های بین هزینه‌های واقعی و استاندارد به محض این‌که مواد خریداری شده و محصولات تولید شد، بپردازند. در گذشته، این تکنیک‌ها به محاسبات توسط یک حسابدار نیاز داشت. در حال حاضر، برخی از این کار توسط نرم‌افزار حسابداری انجام می‌شود. در حالی ‌که این نر‌م‌افزارها قطعاً کار را راحت‌تر می‌کنند، صاحبان کسب‌ و کار کوچک باید مراقب باشند. تفسیر واریانس هزینه‌یابی استاندارد هنوز هم به درک درستی از نحوه روند کار نیاز دارد.

 • کنترل بودجه و بودجه‌بندی

حسابدار مدیریت از ابزار کنترل بودجه برای برنامه‌ریزی و کنترل فعالیت‌های مختلف کسب ‌و کار استفاده می‌کند. کنترل بودجه یک روش مهم برای هدایت عملیات‌های کسب ‌و کار در یک جهت موردنظر مانند رسیدن به بازده سرمایه‌گذاری رضایت‌بخش است.

در حسابداری مدیریت، بودجه‌بندی برای کنترل تولید و عملیات‌های تولید آینده انجام می‌گیرد. اگرچه از حسابداری مدیریت ‌می‌توان برای سایر صنایع استفاده کرد ولی اغلب در یک محیط تولیدمحور و قابل‌سنجش به کار می‌رود. فرایند بودجه‌بندی به آمار و ارقام تولید در گذشته، هزینه‌های مواد اولیه، هزینه‌های نیروی کار و متوسط ساعاتی که از نیروی کار برای انجام وظایف و فرایندهای خاص استفاده می‌گردد. این بودجه پس‌ازآن به‌عنوان یک ابزار اندازه‌گیری استفاده می‌شود. تحلیل واریانس برای اطمینان از پایبندی به بودجه و ارائه اطلاعات لازم برای اصلاح هرگونه انحراف احتمالی به‌کار می‌رود.

 • هزینه‌یابی نهایی

حسابدار مدیریت از روش هزینه‌یابی نهایی، هزینه‌یابی تفاضلی و تحلیل سر به ‌سر برای کنترل هزینه، برای تصمیم‌گیری و به حداکثر رساندن سود استفاده می‌کند.

 • صورت‌حساب جریان وجوه مختلف

حسابدار مدیریت از روش صورت‌حساب جریان وجوه به ‌منظور تحلیل تغییرات در وضعیت مالی یک شرکت بین دو تاریخ استفاده می‌کند. این نوع صورت‌حساب مشخص می‌کند که این وجوه در کسب ‌و کار از کجا به ‌دست آمده‌اند و چگونه این وجوه در کسب‌ و کار استفاده شده‌اند. این نوع صورت‌حساب به تحلیل و کنترل مالی، هدایت آینده و مطالعات تطبیقی ​​کمک می‌کند.

 • صورت‌حساب جریان وجوه نقد

در صورت‌حساب جریان وجوه مبتنی بر افزایش یا کاهش سرمایه در گردش در برنامه‌ریزی مالی دراز مدت بسیار مفید است. ممکن است هنگامی که صورت‌حساب جریان وجوه آشکار می‌شود سرمایه در گردش کافی وجود داشته باشد ولی این شرکت نتواند بدهی‌های جاری خود را بپردازد. این مشکل ممکن است به دلیل تجمع موجودی و افزایش بدهکاران تجاری باشد.

در چنین وضعیتی، یک صورت جریان وجوه نقد مفیدتر است. چون اطلاعات دقیق از جریانات نقدی ورودی و خروجی ارائه می‌دهد. صورت جریان وجوه نقد یک ابزار مهم کنترل وجوه نقدی است چرا که منابع جریان‌های نقدی ورودی را خلاصه می‌کند و از جریان‌های نقدی خروجی شرکت در طول یک دوره‌ی خاص مثلاً یک ماه یا یک سال استفاده می‌کند. این صورت‌حساب، ابزار بسیار مفید برای تجزیه‌وتحلیل نقدینگی شرکت است.

 • تصمیم‌گیری درباره پروژه

هر زمان که گزینه‌های مختلفی برای انجام یک کار خاص وجود دارد، لازم است بهترین گزینه را از تمام گزینه‌ها انتخاب کنید. این امر مستلزم تصمیم‌گیری در بخش مدیریت است. حسابداری مدیریت از طریق تکنیک‌های هزینه‌یابی نهایی، بودجه‌بندی سرمایه، هزینه‌یابی تفاضلی به انتخاب بهترین گزینه که سود حاصل از کسب ‌و کار را به حداکثر خواهد رساند کمک می‌کند. مدیران ازحسابداری مدیریت مانند هزینه‌یابی به ‌منظور ارزیابی هزینه‌ها و سود انجام یک پروژه استفاده می‌کنند.

 • حسابداری تجدید ارزیابی

حسابداری مدیریت از طریق این روش از نگهداری و حفظ سرمایه شرکت اطمینان می‌یابد. هم‌چنین از این طریق تأثیر تغییرات در قیمت‌ها بر تهیه صورت‌های مالی را مدنظر قرار می‌دهند.

 • روش‌های آماری و گرافیکی

حسابدار مدیریت از تکنیک‌های مختلف آماری و گرافیکی به‌منظور ارائه اطلاعات معنی‌دار‌تر و ارائه همان اطلاعات به شکلی استفاده می‌کند که ممکن است به مدیریت در تصمیم‌گیری کمک کند. تکنیک‌های مورد استفاده، نمودار فروش و درآمدها، نمودار سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی خطی، کنترل کیفیت آماری و غیره هستند.

 • هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت

هزینه‌یابی مبتنی بر فعالیت یا ABC ، یک روش حسابداری است که هزینه‌های مربوط به فعالیت‌ها را بر اساس میزان مصرف منابع تخصیص می‌دهد. فعالیت‌ها می‌تواند به محصولات، خدمات و پروژه‌ها مربوط باشد. این نوع هزینه‌یابی به هزینه سربار کمتر نسبت به روش‌های هزینه‌یابی معمول منجر می‌گردد. این سیستم اطلاعاتی هزینه‌یابی را براي تصمیمات استراتژیک و غیر استراتژیک که تحت تأثیر حجم فعالیت هستند براي مدیر فراهم می‌کند. یک استراتژی بلند مدت است و در مورد هزینه‌ها کاربرد دارد.

 • تحلیل سود – هزینه

یک اصطلاح کلی برای مقایسه‌ی هزینه‌های استراتژی کسب ‌و کار با نتایج پیش‌بینی‌ شده‌ی آن است. در این تحلیل این هر دو سود و هزینه‌های محسوس و نامحسوس در نظر گرفته می‌شود. تجزیه ‌و تحلیل سود – هزینه معمولاً به معیارهای مالی مانند ارزش خالص فعلی، ارزش فعلی هزینه و ارزش فعلی منابع متکی است.

 • انتقال اطلاعات

موفقیت یا عدم موفقیت مدیریت وابسته به این واقعیت است که آیا اطلاعات موردنیاز به مدیریت به شکل مناسب و در زمان مناسب ارائه شده است تا بتوانند وظایف برنامه‌ریزی، کنترل و تصمیم‌گیری را به نحوی مؤثر انجام دهند. حسابدار مدیریت، گزارش‌های لازم را با انتخاب داده‌های مناسب، سازمان‌دهی داده‌ها و انتخاب روش مناسب گزارش برای ارائه اطلاعات به سطوح مختلف آماده می‌کند.

بنابراین، استفاده از این تکنیک‌ها به سود مدیران شرکت‌ها و کسب ‌و کارها است. حسابداران مدیریت نقش مهمی در بهبود مدیریت ایفا می‌کنند. از این ‌رو، یادگیری این تکنیک‌ها لازم به نظر می‌رسد اگر می‌خواهید به ‌عنوان حسابدار مدیریت فعالیت کنید یا فارغ‌التحصیل این رشته هستید و هنوز هم احساس می‌کنید به یادگیری نیاز دارید، می‌توانید در دوره‌های آموزش حسابداریثبت‌نام کنید. انواع دوره‌ها و کلاس‌های آموزش حسابداری کاربردی مدیریت برگزار می‌گردد.

اگر با اصول و مفاهیم حسابداری مدیریت آشنا هستید و نیاز به یادگیری نرم‌افزارها و کار با سیستم‌های حسابداری دارید باید در کلاس‌های آموزش حسابداری کاربردی شرکت کنید. با حضور در کلاس‌های آموزش حسابداری کاربردی به ‌صورت عملی را فرا می‌گیرید. در صورتی که آشنایی چندانی با حسابداری ندارید و تازه قصد فراگیری حسابداری را دارید، حضور در هر دو کلاس‌ها و دوره‌های آموزش حسابداری مقدماتی و همچنین دوره‌های آموزش حسابداری بازار کار لازم است تا بتوانید هم با اصول نظری هم کاربردی حسابداری مدیریت آشنا شوید و در بازار کار بتوانید شغلی بیابید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *