2017 10 11 21 26 52 1 - تعریف حسابهای دائم و موقت

تعریف حسابهای دائم و موقت

در حسابداری هر حساب دارای یک ماهیت است یعنی حسابها ماهیتاً یا بدهکار هستند و یا بستانکار . حالا دونستن این ماهیت به چه درد میخوره انشاءالله در زمانی که حسابداری رو مقداری وارد بشید بیشتر به اهمیت اون پی خواهید برد و متوجه خواهید شد که ماهیت حسابها از بحث دو طرفه بودن حسابداری نشات گرفته و کنترل بعضی از حسابها با دونستن ماهیت اون حساب انجام میشه .

در ارتباط با حسابهای موقت و دائم هم قبلاً یک توضیح مختصر دادم که حسابها در یک دسته بندی کلی به دو نوع حسابهای موقت و حسابهای دائم تقسیم میشوند .

۱ – حسابهای موقت :

حسابهایی هستند که مربوط به عملیات حسابداری در یک سال مالی هستند و در پایان سال با یک حساب واسطه بسته شده (صفر میشوند) و در نهایت نتیجه عملیات آنها به حسابهای دائم منتقل میشن و باز در ابتدای سال بعد مجدداً افتتاح میشوند ضمناً به این نوع حسابها ، حسابهای سود و زیانی هم میگن مانند حسابهای درآمد و هزینه .
۲ – حسابهای دائم :

حسابهایی هستند که از ابتدای تاسیس یک واحد تجاری افتتاح شده و عملیات حسابداری سالهای مختلف در آنها انجام شده و مانده آنها از یک سال به سال مالی بعد منتقل میشوند ضمناً به این نوع حسابها ، حسابهای ترازنامه ای هم میگن مثل داراییها ، بدهیها و حساب سرمایه .

دارایی‌ها بدهی‌ها    سرمایه    درآمد و فروش       هزینه و خرید

دائم         دائم         دائم         موقت      موقت

افزایش    کاهش      افزایش    کاهش      افزایش    کاهش      افزایش    کاهش      افزایش    کاهش

بدهکار    بستانکار بستانکار بدهکار    بستانکار بدهکار    بستانکار بدهکار    بدهکار    بستانکار

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *