تنظیم و تهيه ی ليست ماليات به سايت tax.gov.ir

با توجه به اقدامات سازمان امور مالياتي جهت مكانيزه سازي روند ارسال ليست ماليات و  اطلاعات و جلوگيري روند بروكراتيك و سهولت در كنترل و نگهداري اطلاعات ارسالي توسط اشخاص و شركتها ،در حال حاضر تقريبا ارسال اطلاعات به تمامي سازمانهاي امور مالياتي مكانيزه گرديده است.ليست ماليات نیز از این قائده مستثنا نیست.

يك دسته از اطلاعاتي كه همه شركتها را به صورت ماهانه با سازمان امور مالياتي مرتبط مي سازد ليست ماليات حقوق و دستمزد پرسنل و ليست ماليات تبصره ماده ۸۶ است .پيرو توضيحات بالا ارسال اطلاعات حقوق و دستمزد و مبالغ كسر شده توسط كارفرمايان مي بايستي در قالب نرم افزار تهيه و معرفي شده از طرف دارايي تكميل گرديده و پس از دريافت قبض داراي شناسه قبض و شناسه پرداخت به سهولت با مراجعه به هر يك از بانكها قابل پرداخت خواهد بود، وجوه پرداخت شده نيز مشابه كليه قبوض (تلفن ثابت، تلفن همراه ، گاز و … ) در لحظه پرداخت در حسابهاي مربوطه ثبت و نيازي به مراجعه حضوري به شعب مالياتي و تهيه مدارك مكتوب و ارتباط با مميزين و … جهت تائيد اطلاعات وجود ندارد كه اين امر باعث صرفه جويي زماني براي كليه افراد مرتبط گرديده است .

نحوه ارسال ليست ماليات، لیست حقوق و دستمزد پرسنل و ماليات تبصره ماده ۸۶ به شرح ذيل مي باشد :

۱) برای ارسال  ليست ماليات، ابتدا مي بايستي به سايت tax.gov.ir وارد شده و بر روي گزينه فهرست ماليات حقوق الكترونيكي كليك كنيد. با توجه به توضيحات بالا كليه اطلاعات ارسالي به سازمان امور مالياتي از طريق همين سايت و با استفاده از كليك بر روي هر يك از سرفصل هايي كه در عكس ذيل آمده است مقدور خواهد بود .

    1. ليست ماليات۲)با كليك بر روي آيتم فوق وارد مرحله بعدي مي شود، در اينجا نياز است روي متن ورود به سامانه جديد تسليم ليست حقوق كاركنان كليك كنيد . به جاي طي كردن مرحله ۱ و ۲ مي توانيد به صورت مستقيم به سايت :    http://salary.tax.gov.ir  مراجعه نماييد .

مالیات

  1. ۳)سپس با وارد كردن نام كاربري و كلمه عبور كه بعد از ثبت نام در سازمان امور مالياتي به صورت نامه محرمانه به شركتها ارسال مي گردد . وارد پرتال مربوط به خود شود:

مالیات
۴)با انتخاب فهرست حقوق و سپس انتخاب فهرست حقوق جديد مي توانيد فايلي را كه در قالب مربوطه از نرم افزار حقوق و دستمزد خود دريافت كرده ايد در سايت بارگذاري نماييد . در حال حاضر اكثر نرم افزارهاي حسابداري قابليت تبديل اطلاعات حقوق و دستمزد به قالبهاي دارايي را دارند ولي در صورتي كه نرم افزار شما اين قابليت را ندارد در همين سايت نرم افزاري برا تبديل داده ها وجود دارد كه توضيحات نحوه نصب و استفاده از آن نيز متعاقبا وجود دارد
مالیات
۵)با وارد شدن در اين مرحله مي بايستي فيلد هاي مربوط به ماه – حوزه مالياتي – نوع ليست – نام ليست را پر كرده و نسبت به  انتخاب نحوه ثبت ليست بارگذاري فايبهاي WP،WH،WK اقدام كنيد .

پر كردن فيلد هاي مربوطه به صورت انتخابي مي باشد . در مورد قالبهاي WP/WH/WK نيز در بالا اشاره شد كه مي بايستي داده ها در قالب مذكور بار گذاري گردد.
حسابداری

  • نكته در ارسال ليست ماليات:

۱)نام حوزه مالياتي به صورت پيش فرض وجود دارد و تنها نياز به انتخاب دارد .

۲)نوع ليست شامل ( اصلي ، الحاقي ، اصلاحي ) است كه در صورتي كه بار اول در ماه مذكور اطلاعات را ثبت مي كنيد ، حتما گزينه اصلي را انتخاب نماييد و در صورتي كه مثلا اسم يكي از پرسنل اشتباها از ليست حذف شده است و يا اشتباهاتي از اين دست ، گزينه الحاقي را انتخاب و فقط اطلاعات مربوط به شخص مربوطه را وارد و اطلاعات را بارگذاري نماييد و در صورتي كه فايل ارسال شده و ثبت نهايي شده شما به صورت كلي شامل اشتباه است از گزينه اصلاحي استفاده نماييد . در نظر داشته باشد كه با انتخاب اين گزينه ، مميزين محترم در بررسي ها مربوطه كليه اطلاعات ارسالي قبلي را لايملكن تلقي كرده و فايل جديد از نظر تاريخي و محتوايي بررسي خواهد شد .

.png - تنظیم و تهيه ی ليست ماليات به سايت tax.gov.ir

۳)سپس اطلاعات خود را در قالب TEXT مطابق قالب دارايي ثبت و اطلاعات را در آن بار گذاري بفرمائيد و يا از يكي از سيستم هاي مالي كه قابليت تبديل ليست هاي حقوق به قالب مربوطه را دارند استفاده بفرمائيد .

۴)بر روي دكمه ثبت ليست كليك كنيد .

۵)معمولا ثبت اطلاعات بر روي سايت به مدت زماني جهت ثبت بر روي سيستم نياز دارند . از سايت خارج و پس از گذشت مدت زمان كوتاهي به قسمت فهرت فايل ها مراجعه و روي فهرست ليست ها كليك كنيد .

1212 - تنظیم و تهيه ی ليست ماليات به سايت tax.gov.ir

 

۶)در صورت مطابقت تعداد نفرات روي گزينه عمليات و خلاصه ليست به ترتيب كليك كرده و در صورت مطابقت كامل اطلاعات نسبت به تائيد اقدام نماييد . توجه داشته باشيد كه ابتدا كليه اطلاعات و خطا ها را بررسي و مرتفع سازيد . در صورت تائيد نهايي اطلاعات امكان اصلاح مجدد وجود نخواهد داشت .

66 - تنظیم و تهيه ی ليست ماليات به سايت tax.gov.irنكته :

در صورت عدم وجود خطا، پس از كليك بر روي عمليات ، عبارت ذيل براي شما نمايش داده مي شود :

111 - تنظیم و تهيه ی ليست ماليات به سايت tax.gov.irبراي كنترل مجدد و جلوگيري از بروز اشكال احتمالي حتما يكبار نيز بر روي گزينه خطاهاي فايل ها و خلاصه ليست كليك كرده و اطلاعات را كنترل نماييد .

123123 - تنظیم و تهيه ی ليست ماليات به سايت tax.gov.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *