موارد استفاده از حسابرسی

موارد استفاده از حسابرسی

برخی بر انند که حسابرسی تنها به سبب الزامات قانونی صورت می پذیرد, در صورتی که سازمانهای دولتی تنها یکی از استفاده کنندگان از نتایج حسابرسی هستند. سرمایه گذاران فعلی و بالقوه , بانک ها, وام دهندگان و… نیز از نتایج حسابرسی بهره مند می گردند. خلاصه ای از چگونگی این امر در زیر توضیح داده می شود.

? فواید حسابرسی برای واحدهای تجاری .

1_ بررسی مستقل سیستم های داخلی یک واحد تجاری و گزارش وضعیت ان در هر دوره , امکان مناسبی برای مدیران جهت رفع نقاط ضعف سیستم بوجود می اورد.

2_ زمینه های اطلاعاتی بدست امده در حسابرسی , سوابق ذهنی خوبی برای حسابرسان ایجاد می نماید. که قادر خواهند بود در هر زمانی که مورد مشورت قرار گیرند , پیشنهادات مناسبی ارائه دهند . این مورد در تغییر شکل سیستم های داخلی یا توسعه انها کاربرد بیشتری دارد.

3_ وجود حسابرسان مستقل در واحدهای تجاری همواره سبب کاهش اشتباهات , تخلفات و جرائم , به طور نسبی , می گردد و در صورت ارتکاب , زمان کمتری برای کشف انها توسط حسابرسان , مورد نیاز خواهد بود.

? فواید حسابرسی برای صاحبان سرمایه .

1_ حقوق صاحبان سرمایه ای که در مدیریت واحدهای تجاری شرکت ندارند . و فقط به ارائه سرمایه خود جهت فعالیت و سود اوری اقدام نموده اند , محفوظ خواهد بود.

2_ زمانی که یک واحد تجاری , مورد حسابرسی قرار گرفته است , اختلاف بین صاحبان سرمایه در خصوص مواردی چون تقسیم سود , بروز نخواهد کرد. و یا در صورت بروز به حداقل خواهد رسید.

3_ چنانچه سرمایه گذاری قصد ورود به یک واحد تجاری را داشته باشد. و یا صاحب سرمایه ای قصد خروج داشته باشد. صورتهای مالی حسابرسی شده , قابلیت اتکای بیشتری جهت روشن شدن وضع مالی سرمایه گذار یا صاحب سرمایه خواهد داشت . اینگونه صورتهای مالی , به ویژه چنانچه روند سود دهی را مشخص نموده باشد , اطلاعات مناسبی برای بازار سرمایه فراهم می نماید.

? فواید حسابرسی برای اشخاص ثالت .

1_ بانکها یا وام دهندگان بر اساس صورتهای مالی حسابرسی شده قادر خواهند بود سود اوری و قابلیت بازپرداخت وام توسط واحد های تجاری را در دوره های زمانی لازم , بررسی و سپس تصمیم گیری نمایند.

2_ صورتهای مالی حسابرسی شده واحد های تجاری , زمینه های اطلاعاتی مناسبی برای محاسبات و برنامه ریزی های اقتصادی دولت ها به شمار می اید.

منبع : اصول حسابرسی 1 تالیف : اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *