close up of hand using a calculator 1220 58 - نحوه كار با ماشين حساب حسابداري

نحوه كار با ماشين حساب حسابداري

نحوه كار با ماشين حساب حسابداري

کليد(GT (Grand total
با استفاده از اين ويژگي کاربر مي تواند جمع نتايج چند عمل محاسباتي متوالي را در يک زمان محاسبه نمايد . کافيست پس از انجام هر عمل محاسباتي کليد = (مساوي ) را فشرده ، در انتهاي محاسبات با فشردن کليد GT، جمع نتايج تمامي محاسبات قبلي روي نمايشگر ماشين حساب نمايان خواهد شد .

کليد TAX+ ، TAX-
با استفاده از اين قابليت کاربر با يک بار تنظيم درصد مالياتي پرداختي خويش در حافظه دستگاه ، مي تواند در معاملات آتي خويش رقم نهايي فروش به مشتريان را با احتساب ماليات تنها با فشردن کليد TAX محاسبه نمايد و از صرف زمان اضافي جهت محاسبه رقم ماليات و اضافه نمودن آن به رقم نهايي فاکتور خود جلوگيري به عمل آورد .

عملکرد کليد MU
بعضي از ماشين حساب ها کليد MU دارند که کار به علاوه چند درصد را انجام مي دهد .
مثلا 100 ضربدر MU 20 جواب 120 را نشان مي دهد . يعني 100 به علاوه 20 درصد .
اما کار کليد MU که بسيار براي حسابداران عزيز مفيد مي باشد :
زماني که عددي داريم و مي خواهيم درصدي را از عدد سوم ديگري کم کنيم (که بايد محاسبه شود) که به عدد موجود دست يابيم :
به طور مثال عدد 100 را داريم ، مي خواهيم طوري محاسبه کنيم که اگر از مبلغ x (ايکس) به طور مثال 5% کسر شود ، مانده 100 شود .
MU 5/100 = عدد مورد نظر
حال اگر عدد مورد نظر را – 5% کنيم ، عدد 100 بدست مي آيد .

عملکرد کليد CE
بدين صورت است که در صورت درج نادرست يک عدد (خصوصا بين چندين عدد متوالي باشد) مي توانيد با فشردن اين کليد ، همان عدد ناصحيح را اصلاح کرده و عمليات را ادامه دهيد . خاصيت اين کليد وقتي است که تعداد زيادي رقم را به ماشين حساب داده باشيد و به منظور جلوگيري از دوباره کاري بخواهيد از آن استفاده کنيد .
به طور مثال فرض مي کنيم :
5 +9 + 10 + 14 + 17 + …. حالا اگر متوجه شديد که عدد 17 را اشتباه وارد کرده ايد و به جاي آن بايد عدد 20 را وارد مي کرديد ، بدين منظور شما بعد از ورود عدد 17 ، بايد کليدCE رابزنيد تا آخرين مدخل صفر شود و بتوانيد به جاي آن ، عدد 20 را وارد کنيد .

کليد IT
وظيفه اين کليد شمارش اعداد وارد شده است .
کليد هاي M ، M- ، MRC
جهت جمع يا تفريق نتايج چندين نتيجه . براي مثال : 2 + 3 = 5 ، 3 * 2 = 6 ، 4 * 2 = 8
بعد از هر عمليات کليد M مثبت يا منفي را ميزنيم و در آخر کليد MRC را براي جمع يا تفريق نتايج بدست آمده مي زنيم .

کليد TM
براي وارد کردن ساعت به صورت (ساعت/ دقيقه/ ثانيه) و انجام اعمالي مانند جمع يا تفريق ساعت هاي مختلف .

نکته :
يکي از موارد استفاده از کليد CE در ماشين حساب هايي که کليد چک کن دارند هم قابل استفاده است ، با اين خاصيت که بعد از اتمام عمليات و در صورت چک کردن اعداد ممکن است به عددي برسيم که جايگاهي در عمليات ما نداشته باشد مثلا به جاي عدد 100 ، عدد 1000 را وارد کرده باشيم .
در اين حالت وجود کليد correct هم براي اين اصلاح ضروري است ، بدين صورت که ابتدا کليد correct را فشار مي دهيم و سپس کليد CE را و بعد عدد 100 را وارد و دوباره کليد correct را مي زنيم که با اين عمل عدد 100 به جاي عدد 1000 جايگزين مي کنيم .

کليد FEED
در ماشين حساب هايي که مجهز به چاپگر براي کنترل مقادير وارد شده هستند ، اين کليد بدين صورت عمل مي کند که با هر بار زدن اين کليد ، رول کاغذ يک خط بالاتر مي رود . (براي جداسازي و ايجاد فاصله بين محاسبات مختلف)

کليد هاي +TAX ، -TAX و SET
بدين صورت که ابتدا عددي را که مي خواهيم به عنوان نرخ تعريف شود ، وارد کنيد بعد بسته به اينکه اين عدد قرار است کم يا اضافه شود ، يکي از کليد هاي +TAX يا –TAX را ميزنيم و بعد هم دکمه SET را ميزنيم . حالا اين نرخ در حافظه ذخيره مي شود و شما هر وقت که عدد مورد نظر را وارد کنيد ، فقط کافيست دکمه TAX را بلافاصله فشار دهيد تا درصد آن عدد را برايتان محاسبه کند (بدون اينکه دکمه ضرب را بزنيد) .
براي مثال اگر بخواهيد نرخ 25% را تعريف کنيد به اين تريب وارد مي کنيم : 25/ TAX/ SET .
حالا اگر بخواهيد اين کار خود را لغو کنيد ، همين کار را با عدد صفر انجام مي دهيم يعني به جاي 25 ، صفر را وارد مي کنيد و اگر هم خواستيد عدد ديگري وارد کنيد به همين ترتيب عدد مورد نظر را وارد مي کنيد . توجه داشته باشيد که شما فقط مي توانيد يک نرخ داشته باشد .

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *