1314 - مقدمه حسابداری

مقدمه حسابداری

معرفي سيستم حسابداري

هر سازوکار حسابداری دارای سه عملکرد اطلاعاتی، نظارتی و خدماتی است. مهم‌ترین عملکرد یک سازوکار حسابداری عملکرد اطلاعاتی آن است. هر سازوکار حسابداری باید اطلاعات موجود درباره معاملات، عملیات مالی و رویدادهای دارای اثر مالی بر یک مؤسسه را گردآوری و بر حسب پول به عنوان مقیاس مشترک اندازه گیری، ثبت و طبقه بندی کند و در نهایت گزارش‌هایی را فراهم کند که استفاده‌کنندگان مختلف بتوانند بر مبنای آن آگاهانه تصمیم‌گیری کنند. در عملکرد نظارتی سازوکار حسابداری باید اطلاعاتی فراهم آورد که مدیران را در برنامه ریزی و هدایت عملیات و نظارت فعالیت‌های یک مؤسسه یاری رساند. مؤسسات افرادی را به خدمت گرفته و با اشخاص و مؤسسات مختلفی سرو کار دارد. این جریان، تعهدات و مطالباتی را برای مؤسسه ایجاد می‌کند که تنظیم روابط مؤسسه با دیگران و دادن اطلاعات صحیح به آنان، ایفای تعهدات در سررسید و وصول به موقع مطالبات، عملکرد خدماتی یک سازوکار حسابداری را تشکیل می‌دهد .

يكي از مهمترين اهداف سيستم حسابداري مالي ، تهيه اطلاعات مالي منسجم و به روز سازمان ها و موسسات اقتصادي است. اين گروه از اطلاعات، مجموعه عمليات ساز مان ها و موسسات ياد شده را در قالب شاخص هاي كمي بيان مي كند و زمينه هاي لازم را براي كنترل و برنامه ريزي مديريت فراهم مي سازد .

نرم افزار حسابداري مالي ، به عنوان بخشي از نرم افزار سپيدار سيستم ، وظيفه جمع آوري نتايج عمليات و فعاليت هاي اقتصادي يك سازمان را بر عهده دارد . در حقيقت ، افزون بر وظايف معمول سيستم حسابداري مالي ، نقش اصلي اين نرم افزار را مي توان دريافت ، طبقه بندي و جمع بندي اطلاعات ساير سيستم ها همچون “عمليات بانكي” ، “تامين كنندگان و خريد” و “مشتريان وفروش” دانست .

نرم افزار حسابداري مالي ، امكانات متنوع بسياري دارد . امكانات و ويژگي هاي اصلي اين نرم افزار را مي توان در قالب طبقه بندي هاي زير بر شمرد :

1-      طبقه بندي حساب ها تا 4 سطح : گروه ، كل ، معين و تفصيلي

2-      تعيين ويژگي و مشخصات حساب هاي معين بر اساس : ريالي ، ارزي ، تسعير پذير (در صورت داشتن زير سيستم ارزي)، تفصيلي پذير ، پيگيري ، كنترل ماهيت طي دوره و ماهيت حساب

3-      ورود اطلاعات اسناد با تاريخ هاي مختلف توسط كاربران متعدد به صورت همزمان و ايجاد ترتيب لازم توسط سيستم

4-      امكان تهيه گزارش از شماره پيگيري و ارزي همچون يك سطح حساب

5-      ارسال اطلاعات به نرم افزار هايي همچون Excel  براي تهيه گزارش هاي مطلوب و مورد نظر كاربر

6-      شناسايي اسناد ارسالي از ساير سيستم ها و جلو گيري از تكرار اطلاعات براي حفظ يكپارچگي اطلاعات

7-      ثبت اطلاعات سند به صورت موقت و امكان تبديل اسناد موقت به دائم و برعكس

8-      انجام عمليات بستن حساب هاي موقت (سود و زيان)

9-      صدور اسناد بستن حساب ها ، اختتاميه و افتتاحيه توسط سيستم

10-   تهيه گزارش هاي رايج در فرهنگ سيستم مالي به صورت استاندارد و امكان طراحي و ساخت گزارشات در گزارش ساز

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *