سپید_حساب_ویرا

نکات بیت‌کوین

نکات بیت‌کوین

فهرست مطالب

در چند سال گذشته شاهد بوده ایم که کریپتو کارنسی یا پول های دیجیتال مانند «بیت کوین» (Bitcoin) به اکوسیستمی چند میلیارد دلاری تبدیل شده اند و صدها شرکت نوپا و بیش از ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه گذار مخاطره آمیز را جذب کرده اند. در ادامه با وبرا همراه باشید.

 

نمایندگی سپیدار

 

درباره ب پول های دیجیتال مثل بیت‌کوین چه می دانید ؟

پول های دیجیتال بدون شک نوآوری بزرگی در دنیای پرداخت های الکترونیک محسوب می شوند؛ اما در ضمن آموزه های گسترده ای فراتر از دنیای مالی در اختیار ما قرار می دهند. در اینجا پنج نکته ای را که رشد پول های دیجیتال در مورد آینده نوآوری به ما می آموزد عنوان می کنیم:

۱- اطمینان نامتمرکز، پتانسیل گسترده -و درعین حال بهره برداری نشده ای- دارد.

یکی از بارزترین جنبه های پروتکل بیت کوین این است که می تواند اطمینان ایجاد کند، حتی اگر هیچ یک از هویت های موجود در شبکه قابل اطمینان نباشند. این موضوع، فرضیه سنتی را که اطمینان باید از یک منبع منفرد و متمرکز جریان پیدا کند، نقض می کند. اطمینان نامتمرکز تاکنون به صورت اصولی برای تسهیل معاملات مالی مورداستفاده قرارگرفته است. همچنین پتانسیل استفاده از این اطمینان برای توسعه مدیریت حقوق دیجیتال برای موسیقی، فیلم و دیگر محتواهای خلاقانه وجود دارد.

این موضوع باعث می شود هنرمندانی که می خواهند به طرفداران خود اجازه دهند کارهای دیجیتال آن ها را دوباره بفروشند، این کار را بدون ایجاد و مدیریت زیرساخت برای اداره نقل وانتقال های دیجیتال و بدون اینکه نیاز باشد طرفداران در یک شبکه واحد بمانند، انجام دهند.

پول های دیجیتال بدون شک نوآوری بزرگی در دنیای پرداخت های الکترونیک محسوب می شوند؛ اما آموزه های گسترده ای فراتر از دنیای مالی نیز در اختیار ما قرار می دهند

اطمینان نامتمرکز همچنین می تواند برای مقابله با چالش های مدیریت و یکپارچگی داده که توسط «داده های بزرگ» ایجاد می شوند، استفاده شود.

۲-نوآوری را نیز می توان نامتمرکز کرد.

ما نمی دانیم فرد یا افرادی مانند «ساتوشی ناکاموتو» (سازنده پروتکل بیت کوین) خانه های خود را کجا بنا می کنند؛ اما این را می دانیم بعدازاینکه ناکاموتو بیت کوین را معرفی کرد، نوآوری در پول های دیجیتال با سرعت فوق العاده و در گوشه و کنار جهان رخ داده است. اکنون هیچ شرکت یا منطقه جغرافیایی خاصی وجود ندارد که بتواند ادعا کند فضای پول های دیجیتال متعلق به آن است.

در عوض، این اکوسیستم شامل صدها شرکت در قاره های مختلف است که در تولید ایده ها، محصولات، خدمات و پایگاه های جدید بر مبنایی تقریباً روزانه، نقش دارند.
در مورد مراکز نوآوری مانند منطقه سیلیکون ولی آمریکا که تمرکز بالای استعدادها، سرمایه گذاری مخاطره آمیز و شرکت های فنّاوری موفق توانسته اند چرخه بازخورد مثبتی ایجاد کنند و عامل بروز استعدادها، سرمایه و داستان های موفقیت آمیز بیشتری شوند، مطالب زیادی گفته شده است.

همه این مطالب درست هستند؛ اما پول های دیجیتال به ما نشان می دهند که مدل دیگری هم وجود دارد که کاربردپذیر است: وقتی یک صنعت با افرادی همراه می شود که در دنیایی به شدت مرتبط بزرگ شده اند و همکاری با مردم دنیا برای آن ها به راحتی ارتباط و همکاری با افراد در یک اتاق است، نوآوری سریع اتفاق می افتد.

 

نرم افزار حسابداری سپیدار

 

۳- کاهش هزینه ذخیره سازی دیجیتال درها را به سوی روش های جدید و گاهی خلاف انتظار طراحی سیستم ها بازکرده است.

اگر روزهایی را که ذخیره سازی دیجیتال واقعاً گران تمام می شد به یاد بیاورید، ارزش ذخیره سازی را فقط در کپی کردن بیشتر اطلاعات می بینید. شاید برای شما اتفاق نیفتد که سیستمی را طراحی کنید که هزاران کپی از یک اطلاعات را ذخیره سازی کند.

اما تکرار در سطح گسترده، دقیقاً یکی از دلایل کارآمدی بیت کوین است. کلیه معاملات بیت کوین که تاکنون صورت گرفته، به مجموعه ای از بلوک های مرتبط به هم (ازنظر ریاضی) گروه بندی شده اند. زنجیره حاصل از این بلوک ها خبرنامه ای عمومی را تشکیل می دهد که برای همه در دسترس است و در هزاران کامپیوتر مختلف در سراسر دنیا تکرار می شود.

پروتکل بیت کوین مثال فوق العاده ای از کاهش بیشتر هزینه های ذخیره سازی است تا چیزی را که ۱۵ سال پیش معنا نداشت – یعنی ذخیره سازی هزاران کپی از یک چیز – به مبنایی برای روش جدید طراحی  ها تبدیل کند. پیشرفت های مداوم در قابلیت های ذخیره سازی، برقراری ارتباط و رایانش، فرصت های بیشتری برای ایجاد سیستم ها با استفاده از رویکردهایی که درگذشته دور از انتظار بوده، ایجاد خواهد کرد. افرادی که بتوانند این فرصت ها را ببینند، امتیازی برای نوآوری خواهند داشت.

۴-انتشار یک مقاله نوآورانه در اینترنت می تواند اثر عظیمی داشته باشد.

در ژانویه ۲۰۰۹ شبکه بیت کوین راه اندازی شد؛ و ظرف مدت کوتاهی پول های دیجیتال به عنوان یکی از جالب ترین و نوآورانه ترین پیشرفت های تاریخ فنّاوری پرداخت در سراسر دنیا شناخته شدند.

در محیط دانشگاه، اغلب این فرضیه وجود دارد که فقط مقاله هایی ارزش دارند که فرآیند بازبینی دقیق را گذرانده باشند، حتی اگر این کار چند سال طول بکشد. در برخی رشته ها – مثلاً پزشکی – بازبینی دقیق برای حفاظت از جان مردم ضروری است؛ اما در بسیاری از حوزه های فنّاوری، تأخیرهای موجود ربطی به ایمنی مردم ندارد و عملاً این معنا را دارد که ایده های نوآورانه قبل از اینکه علناً منتشر شوند و به تائید برسند، بیات می شوند.

تصور کنید ساتوشی ناکاموتو تلاش می کرد مقاله معرفی بیت کوین را به واسطه یک نشریه آکادمیک سنتی منتشر کند. اول ازهمه، این مقاله درجا رد می شد، چون تعداد کمی از نشریات هستند که قبول می کنند مقاله نویسندگان ناشناس با اسم مستعار را چاپ کنند. دوم، حتی اگر این مانع را نادیده بگیریم، ناظران احتمالاً می گفتند که اطمینان نامتمرکز کارایی ندارد، به خصوص وقتی میلیاردها دلار دارایی درخطر باشد.

ناکاموتو در این صورت مجبور بود سال ها صبر کند تا این مقاله چند بار برود و بیاید و رد شود تا اینکه شاید بالاخره روزی اجازه چاپ بگیرد. در برابر این سناریوی فرضی، بنگرید که واقعاً چه اتفاقی رخ داد: ناکاموتو در اواخر سال ۲۰۰۸ تصمیم گرفت خودش مقاله را چاپ کند و تنها چند ماه بعد، در ژانویه ۲۰۰۹ شبکه بیت کوین راه اندازی شد؛ و ظرف مدت کوتاهی پول های دیجیتال به عنوان یکی از جالب ترین و نوآورانه ترین پیشرفت های تاریخ فنّاوری پرداخت در سراسر دنیا شناخته شدند.

۵)  در چشم اندازی که به سرعت تغییر می کند، آموزش بیشتر در مورد نوآوری می تواند به اندازه خود آن مهم باشد.

در روز ۲۵ فوریه، بعدازاینکه سایت Mt.Gox، محل خریدوفروش بیت کوین در توکیو بسته شد، خبرگزاری سی ان ان خبری را تحت عنوان «ناپدید شدن Mt.Gox، آینده بیت کوین در تردید» کارکرد. منطق این تیتر مثل این است که بگوییم «تخریب پل در طوفان، آینده اتومبیل در تردید.»

بزرگ ترین مانع بر سر راه به کارگیری مناسب نوآوری های نوظهور به واسطه پول های دیجیتال فنّاوری های مهم نیستند، بلکه دیدگاه های موجود در مورد این فنّاوری ها، به خصوص در محافل سیاست عمومی هستند.این گسستگی در برخی جهات چیز جدیدی نیست. به طورکلی، داستان نوآوری در عصر اینترنت تا حدی این داستان است که قانون گذاران و مطبوعات چگونه توانسته اند خود را با تحولات فنّاوری سازگار کنند.

به هرحال نوآوری در فضای پول دیجیتال، سریع تر از هر حوزه تکنولوژیک دیگری روی می دهد و شکاف بین احساس و واقعیت را بیشتر می کند.در این محیط کاملاً دینامیک، نوآوری هایی به موفقیت می رسند که علاوه برنداشتن معایب فنی، از سوی افرادی که می خواهند درگیر گفت وگوی سیاست گذاری گسترده تر شوند، موردحمایت قرار گیرند.

منبع:
Forbes

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ