2017 10 08 09 19 52 - پرسش و پاسخ مالیاتی در خصوص مشمولیت یا عدم مشمولیت مالیات ارزش افزوده دفاتر خدماتی پیشخوان دولت

پرسش و پاسخ مالیاتی در خصوص مشمولیت یا عدم مشمولیت مالیات ارزش افزوده دفاتر خدماتی پیشخوان دولت

آیا دفاتر خدماتی پیشخوان دولت مشمول مالیات بر ارزش افزوده شده اند. و در کدام فراخوان این موضوع وجود دارد.

اگر فردی که قبلا مسئول دفتر بوده وفوت کرده باشد و وراث نیز ارثی نداشته باشند ایا مامور مالیاتی می تواند مطالبه مالیات بر ارزش افزوده در دوران قبل از فوت برای دفتر خدماتی صادر کند.

توضيح اينكه دفتر خدماتی در زمان حیات به فرد دیگری واگذار شده است. و برگه ابلاغ مالیات قبل از واگذاری و فوت است.

?پاسخ اول:

?الف) صاحبان دفاتر خدماتی اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی ، براساس فراخوان ثبت نام مرحله چهارم سازمان امور مالیاتی ،( مشروط بر اینکه در مراحل قبلی مشمول ثبت نام نشده باشند ) مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده در مرحله چهارم بوده و تاریخ اجرای آن از اول مهرماه سال ۱۳۸۹ بوده است .

?ب) مالیات و عوارض ارزش افزوده نوعی مالیات بر مصرف کالا یا خدمات بوده ، و دفاتر خدماتی نیز قاعدتاً بایستی در زمان ارائه خدمات از مشتریان دریافت کرده ، لذا متوفی قبل از زمان فوت این مالیات و عوارض را از مشتریان دریافت کرده و لذا مکلف به تسلیم اظهارنامه و واریز مالیات و عوارض در زمان فعالیت بوده و این مالیات ، ارتباطی به ماترک متوفین ندارد . و واحد مالیاتی نیز می تواند نسبت به دوره های مالیاتی زمان فعالیت متوفی ، مطالبه مالیات و عوارض ارزش افزوده نماید .

?ج) بعد از واگذاری دفتر خدماتی نیز ، انتقال گیرنده مکلف به ثبت نام و انجام تکالیف موضوع قانون مالیات ارزش افزوده وفق قانون و مقررات موضوعه می باشد .

?پاسخ دوم :

در خصوص پاسخ اول یک نکته اساسی وقابل تامل وجود دارد که میبایستی دیدگاه بقیه صاحبنظران نیز جویاشد که آیا منظور وارد کنندگان در فراخوان مرحله اول ثبت نام دایره شمول را برای اشخاصیکه دفعتا برای تامین ماشین الات تولید خود از خارج از کشور ماشین الات خطوط تولید وارد میکند تسری پیدا میکند یاخیر؟ حال چه مودی مشمول ثبت نام در نظام ارزش افزوده شناخته بشود یا نشود .بمحض اینکه ماشین الات خطوط تولید وارد کرد بعنوان وارد کننده تلقی (بمعنای عام کلمه که کلا شغل ان وارد کننده است) ومشمول فراخوان مرحله اول شناخته میشود؟

در پاسخ به سوال فوق الذکر ، چون مرتبط با سوال ۲۳۵ بوده ،لازم به توضیح است که :

۱- باتوجه به نوع فعالیت مودی که تماماً در ارتباط با فعالیتهای معاف موضوع ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده بوده ، اگر فارغ از واردات ماشین آلات خطوط تولید نگاه کنیم ، طبق قانون و مقررات موضوعه ، به علت عدم مشمولیت نیازی به ثبت نام و انجام تکالیف از جمله ارائه اظهارنامه نبوده است .

۲- با عنایت به این که مودی ثبت نام کرده و اظهارنامه هم داده ، این امر ناظر بر مشمول شناخته شدن مودی ، آن هم صرفاً بلحاظ وارد کردن ماشین آلات خطوط تولید بوده ، که مسلماً نیاز به مجوزهای مربوط به واردات از جمله کارت بازرگانی داشته ، تا بتواند به عنوان واردکننده ،عملیات مربوط به واردات را بنام خود انجام بدهد .

۳- دریافت دو فقره چک امانی ( بابت مالیات و عوارض ) از وارد کننده ماشین الات خطوط تولید نیز گویای این مسئله است که ، وارد کننده بمحض اینکه این نوع ماشین آلات را وارد کرد از طرف گمرک به عنوان مشمول نظام مالیات ارزش افزوده شناخته شده ، و بخاطر آن هم ،جهت تحویل چکهای امانی به سازمان امور مالیاتی معرفی می شود ، تا با بررسی و رسیدگی واحدهای مالیاتی نسبت به ماشین آلات نصب شده در محل کارخانه ، تکلیف این چکهای دریافتی ، بلحاظ وصول یا استرداد آن به مودی – بسته به نوع فعالیت مودی و موارد استفاده از ماشین آلات( که اگر موارد استفاده از ماشین آلات ، صرفاً تولید کالاهای معاف موضوع ماده ۱۲ قانون مبحوث باشد وصول ، و در غیر این صورت تهاتر یا استرداد می گردد) – مشخص شود . وگرنه اگر وارد کننده تلقی نمی شد ، و به تبع آن مشمول ثبت نام نشده بود که نیاز به دریافت چکهای امانی و مکاتبات گمرک با سازمان امورمالیاتی نبود و گمرک مالیات و عوارض متعلقه را در محل گمرک وصول و به حساب سازمان امور مالیاتی طبق مقررات واریز می کرد .

۴- یک موضوع دیگر نیز قابل طرح است و آن هم اینکه ، این وارد کننده ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید بعد از وارد کردن ماشین آلات مذکور ، فرضاً بدلایلی نخواست یا نتوانست در محل کارخانه نصب کند و اقدام به فروش آنها به غیر نماید ، در این حالت بایستی در نظام مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کرده باشد ، تا واحد مالیاتی ذیربط بتوانند نسبت به پرونده ارزش افزوده مودی ، رسیدگی و اقدام به مطالبه مالیات و عوارض متعلقه با رعایت مقررات و تهاتر اعتبار مالیاتی نماید . و…

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *