old abacus 17742138 - ✅ اهرم مالی چیست؟

✅ اهرم مالی چیست؟

✨✨✨✨✨✨✨✨
اهرم مالی چیست؟

? اهرم مالی یک استراتژی سرمایه‌گذاری است که بر اساس آن یک فرد برای افزایش بازده بالقوه سرمایه ‌گذاریش اقدام به استقراض وجوه می‌نماید. همچنین به استفاده از بدهی در ساختار سرمایه یک شرکت هم اهرم مالی می‌گویند.

? وقتی گفته می‌شود که شرکتی به شدت اهرمی است، منظور این است که شرکت بیشتر وجوه مورد نیازش را از طریق بدهی تأمین مالی کرده و نسبت بدهی شرکت بالاست.

 

✅ اهرم مالی به زبان ساده

? فرض کنید می‌خواهید سنگی را جا به جا کنید. اگر با دست خالی این کار را بکنید، باید نیروی زیادی را وارد نمایید اما اگر با استفاده از یک اهرم این کار را انجام دهید، با صرف نیروی کمتر می‌توانید سنگ را تکان دهید.

? بدهی در ساختار سرمایه شرکت‌ها نقش اهرم را ایفا می‌کند. یعنی افراد با استفاده از بدهی یا همان استقراض، می‌توانند سودآوری خود را به طور چشم‌گیری افزایش دهند. البته ناگفته نماند که استفاده از بدهی، ریسک را هم افزایش خواهد یافت. برای روشن شدن موضوع به مثال زیر توجه کنید.

? فرض کنید قیمت خرید یک اتومبیل ۲۰ هزار دلار است. یک دلال اتومبیل ۲ هزار دلار پول دارد. او پیش‌بینی می‌کند که قیمت اتومبیل ظرف روزهای آتی افزایش خواهد یافت. درنتیجه تصمیم می‌گیرد ۱۸ هزار دلار دیگر قرض کند و اتومبیل ۲۰ هزار دلاری را خریداری نماید.

? پس از چند روز او موفق می‌شود که اتومبیل خریداری شده را در قیمت ۲۲ هزا دلار بفروشد. با فرض این که نرخ بهره استقراض، صفر باشد، دلال اتومبیل توانسته است با ۲ هزار دلاری که داشت، ۲ هزار دلار دیگر سود کند. این یعنی او توانسته ظرف مدت کوتاهی پولش را دو برابر کند. بدیهی است اگر از بدهی استفاده نمی‌کرد، او نمی‌توانست چنین بازده فوق‌العاده‌ای را کسب کند. این مثال به خوبی قدرت و اهمیت بدهی را به عنوان یک اهرم مالی نشان می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *