سپید_حساب_ویرا

 راهنمای موارد مشمول مالیات حقوق و معاف از مالیات حقوق

راهنمای موارد مشمول مالیات حقوق و معاف از مالیات حقوق

فهرست مطالب

مالیات حقوق یکی از مسائل مهمی است که هر کارمند یا کارفرمایی باید آن را مدنظر داشته باشد. اما برخی از موارد موجود در فیش حقوقی می‌توانند از مالیات معاف شوند یا مبلغ کم‌تری بپردازند. تمامی پرداختی‌های نقدی و غیرنقدی به کارمندان در این محتوا بررسی شده و موارد مشمول مالیات حقوق و همچنین مواردی که از این مالیات معاف هستند، به شما معرفی خواهند شد.

موارد معاف از مالیات حقوق و بیمه در سال 1402

موارد معاف از بیمه و مالیات حقوق می‌تواند برای کارمندان اهمیت بسیاری داشته باشد. این موارد به شرح زیر هستند:

·         اموری همچون بازخرید ایام مرخصی، هزینه عائله‌مندی، هزینه‌های سفر

·         فوق‌العاده مأموریت و پاداش آخر سال

·         همچنین حق شیر، پاداش نهضت سوادآموزی، حق تضمین کسر صندوق

·         خسارت اخراج و مزایا پایان کار (سنوات) و پاداش افزایش تولید

این موارد از سوی سازمان تأمین اجتماعی تعیین شده‌اند و هزینه‌های مشمول بیمه و حقوق به طور کامل در فیش حقوقی کارمندان ثبت می‌شوند. از این رو، اطلاعات دقیق و صحیح کارمندان در این زمینه بسیار حیاتی است تا از مزایای مربوط به آن بهره‌مند شوند.

موارد معاف از مالیات حقوق در سال 1402

 موارد معاف از مالیات حقوق در سال 1402 در ایران برای کارمندان مختلفی اعمال می‌شود. این موارد شامل تعدادی از حقوق و مزایایی است که از پرداخت مالیات معاف هستند. یکی از این موارد معافیت سالانه است که توسط دولت اعلام می‌شود. همچنین، خسارت اخراج، حقوق ایام مرخصی استفاده نشده، حقوق بازنشستگی یا مستمری پرداختی به وراث نیز از موارد معاف از مالیات در این سال محسوب می‌شوند.

علاوه بر این، هزینه‌های سفر و فوق‌العاده مأموریت، عیدی و پاداش آخر سال، مزایای غیرنقدی و هزینه‌های درمان نیز از موارد دیگری هستند که معاف از مالیات بر حقوق در این سال هستند. حقوق نیروهای مسلح نیز از موارد معاف از مالیات‌های حقوق در نظر گرفته شده است. اما برای موارد دیگری که در جدول این مالیات درج نشده‌اند، باید مالیات تمامی پرداختی‌های مستقیم به کارمندان از حقوق کارمندان کسر شده و تا پایان ماه بعد به حساب دارایی واریز گردد.

موارد مشمول بیمه و مالیات کدامند؟

مواردی که مشمول بیمه و مالیات می‌شوند، شامل تمام پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی است که به کارمندان و کارگران تعلق می‌گیرد و به طور رسمی در فیش حقوق آن‌ها ثبت شود. این پرداختی‌ها شامل حق ایاب و ذهاب، حق غذا، سرپرستی، هزینه تلفن و سایر مزایا مشابه است. طبق قانون مالیات‌های مستقیم، سقف معافیت مالیاتی برای سال 1402 به مبلغ 12 میلیون تومان تعیین شده است.

همچنین، در صورتی که مزایای مشمول بیمه بیشتر از 7 برابر حداقل حقوق اعلام شده در همان سال باشد، افراد از پرداخت بیمه معاف می‌شوند. این موارد بسیار مهم هستند و توسط کارشناسان مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی بررسی می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که پرداختی‌ها به صورت صحیح و مطابق با قوانین مالیاتی و بیمه انجام می‌شوند.

آیا حق مأموریت از موارد مشمول مالیات است؟

حق مأموریت یکی از مواردی بوده که در قانون به آن اشاره شده و از مالیات معاف است. در واقع، هزینه‌های مربوط به سفر برای انجام کارهای مربوط به شغل از مالیات معاف هستند. این موضوع به طور صریح در ماده 91 قانون مالیات‌های مستقیم ذکر شده است. بنابراین، هرگونه هزینه‌ای که برای مسافرت‌های مربوط به انجام وظایف شغلی پرداخت شود، از مالیات معاف خواهد بود. این نکته مهم است که سفر کارمند مربوط به شغل او باشد و به خاطر شرایط شغلی انجام شود. باید اسناد کافی برای اثبات این ادعا وجود داشته باشد تا از پرداخت مالیات معاف شود. بنابراین، حق مأموریت یک امتیاز و مزیتی برای کارمندان است که باعث می‌شود هزینه‌های دریافتی آن‌ها از مالیات معاف شود و این امر باعث افزایش بهره‌مندی مالی کارمندان می‌شود.

کلام پایانی

مالیات حقوق یک مسئله مهم برای هر کارمند است و برخی موارد می‌توانند از مالیات معاف شوند. بیمه و حقوق مشمول مالیات شامل اموری همچون بازخرید ایام مرخصی و حق شیر می‌شوند. هزینه‌های سفر و فوق‌العاده مأموریت، عیدی و پاداش آخر سال نیز از مالیات معاف هستند. برای کارمندانی که حق مأموریت دارند، هزینه‌های مرتبط با سفر برای انجام وظایف شغلی از مالیات معاف است.

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ