سپید_حساب_ویرا

مراحل حسابرسی بیمه

مراحل حسابرسی بیمه

فهرست مطالب

کارفرمایان و پیمانکاران موظف هستند که کارکنان فعال در مجموعه یا کسب و کاری که زیر نظر آن ها مدیریت می شود، بیمه کنند. حسابرسی بیمه شرایطی را فراهم می کند که حسابرسان بر اطلاعات مالی اعلام شده به شرکت بیمه نظارت کنند. در صورتی که مغایرتی در فعالیت های اقتصادی وجود داشته باشد، تخلف توسط حسابرسان شناسایی می شود و ذی نفعان موظف به پرداخت جریمه خواهند بود.

حسابرسی چیست؟

اطلاعات مالی هر مجموعه یا شرکت نیاز به ثبت شدن دارد تا شفاف و بدون ابهام باشد. حسابرسی فرآیندی برای بررسی اسناد مالی هر شرکت یا مجموعه است و در آن صحت اطلاعات مورد بررسی قرار می گیرد. در حسابرسی فعالیت ها و وقایع یک یا چند دوره مالی شرکت با معیارهای قانونی تطبیق داده می شوند. در صورتی که هر تخلفی در گزارش های مالی وجود داشته باشد، ‌افراد ذی نفع مشمول جریمه یا مجازات می شوند.

حسابرسی به 5 زیر شاخه تقسیم می شود. حسابرسی صورت های مالی، حسابرسی رعایت،‌ حسابرسی عملیاتی، حسابرسی قانونی، حسابرسی داخلی و حسابرسی بیمه زیر مجموعه های رشته حسابرسی هستند و در هر شاخه وظایف یا مسئولیت های خاصی تعیین می شود.

حسابرسی بیمه چیست؟

حسابرسی بیمه شامل فرآیندهایی می شود که توسط سازمان تأمین اجتماعی تعیین شده اند. هدف اصلی تأمین اجتماعی برای ایجاد فرآیند حسابرسی کردن بیمه، ‌اطمینان از تأمین شدن حقوق بیمه ای کارگران فعال در شرکت های پیمانکاری یا سایر نهادهای خصوصی و دولتی است.

اگر در زمان حسابرسی اسناد مالی مرتبط با بیمه تخلفی مشاهده شود، پیمانکار یا کارفرما ملزم به پرداخت جریمه خواهد بود. به همین دلیل بهتر است پیش از حسابرسی اسناد از طرف شرکت بیمه تأمین اجتماعی، حسابرسان داخلی مجموعه به بررسی گزارش های مالی بپردازند تا خطاهای غیر عمدی را شناسایی کنند.

در حسابرسی بیمه هدف اطمینان یافتن تأمین اجتماعی از پرداخت حقوق بیمه ای کارکنان یا کارگران و مطمئن شدن از اجرای قوانین مربوط به حق الزحمه ها و قراردادها خواهد بود. لیست بیمه کارکنان و لیست افرادی که در شرکت مشغول به کار هستند،‌ توسط حسابرس بیمه بررسی می شوند.

این بررسی به شناسایی کارگرانی که باید بیمه دریافت کنند، کمک می کند. بعد از آن حسابرس بیمه ای هزینه های مرتبط با کار را بررسی می کند. در آخر گزارش ها و اسنادی که درباره بهره مندی کارگران از بیمه و خدمات تأمین اجتماعی هستند، بررسی می شوند و اطلاعات آن ها با سازمان بیمه تطبیق داده می شود.

مراحل حسابرسی بیمه چیست؟

درخواست اولیه بررسی اسناد بیمه یک شرکت، از طرف سازمان بیمه به شعبه ای ارسال می شود که پرونده شرکت را در اختیار دارد. شعبه بیمه بعد از بررسی درخواست، مدارک و اطلاعات لازم را در اختیار حسابرس قرار می دهد. گرازش ها و اظهارنامه های قانونی توسط حسابدار بررسی می شوند و این آغاز کار حسابرسی بیمه ای است.

اگر در اسناد اختلالی وجود نداشته باشد، بعد از بررسی نتایج، حسابرس صحت اطلاعات را تأیید می کند. در شرایطی که مغایرتی در اسناد مشاهده شود، حسابرس گزارش ها را ارسال می کند و امکان دارد نیاز به بررسی مدارک دیگر مانند خلاصه پرونده کارکنان وجود داشته باشد.

برای شرکت هایی که حق بیمه را پرداخت کرده اند و مغایرت ها جزئی و به دلیل خطای حسابداران هستند، بعد از مغایرت گیری پرونده بسته می شود؛ اما شرکت هایی که تخلف دارند، باید جریمه ای را تحت عنوان جبران خسارت به بیمه پرداخت کنند.

کلام پایانی

در حسابرسی بیمه اطلاعات و داده های ثبت شده ای که به سازمان تأمین اجتماعی اعلام می شود، ‌بررسی می شوند. حسابرسان به دنبال مغایرت های احتمالی در اسناد بیمه هستند و هر نوع ایراد در فعالیت های مالی را شناسایی می کنند. مهم ترین هدف حسابرسان بیمه، اطمینان از پرداخت به موقع و صحیح حق بیمه کارکنان و جلوگیری از پایمال شدن حق کارگران است.

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ