ارزش افزوده چیست و روش محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

انواع مالیات بر ارزش افزوده

فهرست مطالب

آشنایی به مالیات بر ارزش افزوده

ارزش افزوده به زبان ساده یعنی اختلاف داده و ستانده. اما تعریف ساده و عملی ارزش افزوده عبارت است از: کسر خرید از فروش. بر این اساس ارزش افزوده گونه ای از مالیات بر مصرف به حساب می آید که در بیشتر کشورهای جهان با عنوان مالیات بر ارزش افزوده شناخته می شود. مالیات بر ارزش افزوده یا VAT  در حقیقت یک مالیات عام است که بر کلیه کالاها و خدمات جز کالاها و خدمات معاف از مالیات، اعمال می شود.

به بیان ساده تر یعنی اختلاف میان ارزش کالاها و خدمات فروخته شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده محسوب می شود و مالیاتی است که خریدار یک کالا یا خدمت به فروشنده پرداخت می کند. در مقابل فروشنده نیز ملزم است این مالیات اخذ شده از خریداران را طی دوره های مالی معین به سارمان امور مالیاتی کشور به عنوان نماینده و زیر مجموعه دولت بپردازد.

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیش تر درباره مالیات بر ارزش افزوده هستید و خواستار کسب اطلاعات مفیدتر و کاربردی تری هستید به شما توصیه می کنیم که تا انتهای این مطلب با گروه نرم افزاری ویراتیم شرکت سپید حساب ویرا همراه باشید.

مالیات بر ارزش افزوده یعنی چه؟

در حقیقت باید گفت مالیات بر ارزش افزوده یک نوع مالیات بر فروش کالا و خدمات است که به صورت چند مرحله ای اجرا و اعمال می شود. البته در پایان این مصرف کننده نهایی است که مالیات بر ارزش افزوده را به تنهایی پرداخت می کند و فقط وظیفه واریز آن به حساب دولت بر دوش فروشندگان قرار داده شده است.

مالیات بر ارزش افزوده یعنی چه؟

چه کسانی باید مالیات بر ارزش افزوده بدهند؟

در هر کدام از حلقه های زنجیره تولید و توزیع، بنگاه های اقتصادی حین خرید مواد اولیه قیمت کالای خریداری شده به اضافه مالیات بر ارزش افزوده را در قالب درصد ثابتی از بهای کالا به فروشنده می پردازند. این داستان تا رسیدن کالا و خدمت به مصرف کننده نهایی ادامه می یابد.

در حقیقت خریداران مواد اولیه، خود حین فروش کالا یا خدمت نهایی مالیات بر ارزش افزوده را به نرخ مورد نظر می افزایند و آن را در قیمت تمام شده لحاظ می کند. به این ترتیب مصرف کننده نهایی یا حلقه آخر زنجیره تولید، مالیات بر ارزش افزوده انباشته در مراحل مختلف زنجیره تولید و توزیع را می پردازد.

به طور کلی ۳ نوع مالیات بر ارزش افزوده در قانون تعریف شده است

  • ۱. مالیات بر ارزش افزوده تولیدی
  • ۲. مالیات بر ارزش افزوده درآمدی
  • ۳. مالیات بر ارزش افزوده مصرفی

مالیات بر ارزش افزوده چگونه پرداخت می شود؟

مالیات بر ارزش افزوده در قالب خود اظهاری در اظهارنامه مالیاتی توسط صاحبان انواع مشاغل پرداخت می شود. این نوع از مالیات هم چون دیگر فرآیندهای عملیات حسابداری برای پرداخت کنندگان مزایا و معایب خاص خود را دارد. از جمله مزایای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در خصوص کسب وکارهایی که قرار دادن آنها تحت پوشش مالیات آسان نیست، ممانعت از فرار مالیاتی محسوب می شود.

از دیگر سو، مالیات بر ارزش افزوده درآمد مالیاتی دولت را تا اندازه زیادی افزایش می دهد و موجب  افزایش چابکی و کارآمدی نظام مالیاتی کشور خواهد شد. هر چند چنانچه فرآیند پرداخت مالیات بر ارزش افزوده تحت کنترل نباشد، این مالیات می تواند مصداق مثل مشهور «از قضا سرکنگبین صفرا فزود، روغن بادام خشکی می نمود» شود و تورم را در کشور افزایش دهد.

 

نحوه رسیدگی به مالیات شرکتها چگونه است؟

نحوه ارتباط مودیان با سازمان امور مالیاتی

جریمه عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده چقدر است؟

نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۴۰۰ مانند سال پیش از آن ۶ درصد در نظر گرفته شده است و به این میزان ۳ درصد تحت عنوان عوارض افزوده می شود تا در نهایت به ۹ درصد برسد. البته نرخ این گونه مالیات برای برخی از کالاها و خدمات متفاوت است. به عنوان مثال نرخ مالیات بر ارزش افزوده سیگار ۱۲ درصد است و مالیات بر ارزش افزوده سوخت هواپیما ۲۰ درصد تعیین شده.

پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به صورت الکترونیکی همراه با اظهار نامه مالیاتی طی هر سال مالی امکان پذیر است و جز ۱۷ نوع کالا و خدمت این نوع مالیات به سایر کالاها و خدمات تعلق می گیرد. اگر مالیات بر ارزش افزوده پرداخت یا در اظهارنامه مالیاتی لحاظ نشود، ۷۵ درصد میزان مالیات ارزش افزوده به عنوان جریمه از متخلفان دریافت می شود. موردی که می تواند در موارد بسیاری یک کسب وکار را از نظر مالی و حسابداری با مشکلات عدیده ای مواجه کند.

بر همین اساس مدارک خود اظهاری و اظهارنامه مالیاتی طبق قانون سازمان امور مالیاتی کشور باید اکیدا در زمان تعیین شده انجام و ارسال شود.

در این راستا به کلیه کارفرمایان، صاحبان مشاغل، کارآفرینان و مالکان کسب وکارها توصیه می شود جهت پیشگیری از مواجهه با جریمه دیرکرد یا ارائه اطلاعات مالی اشتباه از خدمات مالی نرم افزارهای حسابداری از جمله سپیدار کمک بگیرند.

هزینه خریداری و راه اندازی این قبیل نرم افزارها با توجه به مزایای بسیار آنها کاملا ناچیز به نظر می رسد و استفاده از این سیستم ها می تواند مانع از بروز اشتباهات و خطاهای مالی مختلف از جمله در زمینه ارائه اظهارنامه مالیاتی و محاسبه مالیات بر ارزش افزوده شود. موردی که در نهایت از تحمیل جریمه ها و هزینه های اضافه بر هر کسب وکار، از جمله مشاغل تولیدی و خدماتی جلوگیری خواهد کرد.

آشنایی با فرایند دادرسی مالیاتی

دادرسی مالیاتی چیست؟ 

از ویراتیم به عنوان نمایندگی نرم افزار سپیدار چه می دانید؟

ویراتیم یکی از بهترین نمایندگی نرم افزار حسابداری سپیدار در تهران به حساب می آید. اگر قصد دارید از امکانات این نرم افزار حسابداری مطلع شوید یا دمو نرم افزار حسابداری سپیدار را مشاهده کنید، با ویراتیم تماس بگیرید یا به وب سایت این مجموعه مراجعه کنید.

پیشنهاد می کنیم جهت برخورداری از تخفیف های نرم افزار حسابداری و خدمات مالی سپیدار بهترین بسته ممکن برای کسب وکار خود را خریداری کنید. تردید نداشته باشید آموزش گام به گام نرم افزار سپیدار به نیروهایتان موجب صرفه جویی در مجموع زمان کاری منابع انسانی فعال در کسب وکار شما خواهد شد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

  •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
  • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
  • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
  • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
question