سپید_حساب_ویرا

اصطلاحات و مفاهیم اصلی حسابداری

اصطلاحات و مفاهیم اصلی حسابداری

فهرست مطالب

مفاهیم اصلی حسابداری

بر اساس «بیانیه اساسی نظریه حسابداری» در قالب فرآیند اندازه‌گیری، شناسایی، گزارشگری و ثبت اطلاعات اقتصادی در راستای استفاده در بزنگاه‌های مدیریتی، افزایش قدرت تصمیم‌گیری و حل مساله توصیف می‌شود. به این ترتیب می‌توان اطلاعات حسابداری را برابر با اطلاعات اقتصادی به شمار آورد.
در صورتی که می خواهید درباره اصطلاحات و مفاهیم حسابداری بیش تر بدانید به شما توصیه می کنیم که تا انتهای این مقاله گروه نرم افزاری ویراتیم شرکت سپید حساب ویرا همراه باشید.

آشنایی با اصطلاحات حسابداری

صورت‌های مالی تلفیقی (Consolidated financial statements)

صورت‌های مالی تلفیقی گروهی از صورت‌های مالی است که با استفاده از تلفیق تهیه می‌شوند.

فعالیت‌های تامین مالی   (Financing activities)

در تعریف مفاهیم حسابداری به کلیه فعالیت‌هایی که منتج به اعمال تغییر در مقدار، ترکیب سرمایه و استقراض‌های یک واحد تجاری البته بدون در نظر گرفتن اضافه‌‌برداشت‌های محاسبه‌شده در حساب‌های وجه نقد شود، فعالیت‌های تامین مالی گفته می‌شود.

صورت‌های مالی فشرده  (Condensed financial statements)

طبق تعریف مفهومی حسابداری کمینه صورت‌های مالی اساسی و گزیده‌ای از یادداشت‌های توضیحی را صورت‌های مالی فشرده گویند.

تاریخ تصویب صورت‌های مالی

مبدا زمانی که در آن تاریخ مدیرعامل یا مدیران ارشد یک سازمان یا کسب‌وکار صورت‌های مالی را به‌‌صورت رسمی به‌منظور انتشار برای بار آخر به امضا و تصویب می‌رسانند، تازیخ تصویب صورت‌های مالی نامیده می‌شود. از سوی دیگر در تعریف مفهومی حسابداری تاریخ تصویب صورت‌های مالی تلفیقی، به تاریخی اطلاق می‌شود که در آن صورت‌های مالی مذکور توسط مدیر ارشد واحد تجاری اصلی جهت انتشار به تصویب می‌رسد.

آشنایی با اصطلاحات حسابداری

ارزش افزوده چیست؟

در تعریف مفهومی حسابداری ارزش افزوده، اختلاف میان ارزش کالا و خدمات خریداری با ارزش کالا و خدمات فروخته شده معنا می‌شود.

انواع مالیات بر ارزش افزوده

مالبات بر ارزش افزوده یعنی هزینه‌ای که خریدار تحت عنوان مالیات حین خرید کالا یا خدمات به فروشنده پرداخت می‌کند. البته فروشنده نیز این مبلغ را طی بازه‌های زمانی معین به دولت خواهد پرداخت. بد نیست این نکته را نیز بگوییم که نرخ مالیات بر ارزش افزوده، همه ساله توسط دولت تعیین و اعلام می‌شود. در تعریف مفهومی حسابداری نرخ مالیات بر ارزش افزوده، به‌عنوان درصدی از مبلغ خالص صورتحساب فروش کالا یا خدمات به حساب می‌آید.

درآمد مالی کسب نشده   (Unearned finance income)

اختلاف میان مجموع حداقل مبالغ اجاره مربوط به قرارداد اجاره سرمایه‌ای از دید اجاره‌دهنده و همه ارزش باقیمانده تضمین‌نشده تعلق گرفته به او با ارزش مبلغ مذکور در حال حاضر بر اساس نرخ ضمنی سود تضمین‌شده اجاره را درآمد مالی کسب‌نشده گویند.

پیشینه نرم‌افزارهای عملیات حسابداری

نرم افزار سپیدار و هلو را می‌توان از جمله شركت‌هایی دانست که نرم‌افزارهای نوینی تحت Windows برنامه‌نویسی کردند. البته پیش‌تر نرم‌افزارهای حسابداری تحت سیستم عامل Dos نیز ظهور یافته بودند اما هرگز کارایی و سهولت یادگیری و امکانات نرم افزار سپیدار یا هلو را نداشتند. به‌علاوه ارائه بسته نرم افزار بازرگانی سپیدار یا سایر شرکت‌های فعال در زمینه تولید نرم‌افزارهای حسابداری تحول بزرگی در فرآیند پدید آورد.

نرم‌افزار حسابداری سپیدار چه کاری میکند؟

بهترین نرم افزار حسابداری برای فروشگاه اینترنتی

نرم‌افزار حسابداری هلو

نرم‌افزار حسابداری هلو بیشتر مناسب شرکت‌های بازرگانی، تولیدی‌ها، مجموعه‌های خدماتی، فروشگاه‌ها و واحدهای صنعتی طراحی شده است. البته شرکت هلو بعدتر ورژن اختصاصی کسب‌وکارهایی چون مشاوران املاک، بنگاه‌های فروش آهن‌آلات و روستوران‌ها را نیز ارائه داد. کاربری آسان و امکانات قابل توجه، نرم‌افزار هلو را به یکی از نرم‌افزارهای مالی مشهور این کشور بدل کرده است. این نرم‌افزار در 2 نسخه تک‌کاربره و شبکه قابل خریداری است.

انواع نرم‌ افزارهای حسابداری از نظر کارایی

اگر بخواهیم نرم‌افزارهای حسابداری را از نظر کارایی به‌صورت تخصصی و بر اساس تعریف مفاهیم حسابداری تقسیم‌بندی کنیم باید دسته‌بندی‌های زیر را مد نظر داشته باشیم:

 • سیستم بودجه و گزارش‌ها
 • سیستم حسابداری حقوق و دستمزد
 • سیستم حسابداری مالی
 • سیستم خرید و فروش و صدور فاكتور
 • سیستم صندوق و بانك و عملیات چك
 • سیستم حسابداری انبار یا انبارداری
 • سیستم حسابداری صنعتی و قیمت تمام شده
 • سیستم خرید داخلی و بازرگانی و تداركات
انواع نرم‌ افزارهای حسابداری از نظر کارایی

ویرا تیم دارای بهترین نمایندگان فروش سپیدار

این صفحه را به اشتراک بگذارید .

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با سپید حساب ویرا

حسابداری تولیدی سپیدار

بسته تولیدی سپیدار

 •  کاهش اتلاف مواد اولیه در خط تولید
 • کنترل خروج مواد اولیه از انبار
 • کنترل ورود محصولات به انبار محصول
 • تعیین حداقل و حداکثر موجودی هر کالا
دسته بندی های بلاگ